Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол бяха официално открити снощи.
В моето съзнание „Аполония“ е едно пътешествие, което със своята непреходност е осмислило творческия пламък на стотици творци. Сцените на „Аполония“ са давали поле за изява на много художници, артисти, режисьори, певци, които от своя страна са се отблагодарявали с най-доброто от своето творчество. 40-годишната история на фестивала е изпълнена с множество перипетии и наситена с много емоции. Дори бих казал драматизъм, каза кметът на община Созопол Тихомир Янакиев. „Магията на „Аполония“ е безспорна. Приносът на фестивала към културния живот на Созопол и към България също е безспорен. Симбиозата между „Аполония“ и града Созопол също е безспорна“, добави кметът на Созопол.
„Не съм предполагал, че ще доживея тази 40-годишнина и радостта ми е безкрайна“, каза основателят на Празниците на изкуствата „Аполония“ проф. Димо Димов. По думите му изкуството е това, което е водило хората в историята на Созопол.
40 години в Созопол мисля, че правим чудеса. Това го казвам, защото истински вярвам, че вие го усещате със сърцето си. Тези 40 години бяха много вълнуващи, прекрасни. А тази година сме направили една изумителна програма, която е мислена в детайли, каза изпълнителният директор на фондацията за изкуство „Аполония“ Маргарита Димитрова. Тя отбеляза, че в рамките на фестивала тази година ще бъдат представени над десет театрални представления, над 20 концерта, 19 литературни представяния, някои от които премиери, и пет изложби.
Димитрова посочи, че от 25 години насам се връчва почетната награда „Аполон Токсофорос“. Тази година тя отива в Българската телеграфна агенция, обяви тя. „Вие сте нашият най-верен медиен партньор вече 40 години“, каза тя на генералния директор на БТА Кирил Вълчев, връчвайки му статуетката.
„За 25 години, откакто е учредена наградата на Празниците на изкуствата „Аполония“, „Аполон Токсофорос“ („носещият лък“) са получили много забележителни личности, чийто лък е талантът в различни изкуства. Това най-често са били индивидуални артисти, но е имало и колективни носители – по двама артисти, музикални групи, продуцентска къща, градът домакин на фестивала Созопол. На 25-тата година от учредяването на наградата, обаче, за първи път я получава държавна институция, в която в момента работят повече от 300 души, а през 40-годишната история на „Аполония“ през нея са минали хиляди – пример на силата на натрупванията, които винаги водят до напредък във всяка сфера на живота, какъвто пример са и четирите десетилетия на самата „Аполония“, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев от сцената на „Аполония“. Той отбеляза, че в амфитеатъра в Созопол присъства и един от символите на връзката между „Аполония“ и БТА, който работи за популяризирането на фестивала от първата му година – Панайот Денев, който е бил и генерален директор на агенцията. Утре заедно ще представят на „Аполония“ новата книга на БТА с новини от архивите през 125-те години след създаването ѝ. Кирил Вълчев каза, че в рамките на фестивала ще бъдат представени и всички броеве на списание „ЛИК“ от миналата година досега.
Никак не е случайно, че Созопол всяка година, вече в продължение на четири десетилетия, успява да събере на едно място най-доброто, смея да кажа, от българската култура и изкуство, каза президентът Румен Радев . Той връчи плакет „Св. Св. Кирил и Методий” на фондация „Аполония“ в лицето на Маргарита Димитрова.
Официалното начало на Празниците на изкуствата „Аполония“ бе поставено от Симфоничния оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски и солист Светлина Стоянова. В амфитеатър „Аполония“ прозвучаха произведения на Джоакино Росини, Волфганг Амадеус Моцарт, Марин Големинов, Парашкев Хаджиев, Шарл Гуно, Жорж Бизе, Йохан Щраус син.