Ето и днешните наши и геополитически новини:
- У нас, съумяхме да овъргаляме всички в катрана- Конституционен съд, ЦИК, Информационно обслужване и който се сетите. Пеевски реве, че искат да вкарат Величие през задния вход, Борисов се покри, Тома Биков реве, че върви конституционен преврат, Копейкин и той, БСП и ИТН са по корем пред Пеевски и защитават прокуратурата, бившите седящи в скута никой не им обръща внимание. Никой не печели от това. Накрая ще анулират целите избори и ще вървим на нови, където ще има нови играчи. Сегашните не стават.
- Също у нас, парламентът е абсолютно безпредметен. Вместо да гледа закони, върти някакви декларации и на две магарета сено не може да раздели. Единственото смислено е да приемат закони- дали за таван на банковите такси, който им поднесохме на тепсия, дали за таван на цени и надценки, дали за данък свръх-печалба на банки, и куп други. Само че Пеевски и Борисов им казаха да забатачат умишлено всичко, за да не се промени нищо.
- В САЩ, Тръмп в типичния си стил се върти на 180 градуса всеки ден. Наложи 25% мита на Канада, в отговор Онтарио наложи 25% мита на САЩ, в отговор Тръмп веднага вдигна неговите мита на 50%, Онтарио свали гарда и отмени митата, Тръмп и той свали веднага на 25%. Тръмп гледа на митата като на средство за постигане на три вида цели: а. Приходи, б. Да накара правителства да свършат нещо, което той иска, напрпимер Мексико да спре бежанците и в. Да накаже държави, които правят големи търговски излишъци със САЩ, като Китай и Европа. Резултатът ще е или повече приходи, или инвестиции на китайски и европейски компании в САЩ, за да избягнат митата. И в двата случая Тръмп печели. Не го подценявайте- въпреки че е непредвидим и често променя настроението си, той може да е и много фокусиран върху дадена тема.
- В Саудитска Арабия, САЩ и Украйна постигнаха изненадващо бързо съгласие какво да предложат на Путин и още днес САЩ ще го направи. Офертата е 30-дневно примирие по въздух и море и размяна на всички военнопленници. Това може и да стане, но дългосрочният мир е далеч. Путин иска пълната територия на 4 области, които в момента владее само частично. Украйна, естествено, иска цялата си територия обратно. Това някакси ще го решат, и то около сегашната линия на войната. Това, което трудно ще решат е дългосрочните гаранции за сигурност на двете страни. Украйна иска в НАТО, плюс миротворци, плюс гаранции от САЩ. Русия иска обратното- Укарйна извън НАТО, никакви миротворци и ограничения върху това каква армия и въоръжение да има Украйна. Аз лично мисля, че Путин ще поиска и да се махне Зеленски и да преговаря с друг- той някакси не може да приеме бивш комик, играл скечове пред него да седи с него на една маса за преговори.
- В Русия, украинска атака с дронове вчера повреди енергийната инфраструктура и временно затвори и четирите летища в Москва. Това показва, че щети по инфраструктура могат да нанасят и двете страни. Украйна днес е основен производител на дронове, с над 200 компании в сектора. Тя държи и все още части от Курска област, а за последните 2 седмици руската армия е отвоювала всичко на всичко територия от 5 кв.км., което е нищо. Така войната може да продължи още години. Въпросът е какво Тръмп. Опасявам се, че най-много го интересува да спре войната, а не как ще изглежгда Украйна след нея.
- В Германия, очакванията са отбранителната промишленост да поеме част от уволнените работници в автомобилната промишленост, която е в криза. Германия дава в момента 1.5% от БВП за отбрана, вероятно бързо ще ги вдигне до 2.5% от БВП. Европа, вкл. Германия, купуват 4/5 от оръжията си извън ЕС, най-вече от САЩ, и това ще се промени. Само че няма да е толкова бързо- автомобилната индустрия на Германия произвежда продукт за 500 млрд. евро годишно, отбранителната- за около 1/10 от това. Трябва време, за да ги настигнат.
- В Португалия, страната върви към нови избори, трети за по-малко от 4 години. Драмата се разигра заради дело за конфликт на интереси срещу Луис Монтенегро, министър-председател на правителство на консервативното малцинство, заради участието му в семейния му бизнес. Социалистите, които досега подкрепяха правителството този път гласуваха против Монтенегро. Предишните избори бяха предизвикани след като Антонио Коща подаде оставка като министър-председател през ноември 2023 г., малко след като полицията го замеси в корупция за разрешение за литиева мина и проект за зелен водород. Типично по европейски, наместиха го за председател на Европейския съвет в Брюксел. Тези са като мафия, грижат се за своите хора.
