Ето и нашите и геополитическите новини за днес:
- У нас, само ние можем така да се „умудрим“ хем сесията на ЮНЕСКО да е в Париж, хем ние да платим сметката. Ще потрошим 5 млн.лв., ще загубим присъствието на 4 хиляди делегати в София и престиж. Обяснението? Нямало време да си направят обществените поръчки. Няма такава държава.
Също у нас, Възраждане внесли 38 325 предложения за промяна в бюджета между първо и второ четене. Всичките са глупости и само с цел блокиране на приемането и разтегляне до седмици дрънкане в парламента. Тази тактика е като онази 10 души да вървят непрестанно по пешеходна пътека- така трафик не се спира, нито бюджет.
- Отново у нас, правителството зае „европейска позиция“ наред с всички останали освен Унгария и ще дава пари и оръжие на Украйна. Словаците поне го продадоха срещу възстановяване на притока на руски газ към тях. Сега беше стратегическият момент да се залепим за Тръмп или за Брюксел, и ние избрахме по-слабия- Брюксел.
- Пак у нас, в неделя БСП май ще има дългоочаквания пленум, където ще избират ново изпълнително бюро и организационен секретар и, разбира се, ще отрежат главата на Гуцанов. БСП е собственост на Борисов и Пеевски вече, лошото е, че цялото ляво потъва и десни партии се конкурират с десни партии (ГЕРБ с ДБ, например). Лявото е в криза в цяла Европа, а в държави като Унгария, Полша и Чехия е на по 2-3% в социологическите проучвания. Такъв ще е процентът и на БСП на следващите избори и си го заслужават, но това не помага на лявото по никакъв начин.
- В САЩ, Тръмп произвежда шум всеки ден. Ту въвежда мита, ту ги отменя или отлага, ту някакви санкции пуска и маха. Това, което европейците не разбраха и което и Тръмп не разбира: санкциите са като антибиотик, бактериите се нагаждат към него и ефект няма. Същото ще е с тези мита.
- Във Франция, Макрон изживява един от звездните си часове, предлагайки Франция да разшири ядрената си защита върху цяла Европа. Франция има 300 ядрени глави, Русия- 1800 на въоръжение и още 2500 в складовете. Френските са почти само на ядрени подводници и няколко на бомбардировачи Рафал, нямат нито една наземна. Франция винаги е следвала максимата „силата на ядреното оръжие е не да го използваш, а да знаят, че го имаш.“ Русия има друга максима- „силата на ядреното оръжие е да унищожи врага“. Сега разбирате защо френският ядрен щит не работи за Европа, поне не докато не е достатъчен за пълноценна атака.
- В Германия, Мерц постига своето разходите за отбрана да не се броят за дефицит за сумата над 1% от БВП. И вместо да чака на смешния фонд на Урсула за превъоръжаване на Европа със 150 млрд. евро, Германия ще отдели 500 млрд. евро за превъоръжаване и още 500 млрд. евро за инфраструктура. Това трябва да премине през сегашния парламент, който има още няколко дни работа, преди да встъпи следващият. Сега е моментът Мерц да „купи“ либералите, които отпаднаха от следващия парламент или Зелените.
- В Турция, едно от основните развития в съвременната отбранителна промишленост е появата на дроновете, които осигуряват много евтин начин за разузнаване и атакуване на цели. Едно от най разпознаваемите лица в този бизнес е турският Bayraktar TB2 дрон. Baykar, фирмата, която произвежда TB2, договори съвместно предприятие с италианската отбранителна фирма Леонардо. Двете компании ще произвеждат дронове за европейския пазар, като изчисляват, че този пазар в следващите 10 години ще стигне 100 млрд. евро годишно. Като знаем, че в Украйна вече има над 200 завода за дронове, на мястото на всеки депутат бих задал следния въпрос към нашия министър на отбраната: колко дрона може да произвежда България годишно и най-вече колко обучени оператори на дронове има? Подозирам, че нито един, а това е по-важно дори от Ф-16.
