„Възраждане“ взривиха цялата идея за отпор на еврото

  • В България, Възраждане направиха удивително идиотски протест и взривиха цялата идея за смислен и организиран отпор на влизането в еврозоната. Тази битка трябва да се спечели с аргументи, не с чукове. Няма как да съм в един окоп с хора, които искат „кръв“ и палят чучела на живи хора. Както вече писах, МВР и ДАНС очевидно ги пазят, според мен защото тези протести са част от играта на Борисов и Пеевски да се харесат на администрацията на Тръмп. Като нищо и ще дадат Лукойл на Орбан, за да им отвори вратата към Тръмп. Макар че за мен най-смисленото е наистина държавата да го купи и управлява, но Пеевски успя да опорочи и тази идея с апетита си.
  • Също в България, БСП подаваше жалби за касиране на последните парламентарни избори, обаче издига човека, отговорен за тяхната организация като министър, за шеф на КЗК. Разбира се, всички сме наясно, че Карадимов отдавна няма нищо общо с лявото и в лагера на „Момчето“. БСП има фундаментален проблем- ръководството е вярно на Пеевски, избирателят- не. Наказанието ще дойде на следващите избори, когато БСП за пръв път от създаването си няма да влезе в парламента.
  • Също в България, тристранката днес гледа проектобюджета. Васил Велев от АИКБ предложил от пенсиите да отпадне 60 лв. ковид надбавката, която стана постоянна. Обаче не предлага да отпадне тавана на цената на ел.енергия на фирмите, което също беше ковид-привилегия, но стана постоянна. Теменужка е направила ала-бала бюджет, пълен с нереалистични приходи. Като гледам, около 5 млрд.лв. от тези приходи няма да се съберат. Което значи, че ще намаляват и капиталови разходи, за да спазим дефицита от 3%. Което значи, че пак няма да има магистрали, ремонти, за общини и т.н.
  • В Украйна, днес е 3- годишнина от началото на войната. Да си го кажем направо- Украйна загуби тази война, 20% от територията й я няма и поне аз не съм видял смислен план на европейски лидери как да се спечели войната. Просто с повече оръжие и санкции не става. Покрай многото глупости, които Тръмп приказва, едно е вярно- тази война не може да се спечели и трябва сделка. Уважавам желанието на украинците да защитават земята си, но ако нещо истински ме ядосва, това е приетият от тях „Закон за деколонизация на топонимите“ (пълното име е „Закон об осуждении и запрете пропаганды российской имперской политики в Украине и деколонизации топонимии“), заради който сега преименуваха всички улици на руски исторически фигури. В Одеса свалиха и паметниците на Пушкин и Висоцки. Кой идиот измисли това?
  • Отново в Украйна, тъй като Тръмп каза, че Зеленски има 4% доверие, ето малко социологически данни. Проучване на общественото мнение на базираната в Киев социологическа агенция Rating показа, че посланикът във Великобритания генерал Валерий Залужни, който командваше украинските въоръжени сили през 2021-2024 е с най-голямо доверие. На Залужни се доверяват 76% от анкетираните и нямат доверие от 16%, според Рейтинг. Президентът Володимир Зеленски е с 65% доверие и 34% недоверие. Бившият комик Серхи Притула, който подобно на Залужни никога не е участвал в политиката, е трети с 34% доверие и 51% недоверие. Да напомня, че в началото на войната доверието в Зеленски беше 92%. 64% от анкетираните подкрепят преговорите с Русия за спиране на войната спрямо само 38% през януари 2024. Според друго проучване, на KIIS, доверието в Зеленски е 57%. Според тази агенция при избори за президент Залужни би спечелил първия тур на президентските избори с 27%, следван от Зеленски с 16% и бившия президент Порошенко с 6%. Зеленски изключва провеждането на избори по време на война, докато Тръмп настоява за избори, а за Москва Зеленски е нелегитимен, тъй като мандатът му изтече през пролетта на 2024.
  • В САЩ, Тръмп седи и чака какво ще се случи с предложението му Газа да стане курорт. Миналата седмица в Рияд се събраха лидерите на няколко арабски държави и нищо не решиха. Планът на Египет е 10-годишна реконструкция на Газа, като жителите останат там и се създаде полиция, несвързана с Хамас. Нетаняху вече отхвърли това, и правилно. Няма да проработи, Хамас е прекалено вкопана в палестинското общество в Газа. Официалният план на арабския свят ще стане ясен на среща на Арабската лига през март.
  • В Германия, както вече писах, Мерц ще е следващия слаб немски канцлер. Спечели с около 29%, но единственият му шанс за коалиция е само със социалдемократите и ще имат само 13 депутата мнозинство в Бундестаг от 630 депутата. Хубавато е, че Зелената сделка губи позиции- Мерц обеща да отмени приетото решение на ЕС да се забранят автомобили на дизел и бензин през 2035. Лошото е, че Левицата плюс Алтернатива за Германия имат общо над 1/3 от гласовете и могат да блокират всяка промяна в конституцията. За мен големият победител е Левицата, която внезапно постигна 8.77%, привличайки избиратели, разочаровани от колебливото отношение на социалдемократите към Алтернатива за Германия, която удвои резултата си и има 20.8%, но антисанитарният кордон около нея остава.
