Росен Желязков отиде на двудневната среща на високо равнище за изкуствения интелект в Париж. Безсмислена разходка, от нея нищо няма да последва. Би имала смисъл, ако България иска да стане част от надпреварата, а за това са необходими дейта центрове. За дейта центрове пък са необходими евтина ел.енергия и липса на административни пречки. Ние нямаме нито едно от двете, нито искаме да ги имаме, затова и Желязков е турист, поради което преминавам към геополитическите новини:
В САЩ, през 2018 Тръмп въведе 25% мито върху стомана и 10% върху алуминий, през 2021 Байдън ги отмени по отношение на ЕС, днес Тръмп отново ги въвежда, този път 25% и за двете. За Европа по-сериозната заплаха е това, което Тръмп каза от борда на самолета си на път за Супербоул – реципрочни тарифи, които ще влязат в сила през следващите няколко дни. „Много просто, те облагат нас, ние облагаме тях“, казаТръмп. Това би означавало 10% мито върху европейските автомобили за САЩ, защото с толкова ние облагаме американските тук. Най-засегната ще е Германия, която изнася луксозни марки коли за САЩ, Италия и Франция не изнасят.
В Испания, близо 15 хил. души излязоха по улиците в Мадрид, за да протестират срещу растящите цени на жилищата и жилищната криза, призовавайки правителството да предприеме действия. Протестиращите критикуват правителството, че не успява да наложи контрол на наемите, повече обществени жилища, защита срещу изгонване и по-стриктно регулиране на туристическите апартаменти. Проучване от декември 2024 показва, че жилищата са първостепенна и най-голяма грижа за испанците, особено сред младите хора.
В Украйна, 80% от населението поддържат закупуването на 2-ата наши блока от АЕЦ Белене и поставянето им в Хмелницката атомна централа. Преди известно време и Зеленски призова населението да подкрепи доизграждането на централата. Енергийна комисия на украинския парламент вече гласува „за“ закупуване на блоковете. Очаква се скоро да мине и през парламента. България продава реакторите на Украйна на цената, на която сме ги купили през 2004-2005, около 600 млн. евро. Чист подарък, днес да купиш такова нещо е поне 10 пъти по-скъпо, а двата ядрени реактора на Уестингхаус за АЕЦ Козлодуй ще струват около 10 млрд. долара- само реакторите, без инфраструктура. БСП трябва да внесе в парламента проект на решение за отмяна на продажбата, но там сега редят порциите в регулатори и министерства.
В Швейцария, главната прокуратура ще върне 182 милиона долара на Узбекистан, които бяха конфискувани от Гулнара Каримова, дъщеря на бившия президент Ислам Каримов. До момента общия размер на върнатите на Узбекистан средства от корупция на узбекски граждани от кръга на Каримов е 313 млн. долара. Да сте чули тук някой да е завел дело, нещо да е върнато? Няма и да чуете. Дори Узбекистан е по-напред от нас в това отношение.
В Казахстан, щетите, свързани с корупцията, надхвърлиха 150 млрд. казахски тенги (550 млн.лв.) през 2024, според данни на казакската главна прокуратура. В сравнение с 2023 размерът на щетите е около три пъти по-голям, докато стойността на иззетите активи е намаляла с близо 70%. Най-популярните престъпления, свързани с корупция са подкупи, измами и злоупотреби от длъжностни лица. В Казахстан има общо 326 длъжностни лица, осъдени на лишаване от свобода за корупция. Тук я имаме 5-6, я не.
В Албания, Шел прекратява дейността си в страната поради „търговски и стратегически причини“. Компанията ликвидира клона си в Албания и прекратява всички дейности, свързани с Блок 4, офшорна зона за проучване на нефт и газ в Адриатическо море. Това е лошото на чуждите инвеститори- тръгват си също толкова бързо, колкото идват, и то по причини извън теб. Албанското правителство потвърди ангажимента си търсене на нов инвеститор в блок 4.
В Абхазия, днес излита първият полет от летището в Сухуми, столица на окупираната от Русия Абхазия, която преди това бе част от Грузия. Редовните полети ще започнат през лятото. Русия похарчи милиарди рубли за реконструкцията на летището , за да може да създаде нова дестинация за почивка на руски туристи. 2 млн. руски туристи посещават Абхазия годишно, предимно по море или след 2-часово пътуване от летището в Сочи. Ако искате да ходите в Абхазия, най-популярните плажове са Гагра и Бичвинта. Летището на Сухуми е нещо като летищата на Ст. Загора, Видин, Русе, Г. Оряховица и т.н.- не е работило от съветско време.
В Босна, президентът на сръбския анклав Милорад Додич каза, че ще нареди разследване на всички трансфери, които Американската агенция за международно развитие (USAID) е направила в Република Српска. Додик обвини агенцията, че е инициирала използването на технологии в изборния процес, за да фалшифицира изборите. Той също така твърди, че са похарчили 402 милиона долара за финансиране на „черни операции, насочени към дестабилизиране на Босна и Херцеговина“. Додич обяви, че ще поиска списък на всички организации и лица, които USAID е финансирала през последните години. Той обвини агенцията в купуване на медии, НПО и политически структури. Чудя се Пеевски и Костадинов как не са се сетили да подкарат и USAID, засега скачат само на Америка за България.
В Сърбия, работите по изграждането на петролопровода между Сърбия и Унгария се планира да започнат до края на годината. Строителните работи трябва да приключат през 2027. През юни 2023 Сърбия и Унгария подписаха споразумение за изграждане на разклонение на петролопровода „Дружба“. Сръбската отсечка ще струва 157 млн. евро, като нефтопроводът ще има годишен капацитет от 5.5 млн. тона. В момента Сърбия има само един маршрут за доставка на суров петрол през Хърватия и той може да бъде поставен под въпрос след санкциите на САЩ срещу сръбската петролната компания NIS, която е над 50% собственост на Газпром.
В Унгария, правителство ще предприеме правни действия за закриване на всички НПО и медии, които получават финансиране от САЩ или други международни източници, според премиера Орбан. Той добави, че работилите за институции като USAID могат да се считат за „чужди агенти“. „Всички пари, идващи от САЩ трябва да бъдат публично достояние и трябва да бъдат наложени санкции срещу тези, които ги получават“, каза Орбан. Това не са първите репресии срещу НПО и медии в Унгария и несъмнено ще влошат още повече отношенията с ЕС. Дело срещу Унгария вече е в Съда на ЕС (CJEU).
Отново в Унгария, правителството обмисля повторно въвеждане на тавани на цените. Икономическото министерство твърди, че поредното покачване на цените на храните се дължат отчасти на външни фактори, но и на разширяващите се търговски маржове на доставчици и магазини. Унгария преживя най-високата инфлация на храни в ЕС през 2023, като се предполага, че търговците са компенсирали загубите от таван на цените с други увеличения.
В Хърватска, миналият петък отново се проведе бойкот на вериги и магазини, но броят на издадените касови бележки е бил с 25% по-висок от предишния петък (31 януари), когато бе първият бойкот. Стойността на закупеното последния петък е с 37% повече от предния петък. Това означава, че смисълът на бойкота започва да се изчерпва. За мен този бойкот няма за цел да свали цени, защото като не си купите днес, ще си купите утре. Смисълът е да послужи като камбана за необходимостта от контрол на цените на храни. И правилният път за мен е фиксиране на максимална цена на определени стоки, а не максимална надценка, която лесно може да се манипулира по веригата от доставчици.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.