- В Гренландия, опозиционна партия, която е против продажбата на Гренландия на САЩ спечели изборите. Всъщност там няма партия, която е за преминаване към щат на САЩ или някакъв тип територия като Пуерто Рико. Тръмп много иска Гренландия, буквално е обсебен, но така и никога не каза цена. В Гренландия живеят едва 57 хил. души, по 1 милион долара да им даде на човек, това са 57 млрд. долара- по-малко, отколкото Зеленски получава на всяко влизане в Белия дом. Гренландците обаче искат независимост и от САЩ, и от Дания. Разбирам ги- датчаните са били доста тежки колониалисти, вкл. са отнемали деца от местните семейства и са ги пращали да живеят в Дания, както и много случаи на насилствен контрол на раждаемостта. Най-приятелската партия на САЩ изглежда Налерак, които станаха втори на изборите и подкрепят по-тески връзки със САЩ. Но за тях истинската крайна цел е по-бърза независимост от Дания. Според мен, бъдещето на Гренландия зависи от това колко добра ще е офертата на Тръмп.
- В Сирия, кланетата миналата седмица бяха предупреждение и повратна точка за новия режим. Властите действаха бързо за ограничаване на последиците чрез създаване на независим комитет, който да разследване на насилието и друг, с който да възстанови гражданския мир, включително за алауитите. В рамките на 24 часа Ахмед ал-Шараа, новият президент, подписа споразумение с командира на кюрдските сили за интегрирането им в централните държавни институции. Подобно споразумение ще се постигне и с друзите. Според местнси медии, противник на властта са лоялни на Асад военни части, водени от бригаден генерал Гиат Дала, който иска автономия за алауитите, от окито и Асад поризхожда. Бунтът изглежда е подкрепен от Иран, с когото Дала е работил тясно в миналото. Сирия е поредното бойно поле за няколко големи геополитически играчи като Русия, Израел и Турция. Европа също има интерес да участва в изграждане на стабилност в региона, и ако някой го направи, ще е Германия. Германският пратеник Стефан Шнек се срещна с един от седемте съдии, които трябва да разследват бунта. Ако Мерц остане отдаден на каузата Сирия, Европа ще има място на масата за преговори.
- Отново в Русия, премиерът Мишустин обяви 14.75% индексация на социалните пенсии от 1 април, за да ги приведе в съответствие с темпа на нарастване на жизнения минимум, който тази година е 17 733 рубли (367 лв.) Корекцията ще облагодетелства приблизително 4.2 милиона души, като 85 млрд. рубли са заделени във федералния бюджет за нейното прилагане.
- В Унгария, списъкът с 30 храни, за които правителството ще ограничи търговската надценка изтече в медиите и включва продукти от свинско месо, пилешки продукти, яйца, мляко и млечни продукти, масло, брашно, картофи, чесън и хляб. Не е възможно да се изчисли точният дял на храните с регулирана надценка, тъй като статистическата служба не публикува толкова подробна разбивка, но грубо изчисление показва, че регулираните храни ще съставляват 7,2% от потребителската кошница за 2025. Напомням, че Орбан обяви, че правителството ще ограничи тавана на надценка за тези 30 храни на 10% от средата на март до края на май, като правителството си запазва правото да го удължи. У нас уж правителството било готово с такъв закон, ама парламентът се занимава с глупости.
- Също в Унгария, управляващата партия Фидеш внесе в парламента проект за изменение на конституцията. Промените предвиждат конституцията да включват определението, че едно лице е мъж или жена, без други полове. Закрилата на детето ще бъде подсилена с конституционна клауза, че всяко дете има право на закрила и грижи, необходими за правилното му физическо, психическо и нравствено развитие, като това право е с предимство пред всички други основни права с изключение на правото на живот. Промените ще позволят отнемане на унгарско гражданство на лице с множество гражданства, когато представляват заплаха за обществения ред или националната сигурност. Промените въвеждат и забраната на наркотици на конституционна основа, като казва, че производството, употребата, разпространението и рекламата на наркотици е забранено в Унгария.
- В Азербайджан, техният газ вече достигна до Северна Македония. В бъдеще Азербайджан може да увеличи доставките на газ до необходимия обем, според казаното от президента Алиев по време на съвместна пресконференция с гостуващия президент на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова. Азербайджан изнася природен газ за 12 държави, 10 от тях в Европа. През 2024 Азербайджан е изнесъл 25.1 млрд. куб.м. газ, от тях 12.9 млрд. куб.м. за Европа. До 2027 Азербайджан ще вдигне износа за Европа до 20 млн. куб.м. годишно.
