Милтън Фридман беше казал, че няма такова нещо като небалансиран бюджет. Ако е на дефицит, го балансираме ние с данъците си или децата ни с дълговете, с които ги товарим. Тръпна да видя Теменужка какъв гениален бюджет ще извади в петък, дето хем не намалява разходи, хем не вдига данъци, хем социалните плащания не се пипат, хем общинските проекти остават, хем 3% дефицит. А МРРБ и министерство на екологията вече ще подписват проекти за 800 млн. лева за водоснабдяване- някой мисли ли, че тези 2 министерства бяха дадени на БСП без предварително договорен контрол от страна на Борисов и Пеевски? Сега разбирате защо вчера написах, че те двамата избират председателя на БСП, не конгреса.
- В САЩ, Тръмп въведе тарифа от 25% за стомана и алуминий, с което най-много ще удари Украйна. Стоманата и производните й са основният индустриален експортен артикул на Украйна, въпреки че Русия унищожи голяма част от стоманодобива им. Металите са 58% от украинския износ за САЩ. Вносът от Украйна е 0.5% от общия внос на САЩ за 2024. Другият голям губещ от митата е Канада, която е най-големият вносител на стомана в САЩ, и Тайван, световен производител на чипове. Тайванският министър на икономиката хукна към САЩ да омилостивява Тръмп.
- Също в САЩ, Тръмп в интервю по тв Фокс (гледайте го, интересно е) направо каза, че САЩ са налели 500 млрд.долара в Украйна и тя „може да стане руска, може не, но ние трябва да си върнем парите”, затова иска редките им метали. „Искаме еквивалент на редкоземни елементи на стойност 500 млрд. долара и те по същество се съгласиха“, цитирам дословно Тръмп. Зеленски внезапно разбра, че няма безплатно американско сирене. Проблемът е, че около 50% от тези метали са в окупираните от Русия територии. А България ще поиска ли редкоземни елементи или ние сме богати?
- Също в САЩ, гледах пресконференцията на Тръмп с йорданския крал Абдула, чиято майка е англичанка и английският му е по-добър от този на Тръмп. Никога не съм виждал толкова пребледнял крал, докато Тръмп обясняваше как палестинците от Газа ще живеят свободно и без страх от мъчения и изнасилвания в новите си държави, а Газа ще стане красива като Ривиера, като САЩ няма да платят, но ще я „получат“. Крал Абдула каза, че засега са готови да приемат само 2 хиляди болни палестински деца, но и той като Зеленски няма къде да ходи. В Йордания вече живеят 2.5 млн. палестинци и 1.5 млн. сирийци и ако отиде още милион палестинци, мигрантите ще станат повече от коренното население, да не говорим, че ще си имат и Хамас. Тръмп продължава да се държи като училищния хулиган, който раздава правосъдие, както той го разбира.
- В Газа, социологическо проучване показва, че най-предпочитано за населението развитие на войната е най-лошият вариант за нас- унищожаване на Израел и създаване на негово място на палестинска държава с шариат. Втора по популярност опция е създаване на палестинска държава наред със съществуващ Израел. Сега разбирате защо Йордания и Египет не искат това население- освен икономически проблеми, то носи и политически.
- Също в САЩ, Мъск предложи да купи OpenAI за 100 млрд. долара. OpenAI, която създаде ChatGPT, беше основана като НПО с цел да развие изкуствен интелект в полза на човечеството. Мъск дари 100 млн. долара за това, други също дариха. Преди 2 години Сам Алтман, изп.директор на OpenAI измисли да основат дъщерно дружество, което да работи на печалба. Това дъщерно дружество в момента има пазарна капитализация над 170 млрд. долара, парите на Мъск и другите инвеститори изчезнаха, без да имат и една акция в дъщерното дружество, и Мъск вчера откровено нарече Алтман „мошеник“ (swindler), и е прав.
- В Румъния, румънският олигарх Габриел Поповичу ще свидетелства на съдебно дело в Лос Анжелис срещу сина на Байдън. Хънтър Байдън е обвинен, че е получил от Поповичу 3 млн. долара хонорар, докато Байдън е бил вицепрезидент и не е платил дължимите данъци върху тях. Байдън помилва сина си от наказателни преследвания, но не и от административни, и Хантър ще трябва да плаща данъците, ако го осъдят.
