Първата от четирите суперлуни тази година ще изгрее тази вечер, предоставяйки впечатляващи гледки към естествения спътник на Земята, предаде Асошиейтед прес.
Любителите на небесните спектакли могат да наблюдават първото действие в понеделник, когато пълната луна ще бъде малко по-близо от обичайното и ще изглежда малко по-голяма и по-ярка на нощното небе.
„Харесва ми да мисля за суперлуната като за добро извинение да започна да гледам Луната по-редовно“, казва Ноа Петро от НАСА.
Августовската суперлуна поставя началото на поредица от лунни спектакли. Суперлуната през септември ще съвпадне с частично лунно затъмнение, докато октомврийската ще бъде най-близо. Ноемврийската суперлуна ще закрие лунните представления за годината.
Тази година ще има четири поредни Суперлуни: На 19 август, 17 септември, 17 октомври и 15 ноември.
Терминът „суперлуна“ е по-скоро популярен, отколкото научен.
Обикновено това се случва само три или четири пъти годишно и последователно, като се има предвид постоянно изместващата се овална орбита на Луната.
Суперлуната очевидно не е по-голяма, но може да изглежда така, въпреки че според учените разликата може да е едва забележима и само най-внимателните наблюдатели могат да я доловят. По-лесно е да се открие промяната в яркостта – суперлуната може да бъде с 30 процента по-ярка от обичайната. /БТА