Тръпки ме побиват, че ЕС ще гласува днес първите си мерки за контра-мита в отговор на Тръмп. Окончателният списък щял да изключи бърбън, след като Тръмп заплаши да наложи 200-процентови мита върху целия европейски алкохол в отговор на включването му. Франция, Италия и Испания веднага огънаха коленете, защото това ще убие винопроизводителите им. Ето толкова е лесна Европа.
- У нас, Теменужка държала 6 часа приходните агенции да се чудят как да съберат пари. Бюджетът е толкова зле направен, с толкова нереалистични приходи, че само месец след приемането му е вече за актуализация. Теменужка е неадекватна на ситуацията (никой не е изненадан от това) и съм убеден, че ще вземат най-лесното и най-глупаво решение решение- ще започнат да бавят възстановяването на ДДС на фирмите, защото „кеш няма“, цитирам Борисов. С това още повече ще задълбочат кризата, към която вървим. Това е спирала, от която трудно се излиза, и със сигурност не с Теменужка начело. Но, както се казва, „те си я избраха“.
- Всякакви протести към АПИ са напълно безмислени. Те са бушони, изпълнители, поставени там да събират парите за политиците от пътните фирми или да си затварят очите. Смяната на бушоните не води до смяна на системата. Протестите трябва да са срещу премиерите и политическите лидери от последните години, под чието политическо ръководство се случва корупцията в пътното строителство. Помните ли милионите авансови плащания за магистрала Хемус? Помните ли един шеф на пътна фирма, който избяга в Дубай? Нещо да се случи? Парите ги няма, виновни няма, пътища няма. Трябва омитане на голяма част от политическа класа, а това става само при качествена алтернатива. Сега минавам към геополитическите новини:
- В САЩ, влязоха в сила новита мита. Най-много са за Китай, 104%, като за някои стоки стигат до 181%. Даже в Африка има 50 държави с мита от 10% до 50%. Тръмп разтърси световната система на търговия и цялото устройство на света, уредено в края на Втората световна война. Политически, той вероятно ще иска ново преразпределение на света- за САЩ Латинска Америка, Канада и Гренландия, за Русия- Източна Европа и за Китай- Тайван. Европа е най-зле в тази ситуация, нямаме никакво „оръжие“ да се бием със САЩ, нито стоки поризвеждаме, нито услуги. Дето се вика, Гугъл да ни спре ъпдейтите за 3 месеца и ще спрат и заводи, и автомобили, и телефони. Европа има катедрали и галерии, но с тях търговска война не се печели.
- В Брюксел, Урсула разговаря със Си Дзинпин вчера, уж за да предупреди Китай да не наводнява пазарите на ЕС след митата върху китайския внос за САЩ. Урсула си е за уволнение, много по-важно е да съживи неработещото ЕС-Китай Всеобхватно споразумение за инвестиции (CAI). ЕС и Китай трябва да мислят отвъд митата и да се съсредоточат върху дългосрочното бъдеще на многостранния световен ред и тяхната собствена роля в него. Китайските и европейските икономически модели вече не са жизнеспособни. Има много неща, които двете страни могат да координират – без това да се превръща в заплаха за сигурността на западния алианс. Най-спешният въпрос не е търговска политика, а икономически стимули. САЩ вероятно ще изпадне в рецесия и това ще засегне останалия свят непропорционално, а ЕС и Китай ще бъдат от силно засегнатите. Трябва глобална координация на политиките срещу САЩ. Трябва да отваряме търговията помежду си, когато САЩ затварят тяхната.
- В САЩ, със 104% мита върху китайските стоки в сила от днес започваме да достигаме територията, където търговията със стоки вече е нежизнеспособна. Ако една китайска стока, продадена вчера в САЩ, струва 100 долара, днес ще е 204 долара. Но ако китайската компания намали цената си от 100 долара на 70 долара, общата потребителска цена ще се повиши до 143 долара. Ето това ще принуди китайските компании да свият още повече разходите, за да запазят пазарен дял, ако очакват митата да бъдат отменени в някакъв момент. В Германия се случва друго- ако конкурентният немски продукт струва 150 долара, митата ще повишат крайната цена до 180 долара. Това е поносимо и няма да принуди немската индусктрия толкова силно да оптимизира разходи. Европа трябва да готви контрамерки на Тръмп, но правилният политически отговор е да изчака.
