Ливанец се върна у дома след 33 г. в затвора на Асад

В северния ливански град Чека Сухейл Хамауи получи сърдечно посрещане, когато се завърна у дома в понеделник, след като прекара 33 години в затворите на сваления сирийски президент Башар Асад.

Ден по-рано, когато Асад избяга от страната, водените от ислямисти бунтовници превзеха сирийската столица и освободиха хиляди затворници от прословутата му затворническа система.

„Днес се чувствам така, сякаш мога да дишам отново. Най-доброто нещо на този свят е свободата“, каза 61-годишният Хамауи пред АФП, видимо просълзен от радост. Освобождаването на Хамауи даде нова надежда на стотици семейства в Ливан, които поискаха да знаят за съдбата на хиляди затворници, за които се смята, че са изчезнали от ръцете на сирийските войски, влезли в Ливан малко след избухването на гражданската война от 1975-1990 г.

Хамауи каза, че е бил преместван от един затвор в друг, дори е прекарвал известно време в прословутия затвор Седная, където пише поезия, преди да се озове в затвора в крайбрежния регион Латакия. Любовта му към съпругата му Жозефин Хомси и към сина му го подхранваха по време на престоя му в затвора. „Бях далеч, но тя беше моят източник на сила, а другият беше синът ми“, каза той.

Хомси беше извънредно щастлива да се събере отново със съпруга си. „Преди 33 години те дойдоха в тази къща, почукаха на вратата ни една вечер и казаха на съпруга ми: трябва да говорим с теб. След това той изчезна за 11 години“, каза Хомси. След като успя да го проследи, тя прекара повече от десетилетие, посещавайки го в сирийски затвори, надявайки се, че един ден ще се съберат отново.

Правозащитни групи казват, че хиляди мъже, жени и деца са изчезнали от ръцете на Хафез Асад, покойният баща на Башар, по време на гражданската война в Ливан. Близнакът на Хамави Николас каза пред АФП, че виждайки отдавна изгубения си брат, му е дало ново чувство за цел. „Днес се преродихме“, каза той, добавяйки, че двамата отново се чувстват „наистина като близнаци“. „Брат ми е повече от герой. Той издържа живота си в затвора и днес се завърна да живее на свобода, каквато копнееше от 33 години“, каза той. В продължение на три десетилетия Сирия беше доминираща военна и политическа сила в Ливан, преди да изтегли войските си през 2005 г. под международен натиск след убийството на ливанския бивш премиер Рафик Харири.

„Чаках много, страдах много, но постигнах свобода“, каза Хамауи.

Четете още

Избор на редактора