У нас, нищо не се случва, освен че ресторантьорите задръстиха София вчера, искайки си 9% ДДС, и то точно в деня, когато управляващата коалиция в Германия се разбра за същата мярка за немските ресторанти. Тука обаче няма пари, приходите не вървят, парите от ПВУ са доникъде, така че няма да има и за ресторантьорите, и правилно. Ковид отдавна свърши, а те допреди 3 месеца имаха 9% ДДС. Стига им толкова.
Също у нас, промишленото производство се понижи с 4.6% на годишна база през февруари, което е по-лошо от 3.3% понижение на промишленото производство през предходния месец. Сезонно изгладеното производство се понижи с 0.7% на месечна база и се свива за пети пореден месец, което е още един сигнал за влошена индустриална активност. Спадът изглежда е свързан главно с бавното външно търсене. Вътрешните производствени продажби запазиха относително стабилна тенденция през последните месеци, докато имаше видимо отслабване средно на производствения износ. Мудната икономика на ЕС оказва отрицателен натиск върху местната индустрия у нас и очаквам глобалната несигурност, вкл. търговски конфликт.
А сега минавам към далеч по-важните глобални новини:
- В САЩ, Тръмп пак хвърли пазарите в смут, този път отлагайки митата за 90 дни, като в тези 90 дни всяка страна ще е с 10% мито, без Китай, на които вдигна митата на 125%. Явна демонстрация- който ни налага ответни мита, ние ще го шамаросаме с още по-големи. За някои държави това отлагане е без значение- Великобритания например има 10% мита така или иначе. За ЕС падат от 20% на 10 %. Най-печеливши са държави като Виетнам, Южна Корея, Индонезия, които сега имат 3 месеца да намерят решение.
- Отново в САЩ, Тръмп каза „ако искате да заобиколите митата, направете си заводите тук“. Това е неговата основна философия- ако искаш да продаваш в САЩ, произвеждай в САЩ или плащай мито, но съвсем не е толкова просто. Не е достатъчно Мерцедес да направи завод в САЩ, трябва и неговите доставчици на части да направят свои заводи в САЩ. Сега си представете някой от нашите заводи за автомобилни части да си направи дъщерно предприятие в САЩ… Това отнема години.
- В ЕС, лидерите се събраха и решиха да наложат мито на няколко американски стоки, чийто общ внос е на стойност около 21 млрд. долара. Някои от тези мита влизат в сила утре, но повечето- в средата на май. Обложени са смешни стоки от сорта на мотоциклети, соя и замразен портокалов сок. Орбан, предвидимо, бе единственият, гласувал против. Мелони се опитва да стои на два стола и заминава на посещение при Тръмп на 17 април, което ядоса французите- те искат да ходят при Тръмп, когато си искат, но другите- не! От това, което виждам, Европа ще клекне на Тръмп. Да добавя, че сега въведените наши мита не са отговор на 20% мито, а на предните мита от 25% за автомобили, стомана и алуминий. Отговорът на Европа още предстои, ако въобще го доживеем.
- В Германия, християндемократи и социалдемократи се разбраха за коалиция и Мерц става канцлер на 5 май. Икономическата им програма е трагична, отказаха се от всички предизборни обещания. Сега обещаха да намалят корпоративния данък от 30% на 25%, ама за 5 години и с по 1% на година. Ние навремето в министерсгтво на финансите го намалихме от 15% на 10% за 5 минути. Понякога е хубаво да нямаш немско мислене.
- В Украйна, Зеленски каза, че най-малко 155 китайски граждани са се сражавали на страната на Русия. Той каза, че украинските специални служби имат лична информация за всички тях и предположи, че много други китайци се бият срещу Украйна заедно с Русия. Според Зеленски китайците са вербувани от Русия чрез социалните мрежи и китайските власти знаят. Така той даде да се разбере, че Киев смята китайските военни за наемници, не за редовни китайски войски.
- В Сърбия, Вучич прави контра-протест и има за цел да събере 200 000 души на 12 април пред парламента в Белград за централното събитие по случай създаването на неговото Движение за народа и държавата. Вучич каза, че ще представи набор от искания, които ще бъдат в съответствие с конституцията и законите. Не е ясно обаче към кого ще бъдат насочени тези искания. Планиран е и по-малък протест до обществената телевизия RTS, вероятно свързан с критиките на Вучич към медиите. Типично по балкански, висши политици от управлението са определяли квоти за посещаемост от публичните предприятия. Уреждат се много автобуси за транспорт, включително от Косово, Северна Македония и дори България. Митингът е в отговор на продължаващите студентски протести, довели до падането на правителството.
- В Унгария, опозиционната партия „Тиша“ увеличи преднината си пред управляващата Фидеш през март, достигайки до 38%, докато Фидеш губи 1 % на месечна база и пада до 35%. Фидеш не успява да си върне преднината пред опозицията чрез своите популистки мерки за намаляване на данъците, които бяха обявени в средата на февруари, включително разширените данъчни облекчения за майки с деца и облекчението на ДДС за пенсионерите. Подновеното увеличение на инфлацията вероятно е натежало върху рейтинга на Фидеш. Но Орбан е истински добър изборджия и изобщо не бих го отписвал.
- В Румъния, депутати внесоха проектозакон, който коригира режима на специалните пенсии на магистратите. Конституционният съд вече веднъж отмени коригирането на специалния пенсионен режим. Пенсията на магистратите са 85% от средния доход на всеки пенсиониращ се магистрат за последните 5 години, независимо от дела на вноските, и включва всички бонуси или всякакви други надници и допълнителни възнаграждения. Този метод води до много високи пенсии за прокурорите и съдиите, създавайки огромни неравенства между пенсионерите. Освен това възрастта за пенсиониране на магистратите е много ниска. В миналото политиците няколко пъти се опитваха да коригират този специален пенсионен режим, но всички опити се провалиха. Сегашният проектозаконът определя таван на пенсиите, като за парите над тавана се начислява 10% данък, по същество въвеждайки прогресивно облагане на пенсии.
- Отново в Румъния, правителството предложи законопроект за увеличаване на държавната субсидия от 5000 евро на 7500 евро за т.нар. „програма за скрап“ Rabla Plus. Правителствената програма за скрап Rabla Plus предлага субсидии за закупуване на нови превозни средства в замяна на стари, за да насърчи замяната на стари и замърсяващи превозни средства с нови. Схемата се прилага всяка година с различни бюджети от 2004 и Румъния чувствително промени автомобилния си парк. У нас средната възраст на автомобилите е 22 години, което значи, че има коли на 1 година, но и на 40 години, и не малко. Защо ние не правим такава програма?
- В Турция, правителството продължава силно да субсидира сметките за електроенергия на потребителите въпреки глобалните намаления на енергийните разходи. Доскоро държавата покриваше приблизително 60% от разходите за електроенергия за гражданите. Дори след неотдавнашните промени в цените, потребителите все още получават електроенергия на цени, значително по-ниски от реалните пазарни разходи. Със сегашните промени държавата запази ангажимента си да субсидира приблизително 50% от сметките за електроенергия на турските граждани.
Сега знаете повече за процесите около нас, както аз ги виждам.