- Отново в Брюксел, пак възобновяват една от най-глупавите си идеи- Европа да купува повече газ от САЩ, за да омилостивим Тръмп и да намалим търговския си излишък със САЩ. Тръмп каза, че ЕС ще трябва да купува енергийни продукти на стойност 350 милиарда долара годишно, за да компенсира търговския дефицит на САЩ с ЕС. Идеята е глупава, защото ЕС не може да подписва сделки от името на частни компании от кого и откъде да внасят газ. През 2024 около 16.5% от вноса на газ в ЕС идва от САЩ. За да достигнем 350 млрд. долара покупки, трябва буквално 100% от вноса ни на газ и нефтени продукти да е от САЩ. Това е нереалистично, глупаво, скъпо и ще ни направи по-зависими от САЩ, отколкото бяхме от Русия.
- Във Франция, Марин льо Пен не получи обществената подкрепа, на която се надяваше при първото съдебно решение, което й забранява да се кандидатира за обществена длъжност. Нито социологическите анкети, нито митингите по улиците отговарят на нейното възмущение от товa решение, което я вади от президентските избори. Новинарският цикъл също бързо се насочи към митата на Доналд Тръмп. Сега партията й трябва да реши как да продължи, без да знае финалната присъда по това съдебно дело. Това е стратегическо решение, което има последици за самата партия и президентските избори. Льо Пен обеща да използва всички правни възможности, с които разполага. Според един медиен анализ, от 5 възможни сценария, тя има шанс да бъде допусната за президентските избори в 4. В очите на французите, Льо Пен не е жертва, а представител на презрян елит. Мнозинството от избирателите вярват, че временната забрана за Льо Пен е оправдана. И нейните поддръжници биха били доволни от Джордан Бардела като алтернативен кандидат. Бардела и Льо Пен имат един и същи процент на одобрение, като 34% от избирателите биха гласували за всеки от тях на първи тур.
- В Украйна, през 2024 дефицитът на държавния бюджет се равнява на 17.7% от БВП, дори след включването на чуждестранни безвъзмездни средства от 11.6 млрд. долара. Разходите за отбрана са били огромните 38.9% от БВП. Украйна планира бюджетен дефицит от 18.7% през 2025. Ето така изглежда военната икономика на една държава.
- В Унгария, ОТП Банк (собственик на нашата ДСК) намали банковите такси за физически лица след консултации между правителството и банковата асоциация. ОТП ефективно връща таксите на нивото им от 2024, отговаряйки на исканията на правителството, като таксите няма да бъдат променяни до края на юни 2026. Министърът на икономиката Нади наложи ултиматум на банките да предложат доброволно намаляване на банковите такси до днес или правителството ще вземе решение за регулиране на таксите на редовната си сесия на 9 април. Банковите такси в Унгария са се увеличили със средно 17.7% от началото на годината. Същото се случва у нас, но правителството спи, БНБ- още повече, а горкият министър на икономиката, който допреди месец беше среден чиновник в БНБ, не знае на кой свят е.
- В Сърбия, студентите продължават протестите и блокирането на университета и издигнаха ново искане към властите- да се уволнят отговорните за разрешаването на президента Вучич да посети ранени пациенти от пожара в нощен клуб в Кочани в Центъра за спешна помощ в Белград. На 17 март Вучич, придружен от медийни екипи, посети пациенти в интензивното отделение, което студентите твърдят, че е нарушение на медицинските протоколи и поверителността на пациентите.
- В братска Македония, 64% от гражданите са на мнение, че управляващото мнозинство не трябва да приема конституционните промени, свързани с присъединяването към ЕС, които включват признаването на българите като съставна нация на Северна Македония в държавната конституция, според проучване, проведено от Института за политически изследвания – Скопие (IPIS). 56% от респондентите етнически албанци подкрепят приемането на конституционните промени, докато 82% от респондентите с македонска национална идентичност са против промените. Македонците се затвърждават като крайно неблагодарна нация и аз лично тутакси бих отнел гражданството на всичките 100 хил. македонци, подписали декларация, че имат „българско самосъзнание“, ама иначе ни мразят.
- В Босна, министерството на външната търговия на БиХ предлага премахване на митата върху вноса на стоки от САЩ. Целта е да се дадат възможност за преговори с администрацията на САЩ, които в крайна сметка да доведат до споразумение за свободна търговия. САЩ обяви 36% реципрочно мито върху вноса от БиХ, в сила от 9 април. Износители от военната, автомобилната и металургичната промишленост ще са най-засегнати от митата.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.