Православните християни днес отбелязват деня на свети великомъченик Теодор Тирон, популярен като Тодоровден. Празникът винаги е в съботата на първата седмица на Великия пост.
Според народното вярване на този ден свети Тодор съблича своите девет кожуха, яхва бял кон и отива при Бога да измоли лято. На този ден се организират т.нар. кушии – надбягвания с коне, и затова празникът е наричан и Конски Великден.
При изгрев Слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой. Жените омесват и раздават помежду си обредни хлябове, като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм. Обредната трапеза за празника включва и пита с мая, супа от гъби и „тудоровска леща“.
После идва ред на атрактивното конно състезание – кушията. Победилата двойка кон-ездач се награждава, конят – обикновено с юзда, а неговият стопанин – с риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника и навсякъде са добре приети, а конят – поен във всички.
На Тодоровден празнуват имен ден: Тодор, Тодорка, Теодора, Тея, Теа. По данни на НСИ към 2017 г., Тодоровден се празнува от 130 233 души в България.