Едно яйце от щраус струва 45 лева, когато температурите навън са ниски, и може да се намери за 30 лева през лятото, когато времето е топло и птиците снасят повече.
Това обясниха за БТА от ферма за щрауси „Щраусово забавление” до Долна Баня. Оттам добавят, че яйцата от щраус са търсени не само като хранителен продукт, но и за сувенири – от черупките се правят вази, нощни лампи, използват се като материал за икони и картини.
Самото яйце като хранителна стойност се приближава към пъдпъдъчето – по-полезно е от кокошето, защото има много ниско съдържание на холестерол. Доста по-засищащо е и е по-атрактивно, особено за ресторантите и за туристите, коментират от фермата.
А за домашната кухня хората го купуват по различни празнични поводи, когато се събират големи групи по 10-15 души. Големината на яйцето от щраус е между килограм и 200 грама и килограм и 800 гр – 900 гр.
Тази ферма продава яйца само на място, защото не произвеждат достатъчно количество. В момента щраусите са в почивка заради студеното време, но снасят повече през лятото.
Месото от щраус също е интересен продукт, но се използва само месото от бутовете. Цената му е около 70-80 лева за килограм, а в големите вериги цената стига и до 120 лева.
Във фермата до Долна Баня приготвят пържоли от щраус по тяхна рецепта, за приготвянето, на която са нужни около три часа.
Друг продукт, който се използва е щраусовата мас, която намира широко приложение в козметиката. Щраусовата мас е лечебна – заличава белези след операции и от акне, използва се и от бременни жени против стрии и при атопичен дерматит и псориазис.
Отглеждането на щраус вече става нещо нормално, отбелязват от фермата до Долна Баня. Доста хора, любители на птици, си вземат щраус като домашен любимец – гледат си ги в двора като атракция. Тази година, например, са купени пет пилета от един хотел със зоокът.
Повечето ферми работят за добив на яйца, месо и кожа, но има и места, на които се отглеждат с туристическа цел. Най-интересни са птиците за децата. Щраусовият танц на любовта е най-атрактивен за туристите.
Броят на фермите в България, в които се отглеждат щрауси, е 14, съобщиха за БТА от Министерството на земеделието (МЗ). По данни към 31 декември 2021 година общият брой на птиците, отглеждани в стопанствата, е 162, уточняват от МЗ.
В същата статистика са отразени и произведените щраусови яйца – общият им брой е 2339. В сравнение с 2020 година броят на фермите за щрауси и на отглежданите птици у нас намалява почти двойно.