У нас, депутатка на Доган от Видин минала към Пеевски. Бях кандидат там на последните избори и знам как се правят избори- всичко е само и единствено купени и корпоративни гласове, след масиран натиск от кметове върху фирми. Предполагам и върху нея натискът е бил подобен. Апетитът на Пеевски не спира и скоро ще е или ние, или той. БСП се продаде, постоянно дрънка „партньорите това, партньорите онова“, ИТН- също. Лявото в Европа е в криза, защото загуби връзка с избирателя. У нас е в криза, защото хората начело са купени и партиите са превзети. Ще направят някой лев и дотам, което за тях не е малко- те не знаят друг начин да изкарат пари. Може би наистина е време това ляво да умре и ако има ново, има, ако не- по-добре без ляво.
- В САЩ, Харвард успя чрез съдебно дело да спре заповедта на Тръмп да не приема чуждестранни студенти. Но това е временна заповед и същинското дело предстои. Междувременно Тръмп направи изявление, че започват да анулират визи на китайски студенти. А те са цели 277 000 студента- което само ви показва колко широка средна класа има вече в Китай, която може да си позволи немалките такси в американските университети. Това е и причината европейски студенти все по-трудно да влизат там- китайците изтласкват всички останали.
- В Русия, говорителят на Кремъл Песков отказа да разкрие какви условия Русия възнамерява да включи в своята версия на споразумението за прекратяване на огъня в Украйна. Русия предложи среща в Истанбул следващия понеделник (2 юни) и планира да размени текстовете там. Москва може да продължи да настоява за първоначалните си искания, включително неутрален статут на Украйна и отказ от членство в НАТО. Киев на свой ред е загрижен, че правенето на отстъпки може да застраши суверенитета му. В сряда говорителят на външното министерство на Русия Захарова заяви, че обменът на текстове ще се извърши директно, без участието на САЩ. В съобщенията за телефонен разговор между Лавров и Рубио се подчертава, че разговорът е бил чисто информационен. Кремъл също обяви, че не се планира нов разговор между Тръмп и Путин.
- В Израел, Нетаняху прие мирния план на САЩ, който включва 60 дни примирие, размяна на затворници и заложници и хуманитарна помощ под контрола на Израел. Хамас обаче засега отхвърля предложението с аргумента, че няма да „спре глада в ивицата“. Вчера 4 души загинаха в блъсканицата при раздаване на помощи в Газа. Междувременно Нетаняху претърпя рутинна колоноскопия в медицинския център „Шааре Зедек“ в Йерусалим. Нетаняху е бил в болница няколко пъти, откакто се завърна на поста премиер през декември 2022. През юли 2023 му имплантираха пейсмейкър, през март 2024 претърпя операция от херния, през декември 2024 отстраниха простатата му.
- Също в Израел, въглеродният отпечатък от първите 15 месеца от войната на Израел срещу Газа ще бъде по-голям от годишните емисии на 100 отделни страни, което ще изостри глобалната климатична криза, според проучване. Дългосрочните климатични разходи за унищожаване, разчистване и възстановяване на Газа могат да надхвърлят 31 млн. тона еквивалент на въглероден диоксид (tCO2e). Това е повече от комбинираните годишни парникови газове за 2023 на Коста Рика и Естония. Бункерното гориво и ракетите на Хамас представляват около 3000 тона CO2e, което се равнява на едва 0,2% от общите емисии от преките конфликти, докато 50% са генерирани от доставката и използването на оръжия, танкове и други боеприпаси от израелската армия (IDF), казва проучването. Войните са по-лоши за природата от мира. Нали знаете и кое е събитието, изпуснало най-много емисии за последните години? Взривяването на Северен поток през септември 2022, което изпусна 500 хиляди тона метан в атмосферата.
- В Полша, поляците гласуват в неделя на втори тур на президентските избори. След Германия това са най-важните европейски избори тази година. По същество тези избори са за това дали Полша ще упорства със своето проевропейска позиция при своя министър-председател Доналд Туск или ще се върне към евроскептичните позиции на предишното правителство. Кандидатите са Рафал Тшасковски, кмет на Варшава, член на управляващата коалиция на Туск и Карол Навроцки, член на опозиционната Партия на закона и справедливостта. Двамата са с почти еднакви резултати в рамките на статистическата грешка в проучванията. По време на първия тур Тшасковски спечели с 0.7%. Ако Навроцки спечели, последиците могат да бъдат сериозни за Туск и ЕС. Туск не успя да изпълни ключови аспекти на политическата си програма, защото Анджей Дуда, действащият президент, наложи вето на много от предложеното законодателство. Навроцки би продължете да правите същото и спокойно може да се стигне до предсрочни избори.
- В Гърция, правителството на Мицотакис представи проектозакон, който криминализира всички мигранти, които влизат и остават в Гърция без необходими документи. Причината е, че натискът от страна на крайнодесни партии нарасна, след като немски съд постанови, че немските власти могат да депортират мигранти обратно в Гърция. Новият закон ще позволи на граничните власти на Гърция да забраняват влизането на граждани, които считат за заплаха за обществения и националния ред, за срок от до 15 години, да лишават от свобода от 2 до 3 години за нелегално влизане в страната, а пресрочване на виза ще носи наказание лишаване от свобода, както и глоба. Подозирам, че не е много далеч денят, когато и тук някой ще го поиска.
- В Словакия, съд осъди управителя на централната банка на 200 000 евро глоба за това, че като министър на финансите платил 48 000 евро на шефа на словашката КФН да оправи някаква проверка. Този управител сега е в борда на ЕЦБ и ще взима решение ние да влезем ли в еврозоната или не. Да напомня, че преди година осъдиха и шефя на централната банка на Малта за подобен корупционен скандал. Тези ще решават дали ние ставаме за еврозоната? Пародия.
- В братска Македония, депутатите одобриха номинацията на досегашния председател на общинския съвет на Скопие Трайко Славески за управител на централната банка. Славески ще замени досегашния управител Анита Ангеловска-Безоска, чийто мандат изтече. Дългогодишен член на управляваща ВМРО-ДПМНЕ, Славески е бивш министър на финансите през 2006-2009, а преди това е бил министър на развитието през 1999-2000, работил е като професор по макроикономика и държавно регулиране в Икономическия факултет на университета в Скопие и е участвал в изготвянето на политическите програми на ВМРО-ДПМНЕ. На номинацията му се противопостави СДСМ, която твърди, че висшият пост в централната банка е силно политизиран поради близките връзки на Славески с ръководството на ВМРО-ДПМНЕ. То у нас управителят на БНБ не е силно политизиран, но пак право каквото му кажат Борисов и Пеевски. Научил си е урока.
- В Унгария, в Будапеща се провежда голяма световна среща на консервативни партии, на която и Пеевски се изтарикатил да прати свои депутати и, моля ви се, евродепутатката Елена Йончева. Тя нали беше от БСП и щеше да вкарва Борисов в затвора? Ето затова хората у нас не харесват политиците- защото лъжат, нагло и без да мислят. Орбан във встъпителната си реч подчерта, че Европа избира между либерално и патриотично бъдеще. Според него първото води до война, централизирана Европа, но унгарците имат свой собствен патриотичен план. Той заяви, че Унгария се нуждае от мир и за това не подкрепя членството на Украйна в ЕС; Унгария се нуждае от суверенитет, не иска централизирано в Брюксел управление. Като знаем, че Борисов е председател на комисията за приятелство с Унгария и способността му да се извърта според моментната изгода, чудя се кога и той ще почне да говори в този стил.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.