- В Румъния, прокуратурата арестува 6 души за държавна измяна. Открити са доказателства, че обвиняемите са създали престъпна група, организирана като военна структура през 2023 г., с цел да дестабилизира румънския държавен суверенитет чрез подкопаване на политиката и отбранителния капацитет на страната. Те многократно се обръщат към чуждестранни агенти на румънска територия и в Русия, с цел да договорят подкрепа за поемане на властта в Румъния, оттегляне на страната от НАТО, премахване на сегашния конституционен ред, приемане на нова конституция, премахване на политически партии, отстраняване на правителството и замяната му с членове на организацията, промяна на името, знамето и националния химн на страната. В съобщението на прокуратурата не се споменава нито едно име, но медийни източници разкриха, че разследването е свързано с двамата руски дипломати, които външното министерство изгони на 5 март. Един от тях е Евгени Игнатиев, име, което фигурира в протоколите от прокуратурата на друго криминално разследване на кандидата за президент Калин Джорджеску. Не е ясно дали това разследване е свързано с това срещу Джорджеску. Междувременно, вчерашно социологическо проучване сочи, че Джорджеску би спечелил първия тур на президентските избори в Румъния с 41% от гласовете, ако гласуването се проведе този уикенд. Проучването е поръчано от лагера на друг кандидат, Антонеску, и вероятно дори подценява шансовете на Джорджеску.
- Също в Румъния, правителството ще плати 860 милиона леи (173 милиона евро) на 37 компании, реализирали проекти за преработка на храни. Публичните средства покриват част от техните инвестиции, като общата стойност на тези проекти възлиза на 1.4 млрд. леи. Странното е, че най-голямата инвестиция е направена от българска фирма, търговецът на плодове и зеленчуци Доростол Трейд, с инвестиция около 55 млн. евро, от тях 27 млн. евро субсидия от държавата, а не съм и чувал за нея у нас.
- В Сърбия, президентът Вучич обяви, че ще разговаря днес с Путин за газовото споразумение, петролната компания NIS и двустранните отношения. Вучич, който се срещна днес в Белград с президента на Република Српска Милорад Додик, каза, че в следващите дни ще проведе разговори и с лидери на някои страни от ЕС и с висши американски служители, без да дава повече подробности. Сърбия преговаря с Русия за ново дългосрочно споразумение за доставка на газ. Сегашното тригодишно газово споразумение между Сърбия и Русия изтича в края на май. Паралелно с газовите преговори Сърбия води преговори с руснаците и американците, за да се опита да намери решение за NIS, найголямата петролна компания в Сърбия, на която мажоритарен собственик и Газпром. САЩ отложиха въвеждането на санкции срещу NIS до 28 март.
- В Беларус, финансово министерство набра 26,9 млн. долара на първичен търг за еврооблигации, проведен днес. Това бележи първото емитиране на еврооблигации за годината. След днешния аукцион министерството планира още един и очаква да увеличи общия обем на емитирането до 50 млн. долара. Истинският въпрос, който си задавам е как санкционирана Беларус издава евробондове и кой ги купува?
- В Полша, правителството се надява да получи 10% от новия кредитен фонд на ЕС от 150 милиарда евро за инвестиции в отбраната. Това би означавало няколко десетки милиарда злоти за полската индустрия, което би било важно, тъй като днес е доста трудно да се получи финансиране на пазара за Фонда за подкрепа на въоръжените сили (FWSZ), управляван от държавната банка BGK. Полша даде 4.2% от БВП за отбрана през 2024 и ще даде 4.7% тази година. Мисля, че е време и ние да създадем такъв фонд, който да управлява все по-големите инвестиции в отбрана и оръжейна индустрия. В момента поради факта, че повечето банки по „етични“ критерии не финансират оръжейна индустрия, на практика го прави почти само ББР.
- В Украйна, делегациите на Украйна и САЩ ще се срещнат в Саудитска Арабия следващата седмица, каза снощи Зеленски в Телеграм. Зеленски ще посети Саудитска Арабия в понеделник. Преговорите между Украйна и САЩ са насрочени за 11 март и украинската делегация ще бъде председателствана от главния помощник на Зеленски Андрий Йермак. Специалният пратеник на Доналд Тръмп Стив Виткоф каза вчера, че е в дискусии с Украйна за мирно споразумение и „първоначално прекратяване на огъня“ с Русия. Междувременно Тръмп говори снощи за „голям напредък с Украйна и голям напредък с Русия през последните няколко дни“. Аз не виждам никакъв голям напредък, и Русия, и Украйна отхвърлят пълното прекратяване на огъня. Украйна иска западни гаранции за сигурност с аргумента, че на Русия не може да се вярва. Русия настоява Украйна да отстъпи още територии, по-специално целите южни и източни райони Херсон, Запорожие и Донецк, където значителни територии са окупирани от Русия.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.