У нас, парламентът бил приел едва 7 закона за 64 заседания. Ефективност нулева, само безсмислени декларации и про-форма въпроси към министри, от които нищо не следва, затова минавам направо към важните геополитически новини:
- В САЩ, след дългия си телефонен разговор с Путин Доналд Тръмп вчера заплаши да се оттегли от мирните преговори, и това обърка много европейски коментатори. Голяма част от това объркване в Европа се дължи на погрешното предположение, че САЩ все още са част от западната коалиция. Ако САЩ се оттеглят, всички губят: Украйна и ЕС остават сами срещу Русия, тя пък не получава вдигането на санкциите и следвоенните инвестиции и търговия, които Тръмп обеща. Наясно сте, че Европа е напълно неготова да се справи с Русия. Достатъчно е 2-3 кораба в Балтийско море да понарежат кабели, газопроводи и нефтопроводи и сме дотам. Очаквам Путин да се съгласи на 30-дневно примирие, за да запази Тръмп в преговорите. Но не очаквам други отстъпки от негова страна. 20% от територията на Украйна станах руски, това е.
- В Русия, тя е готова да се ангажира с Украйна за подписване на меморандум, очертаващ бъдещо мирно споразумение, каза Путин след двучасов телефонен разговор с Тръмп. Коментарите на Путин са внимателно формулирани. В цялото си почти триминутно изказване той избягна да представи конкретни договорени условия. На брифинг говорителят на Кремъл Песков поясни, че няма график за изготвянето на такъв меморандум. „Меморандум“ е сред най-малко важните видове споразумения, като дори не изисква пълно съгласуване на позициите към момента на подписването. Според мен е направен с цел да предостави на Тръмп възможност да каже, че има напредък, макар реално да няма такъв. Часове преди разговора между Тръмп и Путин вицепрезидентът Ванс заяви, че Вашингтон може да се оттегли от посредничеството, ако не бъде постигнат смислен напредък. Тръмп също предупреди, че без съществен напредък САЩ могат да се откажат от отговорността за уреждане на конфликта и да я прехвърлят на Европа. Той също така повтори за прозорец от 2-4 седмици за оценка на жизнеспособността на преговорите. САЩ се въздържат от налагане на нови санкции на Русия, докато ЕС изглежда подготвя по-строги мерки, като планира да предложи сваляне на тавана на цената на руски петрол до 50 долара за барел.
- Във Великобритания, Киър Стармър много иска да се сближи с ЕС, но не може, защото го е страх от обществената реакция. Стармър изигра водеща роля в кампанията за втори референдум в навечерието на 2019 и никога не е бил убеден про-Брекзит. Правителството му сега рекламира предполагаеми 9 млрд. паунда ползи от ново споразумение с ЕС, главно чрез ползите от по-малкото проверки за износ на храни от Обединеното кралство към ЕС, но това е оценка, не факт, нещо като нашите ползи от Шенген. Друга част от договорката било така нареченага „младежка мобилност“, на която ЕК много държи и в която пише, че младежи до 30 години могат безпрепятствено да работят в насрещната страна. Не съм чул у нас някога да е обсъждана такава позиция на ЕК и не знам кога свариха да я изряботят, но ние искаме ли още повече младежи да отиват в Англия да работят?
- В Германия, коалицията вече е под напрежение. Основно обещание на Мерц беше субсидирана цена на ел.енергия за немските фирми, но се оказа, че не е съгласувано с ЕК (немците никога не съгласуват с ЕК) и сега оттам наричат това държавна помощ. Престижът на Мерц сред индустрията е на път да се сгромоляса, ако не си спази обещанието. Не знам ние как иминаваме между капките, като субсидираме поголовно още от 2021- Ковид отдавна свърши, но ние продължаваме да пилеем излишни пари и да субсидираме всичко над 180 лв./мвтч., даже и на най-печелившите фирми, които нямат нужда от това. Румъния също го прави, но там е всичко над 550 лв./мвтч. За мен това са напълно грешно дадени милиарди, които държавата по-добре да беше инвестирала в конкретни сектори или дори да беше върнала външен дълг, за да не даваме толкова пари за лихви (1.6 млрд.лв. през 2025).
