Започна 33-тото театрално „Варненско лято“

33-тото издание на Международния театрален фестивал „Варненско лято“ беше открито с „Хамлет“ – постановката на Театър „Българска армия“ с режисьор Стоян Радев.

В Деня на детето, след целодневната програма, която включваше два спектакъла – „Храбрият оловен войник“ на Държавния куклен театър – Варна и „Лавандулови момичета“ на Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров – и уличното шествие „Драгониус“ на Театъра на огъня и сенките „Фаертер“, фестивалът „Варненско лято“ беше официално открит от патрона му -– актрисата и председател на настоятелството Фондация „Виа Фест“ Цветана Манева, почетен гражданин на град Варна. Тя отбеляза и значимостта на трийсетте години, в които фестивалът се превръща в международен форум и предлага съпътстваща програма.

Тази година „Варненско лято“ отново среща публиката със световна драматургия, силни български участия и международно признати имена. До 11 юни фестивалът ще предложи разнообрази форми – от съвременни интерпретации на антични трагедии до документален театър. Една от театралните вечери е посветена именно на трагическото – два спектакъла, обединени както жанрово, така и през авторския почерк на световноизвестния британски режисьор Деклан Донелан и сценографа Ник Ормерод – „Медея“ на Народния театър „Иван Вазов“ и „Едип“ на Националния театър „Марин Сореску“ от Крайова. В посока на съвременните театрални проекции на трагическото е и една от дискусиите в рамките на фестивала.

Сред класическите текстове, които ще очакват зрителите във Варна, е и интерпретацията на „Орачът и смъртта“ от Йоханес фон Тепл на режисьора Силвиу Пуркарете. Той е сред най-значимите източноевропейски режисьори от последните десетилетия.

Българската програма на „Варненско лято“ събира някои от отличителните спектакли на сезона, като „Майка Кураж и нейните деца“, „Обществен враг“ и „Перфектни непознати“. Младежкият театър, който отбелязва 80-годишнината си, представя две от продукциите си – новия прочит на една от най-популярните пиеси на Тенеси Уилямс „Трамвай „Желание“ на режисьора Антон Угринов и визуално въздействащата сценична адаптация на „Малкият принц“ от Веселка Кунчева.

Под мотото „Театрални мостове“ фокусът в тазгодишното издание на „Варненско лято“ е поставен върху сътрудничествата на български театрални творци с театри от балканския регион. Пример за това са спектаклите „Без кръв“ на Диана Добрева, който получи „Аскеер“ за режисура, за най-добро представление и за костюмографията на Раде Василев и Елена Вангеловска – той е съвместна продукция на Пловдивския драматичен театър и Драматичния театър във Велес, Северна Македония, както и „Стълб от сол“ на Явор Гърдев в Кралския театър „Зетски дом“ в Цетине, Черна гора.

Сред специалните музикални събития на фестивала е гостуването на кралете на аржентинското нуово танго Quinteto Astor Piazzolla, отличени с две награди „Латино Грами“, както и проектът на Нина Николина „Джаз и традиции“, в който български народни песни са погледнати по различен от традиционния начин – чрез фолклор, етноджаз, фламенко, вокални и инструментални импровизации.

33-тото „Варненско лято“ включва и паралелни събития, като сценичното четене на драматургични творби, създадени в рамките на „Ателие по творческо писане за сцена“, организирано от Международния литературен фестивал „Варна Лит“. Участници в него са 20 ученици от Варна на възраст над 15 години, които са предварително селектирани от менторите Захари Карабашлиев и Мария Касимова – Моасе.

Ще бъде проведена и Национална конференция за фестивален туризъм, организирана от Министерството на туризма в сътрудничество с фондация „Виа Фест“. В нейните рамки ще бъдат обсъдени стратегиите за развитие на културния и фестивалния туризъм в България, като акцентът ще бъде върху ролята на фестивалите за културната идентичност на градовете и регионалното развитие./БНР

Четете още

Избор на редактора