Одобрените кандидати по направление 2 на „Национална схема за подпомагане на домакинствата в областта на енергията от възобновяеми източници“ от Националния план за възстановяване и устойчивост могат да получат кредити без самоучастие със срок на изплащане до 5 години и едногодишен гратисен период. Това съобщиха от Българската банка за развитие (ББР).
Заемите се отпускат от четири търговски банки – „Българо-американска кредитна банка“ (БАКБ), „Инвестбанк“, „Общинска банка“ и „Търговска банка Д“ и са с гаранция от ББР.
Гражданите, кандидатствали за безвъзмездна помощ за замяна на източници на твърдо гориво (печка, котел, камина или друг) с възобновяеми, могат да ползват целево кредитиране при преференциални условия, с което да финансират предстоящите дейности по доставка, монтаж и пускане в експлоатация на своите съоръжения.
Банките ще отпускат кредити до 22 000 лв. за инсталация на фотоволтаични системи до 10 kWp и системи за съхранение на електрическа енергия (батерии), както и до 3000 лв. за слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване.
Общият ресурс на мярката е 14 млн. лв. и има за цел да ускори инвестициите на домакинствата във възобновяеми източници по Националния план за възстановяване и устойчивост, допълват от ББР.
БТА припомня, че насърчителната банка подписа през април гаранционните споразумения с четирите банки с цел финансиране на домакинствата, които правят инвестиции в енергия от възобновяеми източници.
Изискването към кандидатите е да са сключили договор за безвъзмездно финансиране по Процедура „Национална схема за подпомагане на домакинствата в областта на енергията от възобновяеми източници“, изпълнявана от Министерството на енергетиката.
ББР обяви началото на програмата, в подкрепа на прехода на домакинствата от употребата на твърди горива към използването на възобновяема енергия в домовете си, в края на септември 2023 г. Банките, желаещи да се включат в програмата, трябваше да заявят това до 26 октомври.