  • В Австрия, вероятно също ще има голяма коалиция между победилите националисти от FPÖ и консерваторите от ÖVP. Гласовете им обаче са точно на границата на необходимото, затова поканиха либералите от Неос, които идният уикенд ще решат дали да участват. Това е първият случай в историята на австрийската политика, в който членове на дадена партия решават съдбата на национално коалиционно правителство. Около 3000 членове на Неос ще гласуват онлайн и физически, като за да влязат в коалицията според устава им се изисква 2/3 одобрение. Корнелия направи едно хубаво нещо в БСП, като въведе прекия избор на председател, и те го махнаха от страх какво ще решат членовете.
  • В Унгария, Орбан обяви серия от данъчни облекчения и освобождавания, насочени към майки с две или повече деца. От октомври влиза в сила доживотно освобождаване от данък върху доходите за майки на три или повече деца, от януари- за майки на две деца. Унгария вече харчи около 5% от БВП за демографски политики, което в нашия вариант би било равнозначно на около 10 млрд.лв., а ние едва ли даваме и 1/10 от това и замразихме майчинските. Унгария има и бюджетен дефицит от 4.8% през 2024, но не виждам да се впечатлява особено и няма никакво желание да влиза в еврозоната, която според нашенските жълтопаветници била „цивилизационен избор“.
  • В Индия, според изследване на Световната банка 14% от населението все още се изхождат на открито. През 2000 година са били цели 77%. Чел съм стар доклад на Световната банка как да се реши този проблем, очевидно са намерили решение. Ето това е цивилизационен избор, еврозоната- не.
  • В братска Македония, македонската КЗК започна разследване срещу 4 местни търговски вериги за предполагаем картел. Антитръстовият орган обвини четирите вериги в колективен отказ да купуват стоки от доставчици, които са въвели нови ценови листи. Да напомня, че докато нашето правителство се тутка какво да направи, македонското реши още миналата седмица да ограничи брутния марж на печалбата в търговията на едро и дребно за 102 продуктови групи до края на април. Мярката обхваща над 1000 продукта и е предприета, след като гражданите бойкотираха веригите супермаркети на 31 януари и 7 февруари . Инфлацията в Македония се ускори до 4.9% на годишна база през януари от 4.4% на годишна база през предходния месец и е най-високата от септември 2023.
  • В Турция, Ердоган спечели 9 мандат като лидер на управляващата партия Партия на справедливостта, а правителството обяви, че цената на електроенергия за битови нужди ще остане фиксиранадо 1 април, с потенциални корекции след това въз основа на показателите за инфлация. Турският КЕВР, който се нарича EPDK, обяви регламент, който прекратява субсидиите за електроенергия за потребители, надвишаващи 5000 квтч. годишно. Регламентът остава в сила и грубо се отнася до 3% от 40-те милиона потребители. Поддръжник съм нещо такова да се въведе и у нас- фиксирана тарифа до определено ползване на месеци и на свободен пазар оттам нагоре. Не виждам никаква логика държавата да спонсорире ел.енергията за примерно собственици на електрически автомобили за по 200 хил.лв. Но трябв да се направи умно- да се види каква част от домакинствата се вместват до 400 квтч./месечно, до 500 квтч./месечно, има ли малки деца в тях, живеят ли в градове с алтернативно отопление (парно) и т.н., за да се реши къде е границата.
  • В Русия, броят на руснаците, подкрепящи войната в Украйна, е намалял от 73.9% през февруари 2022 до 66.2% в края на 2024 , според доклад на държавната агенция „Руски център за изследване на общественото мнение“. Повече от половината от анкетираните (58%) смятат, че така наречената „специална военна операция“ до голяма степен е обединила руското общество, но това мнение далеч не е единодушно. Докладът също така отбелязва повишаване на одобрението на президента Путин, увеличаване на броя на хората, помагащи на войници, и намаляване на желаещите да напуснат Русия за постоянно. Тези цифри обаче трябва да разглеждаме с повишено внимание поради пропагандната реторика на институцията, която вероятно е повлияла както на избора на респондентите, така и на отговорите, които са били готови да дадат.
  • В Полша, стойността на износа на селскостопански храни се е повишила до рекордните 53.5 млрд. евро през 2024. Вносът е нараснал до 35.6 млрд. евро през 2024, което означава, че Полша е нетен износител за 17.9 млрд. евро. 45% от продажбите отиват в 4 държави: Германия, Великобритания, Франция и Италия, като примерно 2% от износа отиват за Украйна, а 1%- за САЩ. Основната експортна категория е месото, месните продукти и добитъка, които представляват 20% от целия износ на селскостопански храни. Следват зърнени култури и продукти (12%), тютюн и тютюневи изделия (10%), захар и сладкарски изделия (8%), млечни продукти (7%), риба и продукти (6%) и зеленчуци и продукти (5%). Всички знаем, че голяма част от месото, особено свинското, което ядем и ние е от Полша. Как допуснахме това?

Сега знаете повече за света и у нас, както аз го виждам.

Четете още

Избор на редактора