Китай екзекутира канадци за наркопрестъпления

Четирима канадци бяха екзекутирани в Китай по обвинения, свързани с наркотици по-рано тази година, потвърдиха канадските власти.

Всички те са били с двойно гражданство и самоличността им не е разкрита по искане на семействата им, каза външният министър на Канада Мелани Жоли пред репортери в сряда, съобщава BBC.

Тя осъди убийствата като „необратими и несъвместими с основното човешко достойнство“, добавяйки, че е „помолила лично за снизхождение“.

Говорител на китайското посолство в Канада каза, че доказателствата за престъпленията на канадските граждани са „солидни и достатъчни“ и призова Канада „да спре да прави безотговорни забележки“, според докладите.

Китайското посолство също така добави, че Пекин е „напълно гарантирал правата и интересите на засегнатите канадски граждани“ и призова канадското правителство да зачита „съдебен суверенитет на Китай“.

Китай не признава двойното гражданство и заема твърда позиция по отношение на наркопрестъпленията.

Джоли каза, че е следила случаите „много внимателно“ от месеци и се е опитала с други служители, включително бившия премиер Джъстин Трюдо, да спрат екзекуциите.

В изявление за канадските медии, говорителят на Global Affairs Canada Шарлот Маклауд каза, че Канада е „многократно призовавала за помилване на тези лица на най-високите нива и остава непоколебима в противопоставянето си на използването на смъртното наказание във всички случаи и навсякъде“.

Китай налага смъртно наказание за тежки престъпления, включително такива, свързани с наркотици, корупция и шпионаж. Въпреки че броят на екзекуциите се пази в тайна, правозащитни групи смятат, че Китай има един от най-високите нива на екзекуции в света.

Въпреки това е рядкост смъртното наказание да се изпълнява над чужденци.

Екзекуциите, разкрити тази седмица, предизвикаха критики от активисти.

„Тези шокиращи и нечовешки екзекуции на канадски граждани от китайските власти трябва да бъдат сигнал за събуждане за Канада“, каза Кети Нивябанди от Amnesty International Canada. „Опустошени сме за семействата на жертвите и ги пазим в сърцата си, докато се опитват да обработят невъобразимото.

„Нашите мисли са насочени и към близките на канадските граждани, които Китай държи на смъртна присъда или чието местонахождение в китайската затворническа система е неизвестно.“

През 2019 г. канадският гражданин Робърт Лойд Шеленберг беше осъден на смърт в Китай за контрабанда на наркотици – в нашумяло дело, което предизвика осъждане от канадското правителство. Той не беше сред екзекутираните канадци.

„Ще продължим не само да осъждаме строго, но и да искаме снизходителност към други канадци, които са изправени пред подобни ситуации“, каза Джоли в сряда.

Отношенията между Канада и Китай са ледени от 2018 г., след като Канада задържа изпълнителен директор на китайските телекомуникации Мън Уанджоу по искане за екстрадиция от САЩ. Малко след това Китай арестува двама канадци – въпреки че всички те вече са освободени.

По-рано тази година канадските медии публикуваха доклади, много базирани на изтекла разузнавателна информация, за подробни твърдения за китайска намеса в последните два федерални избора в страната. Китай осъди докладите, като ги нарече „безпочвени и клеветнически“.

Съвсем наскоро Китай наложи ответни мита върху някои канадски внос на ферми и храни като отмъщение за данъците на Отава върху китайските електрически превозни средства, стомана и алуминий.

Четете още

Избор на редактора