- В Армения, парламентът гласуваха в подкрепа на нов данък върху оборота на хазартните игри, който заменя ДДС. Оборот на сектора в Армения през последните 13 години се е увеличил повече от 440 пъти, докато данъците и таксите от хазарт, събирани от държавата, са се увеличили само 26 пъти. Данъкът налага 10% ставка върху всички направени залози и има за цел да гарантира, че приходите от данъка върху хазарта нарастват в съответствие с пазара. Армения прави това, което ние направихме още 2005, вкл. с мое участие, докадо Влади Горанов не прибра 60 млн.лв. от Васил Божков и не ни демонстрира, че законът е врата в полето.
- В Полша, премиерът Туск обяви, че правителството ще приеме специално законодателство, което да спомогне за утрояване на инвестициите в отбраната и до края на март ще има готов план за обучение на допълнителни 100 000 поляци доброволци. Правителството ще осигури инвестиции в така наречения „Източен щит“, но също така и в отбранителната индустрия. Туск обяви преди няколко дни, че всички здрави възрастни над 18 г. ще преминат военно обучение, за да се подготвят за потенциална инвазия от страна на Русия. Според мен Русия, ако продължи на запад, по-скоро ще се насочи към прибалтийските републики- тя ги счита исторически за своя територия, имат немалко руско население, а и Путин пряк достъп до Калининград.
- В Македония, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), започна наказателна процедура срещу две вериги супермаркети, опериращи в страната, според официално прессъобщение. От КЗК не съобщиха имената на веригите, но обявиха, многократно са нарушавали законодателството за забрана на нелоялните търговски практики. По-рано македонската КЗК започна разследване срещу четирима местни търговци на дребно за предполагаемо участие в антиконкурентно поведение и колективен отказ да купуват стоки от доставчици, които са въвели нови ценови листи. Отбелязваме, че правителството реши през февруари да ограничи брутния марж на печалбата в търговията на едро и дребно за 102 продуктови групи до края на април. Мярката обхваща над 1000 основни продукта и е предприета, след като гражданите бойкотираха веригите супермаркети на 31 януари и 7 февруари в отговор на повишените цени на основните стоки. Дори Македония ни изпревари в борбата с инфлацията, докато нашите депутати се дрънкат безсмислено в парламента.
- В Хърватска, училищният синдикат Препород и Независимият синдикат за наука и висше образование обявиха по-рано във вторник, че ще проведат стачка, свикана след неуспешен процес на посредничество, в който синдикатите представиха 5 искания на правителството – 3 свързани с подобряване на финансовите условия и 2 относно нефинансови искания. Първото искане е 10% увеличение на основната работна заплата, второто е преразглеждане на коефициентите на заплащане чрез нова наредба, а третото е временно обезщетение до подходяща реформа на коефициентната система.
- В Румъния, Конституционният съд отхвърли с единодушие 11 оспорвания на решението на Централното избирателно бюро за анулиране на кандидатурата на Джорджеску на президентските избори. Националистическата партия AUR, която подкрепя Джорджеску, проведе среща снощи, за да вземе решение за друг кандидат за президент, но засега не е обявено име. Лидерът на AUR Симион заяви, че не иска да се кандидатира и обяви, че ще приеме съвета на Джорджеску, когато избират кандидат. Медиите спекулират, че в списъка с потенциални кандидати на AUR е съпругата на Джорджеску, хептен балканска работа. Джорджеску е разследван за 6 тежки престъпления: подбуждане към действия срещу конституционния ред, съобщаване на невярна информация, подаване на фалшиви декларации, създаване на фашистка, расистка и ксенофобска организация, публично пропагандиране на лица, виновни за геноцид срещу човечеството и военни престъпления, както и публично пропагандиране на фашистки, легионерски, расистки и ксенофобски идеи и доктрини и създаване на антисемитска организация. Президентските избори ще се проведат отново на 4 май и кандидатът на властта Антонеску и проевропейският независим кмет на Букурещ Никусор Дан имат най-големи шансове за балотаж.
- В Грузия, съдът осъди Михаил Саакашвили на 9 години затвор по дело за присвояване на бюджетни средства. Саакашвили бе разследван за присвояване на приблизително 9 млн. лари (5.8 млн.лв.) държавни средства за лични цели. Саакашвили вече излежава присъда от 2021, след като бе осъден на 6 години по друго дело. Според обвинението на прокуратурата, в периода 2009-2013 тогавашният президент Саакашвили , за да предотврати разкриването на фактите за злоупотребата с бюджетни средства, тайно е отпуснал средства от резервния фонд на президента на пряко подчинената му служба за държавна сигурност.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.