- Във Франция, след обиколката на Тръмп в Близкия изток, където събра обещания за трилиони долара инвестиции в САЩ, Макрон се опитва да направи същото. Веднъж годишно Макрон кани чуждестранни инвеститори във Версай и ги третира щедро. Над 200 инвеститора присъстваха във Версай вчера, предимно от Европа, но също и САЩ, Близкия изток и Югоизточна Азия. Обещаха се инвестиции за 20 млрд. евро, което не изглежда много, но е прогрес в сравнение с по-ранните набирания на средства от Макрон. Франция все още се счита за една от най-привлекателните страни за инвестиции. Франция не трябва да се тревожи само за чуждестранните инвеститори, които да инвестират в Франция, а и за вътрешните инвеститори. TotalEnergies, CMA CGM , Saint-Gobain и френската фармацевтична фирма Sanofi вече обявиха инвестиции в САЩ на стойност 20 млрд. долара.
- В Израел, Великобритания, Франция и Канада заявиха в съвместно изявление, че се противопоставят на продължаващата военна операция в Газа и могат да предприемат целенасочени санкции, ако Израел не спре подновената офанзива и не премахне ограниченията върху хуманитарната помощ. Нетаняху отговори, че така дават огромна награда на Хамас за нападението от 7 октомври и повтори, че войната няма да спре, докато не бъдат освободени всички останали заложници, Хамас и Газа не бъдат демилитаризирани и лидерите на Хамас не бъдат изгонени. Той призова всички лидери на ЕС да приемат визията на американския президент Тръмп за Газа. Наскоро Израел позволи част от помощта да влезе в Газа, след силен натиск от САЩ, но тези количества са напълно недостатъчни и идват след двумесечно замразяване на хуманитарната помощ.
- В Чехия, драма. Автомобилната индустрия е основният гръбнак на тяхната търговия и индустрии, като генерира 9% от БВП и представлява 26% от цялото промишлено производство. В Словакия произвежда 9,2% от БВП и е 50% от цялото промишлено производство и 43% от целия им износ. Това е огромна зависимост от Германия, чиито фирми са основните производители в Чехия и Словакия. Забавянето на тази индустрия в Германия води до забавяне и в тези 2 държави, както и у нас, и нищо чудно скоро тези заводи да се превърнат просто в поточни линии за китайски електрически автомобили. Китай парви изключителна експанзия в автомобилостроенето на ел-коли, през 2024 произведе 16.5 млн. ел. автомобила, от които 15 млн. ел.автомобила за техния вътрешен пазар. През 2025 планират да произведат 25 млн. ел.автомобила. Каквото се случи с производството на соларни панели в Европа, скоро може да се случи с автомобилостроенето- всичко да се прави в Китай.
- В Унгария, цените на регулираните нехранителни стоки са се понижили средно с 24.9% от въвеждането на тавана на надценка, съобщиха от икономическото министерство. Правителството въведе таван на надценката от 15% за 30 категории нехранителни продукти, включващи предимно артикули за лична хигиена. Таванът влезе в сила от вчера и трябва да продължи до края на август. Намалението на цените се наблюдава чрез извадково проучване, проведено от министерството. Цените на хартиените кърпи, самобръсначките за еднократна употреба, алуминиевото фолио, гелове и пяна за бръснене и таблетките за съдомиялна машина са намалели най-много, каза министкерство на икономиката. Средното намаление от 24,9% надхвърли предварителните очаквания на правителството за намаление на цените от порядъка на 16-18%. У нас уж земеделско министерство готвеше закон за таван на цените, уж правителството го гледаше и нищо. Според мен искат цените да се надуяг сега, за да не се надуят веднага след приемане на еврото. Мислите това ще вдигне инфлацията? НСИ ще се погрижи.
Сега знаете повече за важните неща около нас, както аз ги виждам.