Виенската прокуратура разследва българка, по подозрение, че тя е шпионирала в полза на руските тайни служби. Медиите в Австрия съобщават, че българката е следили австрийски политици и журналисти, съобщи вестник „Сега“.
Смята се, че заподозряната е част от шпионска мрежа, в която са участвали шестимата българи, срещу които в момента се води процес в Лондон. Групата е водена от австриеца Ян Марсалек.
Това става ясно от документите за задържането на българката, с които разполагат германските медии WDR, NDR и „Зюддойче Цайтунг“, както и австрийското издание „Профил“. Това, което изглежда все по-ясно: мрежата от сътрудници, с които са можели да разполагат Марсалек и вероятно руските тайни служби в Европа, е очевидно по-голяма, отколкото се смяташе досега.
На 7 декември, жената е била посетена от полицията и е била задържана временно, а жилището ѝ е било претърсвано с часове.
Според разследванията на германските медии и „Профил“, след обиска в началото на декември жената е дала показания. Тя се запознала с една от изправените пред съда в Лондон българки преди години в студио за маникюр в София. Двете поддържали контакт в социалните медии, докато обвиняемата не я потърсила през лятото на 2021-а година. Австрийските следователи предполагат, че за действащата от Англия българска група е било важно да има добър контакт във Виена – със сънародничка, която говори и немски.
По време на разпита във Виена жената казала, че нищо не знае за възможни шпионски акции и не познавала Ян Марсалек. Нейната позната първоначално ѝ разказала, че би могла да ѝ помогне да си отвори студио за маникюр във Виена. След това станало дума за акция на Интерпол – за тази цел тя трябвало да снимка къщи и да наблюдава хора и техните навици.
Макар австрийските служби да се сметнали българката за „много подозрителна“ – засега тя е освободена в съответствие с презумпцията за невинност.
Според „Профил“ инициалите на жената са Т.Д. Тя е на 48 години, живее в Австрия от около 10 години. Работила е в посредническа фирма, наемаща персонал, по-късно в медицинска практика. Често се е регистрирала като безработна. Въпреки че кандидатствала и за социални помощи, от профилите ѝ в мрежите не изглеждала нуждаеща се.
ARD пише, че на Марсалек очевидно не му е било трудно с помощта на българина Орлин Русев да намира сътрудници за планираните акции – и изглежда, че мрежата му може да е била много по-голяма. Затова австрийското разузнаване междувременно смята, че има и още, неизвестни засега членове на мрежата Марсалек.
Предполага се, че мрежата може да има свои шпиони и в Шутгарт, тъй като в чат между Русев и Марсалек се появява такъв намек.