- Във Франция, Макрон е решил изкуственият интелект в Европа да се развива във Франция, която има евтина ел.енергия заради ядрените централи и може да прави дейта центрове, затова е направи тази световна конференция там, на която бе и нашият премиер. Слушам Желязков гордо да твърди, че Европа ще инвестира 200 млрд. евро в това и какъв успех ще е, но не чух да каже, че само 50 млрд. евро ще са от ЕК, останалото от имагинерни частни инвеститори. Да ви кажа, че само Амазон инвестира 100 млрд. долара през 2025 в това, а OpenAI набира 500 млрд. долара за инвестиции заедно с японската Софтбанк. Европа е единственият контитент, който вече има еврорегулации за изкуствен интелект, т.нар. Digital Services Act, който е същински джихад срещу изкуствения интелект. Ако има държава в Европа, която да има шанс да върви напред с изкуствения интелект, това е Великобритания- и то защото Брекзит се случи преди този Digital Services Act и нямат такива ужасни регулации. Впрочем, някой да е чувал мнението на иноваторката Екатерина Захариева по въпроса?
- В Чехия, според социологическо проучване мнозинството чехи очакват, че Украйна ще трябва да се откаже от териториите си на изток и от членство в НАТО, за да сложи край на войната с Русия. 37% смятат, че това е най-реалистичният сценарий, 29% очакват Украйна да отблъсне Русия и да си върне цялата територия с помощта на Запада. Последното за изненадващо висок процент, като се има предвид как оптимизмът намалява в цяла Европа. 8% очакват Украйна да бъде напълно завладяна и под руски контрол. Огромно мнозинство от 68% смята, че Украйна трябва да търгува с част от територията си, за да прекрати войната с Русия.
- В Турция, държавната газова компания Боташ подписа договор с Туркменгаз за внос на газ от Туркменистан. Споразумението предвижда вносът да започне от 1 март. Целевите годишни обеми са 1.5 млрд. куб.м. (около ½ от потреблението на България) за период от 20 години. Турция внася газ от цели 27 държави, вкл. и от места като Сенегал и Алжир. През 2023, откогато са последните данни, е внесла 50.5 млрд.куб.м., като 42.3% е от Русия и 20.3% от Азербайджан. Туркменистан може да стане шестият по големина доставчик на газ за Турция, в случай че целевите обеми бъдат реализирани. От 2023 Турция има и собствено производство от газовото находище Сакария в Черно море. Ние отрязахме Газпром, нямаме собствено производство, скарахме се с Боташ, не търсим диверсификация от други държави и зависим изцяло от Азербайджан и няколко кораба с втечнен газ в Гърция.
- В Русия, дефицитът на федералния бюджет достигна огромните 1.7 трилиона рубли през януари, което е еквивалентно на 0.8% от прогнозния годишен БВП и вече надвишава планирания годишен дефицит от 1.5 трилиона рубли. Бюджетните приходи са се увеличили с 11.4% на годишна база, като приходите от нефт и газ се увеличават с 16.9%, в резултат на по-високите цени на газа. Бюджетните разходи през януари са се увеличили с огромните 73.6% в сравнение с януари 2024, но това е заради авансови плащания по държавни поръчки. Русия прогнозира около 4% ръст на БВП и 10% инфлация през 2025, а уж санкциите трябваше да дърпат икономиката надолу.
- В Полша, пенсиите ще бъдат увеличени с 5.5% през март, ако правителството не предприеме допълнителни действия, според резултатите от данните, публикувани във вторник. По закон пенсиите се индексират всеки март въз основа на инфлацията плюс 20% от реалния ръст на заплатите. Инфлацията е била 3.6% през 2024. Реалният ръст на заплатите е 9.5%, като 20% от това е 1.9% и това води до гореспоменатото увеличение на пенсии от 5.5%. У нас методиката за вдигане на пенсиите е друга- 50% от ръста на осигурителния доход + 50% от инфлацията, но ръстът на осигурителния доход е потиснат заради тавана на осигуровките. Полската методика е по-добра- компенсира цялата инфлация и дава надбавка.
- В Украйна, министерството на отбраната предложи специални договори за желаещите да постъпят в армията на възраст 18-24 години. Това е отговорът на правителството на призивите на западни спонсори за намаляване на наборната възраст до 18 години. Сегашната наборна възраст за мъжете е 25-60 години, останалите могат да се присъединят към армията доброволно. Министерството на отбраната предлага на младите хора до 2 млн. гривни (48 000 долара) годишно, включително 200 хил. гривни предварително и до 120 хил. гривни (5 500 лв.) месечно възнаграждение, което е около 4.5 пъти над средната заплата в страната. Предложението за договор е за 1 година служба, и включва ипотечен кредит с нулева лихва и право да напуснат Украйна след края на службата. В момента украинците на възраст 18-60 години нямат право да напускат Украйна.
- В Албания, арестът на кмета социалист на Тирана Ерион Велиай предизвика дебат в парламента. Председателят на опозиционната Демократическата партия Сали Бериша призова за оставката на премиера Еди Рама, твърдейки, че Специализираната антикорупционна прокуратура (СПАК) защитава Рама чрез ареста на Велиай. Тирана вероятно ще има извънредни избори за кмет съвсем скоро.
- В Сърбия, заводът за автомобили на Стелантис в Крагуевац е готов за серийното производство на Фиат Гранде Панда. Автомобилът ще се произвежда в две версии – електрическа и хибридна. Новите производствени линии бяха открити през юли 2024. През 2022 г. правителството и Стелантис подписаха споразумение за финансиране на производството на електрически автомобили. Държавата инвестира във фабриката 48 млн. евро, а Стелантис – 142 млн. евро. Президентът Александър Вучич каза, че производството на автомобила ще помогне за увеличаване на БВП на Сърбия с 0.5 процентни пункта през 2025. Помните ли, че и Кирил Петков и някакви измислени немски инвеститори от албански поризход щяха да произвеждат електромобили в Ловеч? Ето това е разликата между сериозен инвеститор и шарлатани.
- В Македония, правителството призова министерството на правосъдието да започне процедура за освобождаване от длъжност на главния прокурор Люпчо Коцевски, след последния спад в резултата на страната в класацията на Трансперънси Интернешънъл за 2024. Задълбочаващите се проблеми в рамките на съдебната система и противоречивите промени в наказателния кодекс от 2023 са основната причина за спада в резултата на страната. Нарастващото политическо влияние върху съдебната система, случаите на корупция по високите етажи на служители на съдебната система, слабият контрол върху съдиите от страна на съдебния съвет и законовите нарушения при избора на кандидати за академията на съдиите и прокурорите са друга причина. Македония загуби 12 места в новата класация на Транспeрънси Интернешънъл и е на 88 място, заедно с Казахстан, Виетнам и Суринам. И ние имаме същите проблеми като македонците, и ние паднахме с 8 места и сме на едно ниво със Соломоновите острови, но правителството не иска оставка на Сарафов, даже пак ще си го изберат, за радост на Пеевски.
- В Португалия, правителството ще продава 49% от капитала на TAП, португалската държавна авиокомпания. Очаква се продажбата да бъде финализирана до края на тази година. 12 компании са изразили интерес към придобиването на TAП, вкл. Луфтханза, КЛМ и Еър Франс. Ние продадохме 100% от БГА Балкан, затова нямаме държавна авиокомпания. Вярвайте още на онези, които ви обясняват как по-добро от пазара няма.
- В Словакия, премиерът Фицо отхвърли доклад на Транспeрънси Интернешънъл за ръста на индекса за възприятие на корупцията в Словакия, описвайки го като политическа клевета. Фицо посочи, че правителството е намалило финансирането на словашкия клон на организацията. Словакия е на 59 място в Индекса за 2024, падайки с 12 места в класацията. Чудя се дали и нашето правителство плаща на Транспeрънси Интернешънъл и дали това ще остане в бюджет 2025. Аз бих го отрязал тутакси, както и плащанията за рейтингови агенции, социологически агенции и медии. Стига министрите са си правили ПР с бюджетни пари.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.