Ето днешната порция наши и геоновини:
- У нас, снощи по нощите приеха бюджета. Както предполагах, подкрепи коалицията плюс Пеевски. Дебатите не бяха нищо съществено, правим го за народа, това е възможният бюджет и пр. тривиалности. Истината е, че бюджетът е отвратително лъжлив, с надути приходи и разходи и на практика неизпълним. Вчера обясних защо- няма как предни години приходите да са расли с по 5-10%, а сега при нисък ръст и инфлация да нараснат с 24.5%. Но така или иначе, опозиция няма и ще го приемат.
- В САЩ, вчера направиха най-значителното си съкращаване на подкрепата за Украйна досега. Спря споделянето на разузнавателна информация с украинците, една от най-важните форми на помощ, които предоставяха, която е и от най-трудните за замяна. Целта е очевидна: да покажат на украинците, че без САЩ не могат. Разузнавателната подкрепа, която САЩ дават на Украйна е доста изчерпателна. Тя варира от помощ за отделни бойни единици до стратегическото разузнаване. Част от нея е информация къде са целите в контролираната от Русия територия. Друга част е предварително предупреждение за предстоящи руски въздушни атаки срещу военна и гражданска инфраструктура. Майк Уолц, съветник по националната сигурност на Тръмп, описва процеса като „преглед на предаваната информация“. Джон Ратклиф, директор на ЦРУ, намекна, че споделянето на разузнавателна информация може да се възобнови в даден момент. Нито един от двамата не беше много конкретен за това какво трябва да направи Украйна, за да се върне споделянето на разузнавателна информация. Чисто изнудване от страна на Тръмп Зеленски да приеме сделката за минералите. Европа е безпомощна да помогне на Украйна за това.
- Във Франция, геополитическата криза дава на Еманюел Макрон още един спасителен пояс. Неговата проактивната реакция се възхвалява от повечето френски партии. Сред европейските нации, той сега води разговора за общата отбрана. Кой би са мислили през 2017 , когато той се застъпи за автономна защита на Европа във встъпителната си реч, че един ден това ще бъде основен приоритет за ЕС? Сега дори Германия прави огромна крачка към увеличаване на разходите за отбрана, а ЕС предлага заем от 150 млрд. евро на държавите членки за увеличаване на разходите за отбрана. Във Франция парламентът има последната дума за финансирането, но Макрон определя посоката. Вчера Макрон изключи варианта за увеличение на данъците, който беше предложен от правителството по-рано. Вместо това той възложи на правителството и социалните партньори да търсят други източници за финансиране на разходите по отбрана. Но за достигане целта на Макрон от 3% от БВП за разходи за отбрана (сега Франция дава 2,1%), трябват много допълнителни приходи.
- В Германия, имат проблем. Германия издаде дълг миналата година, равен на 2,8% от БВП. Реалният ръст на икономиката е 0%, а инфлацията е 3%. Сега добавете фискална експанзия от около 3-6 % от БВП за отбрана и ето ви проблемът. Трябват обещания към партиите, за да получат необходимото мнозинство от две трети в парламент в оставка. Германия може лесно да си позволи да инвестира 1 трилион евро в инфраструктура или изменение на климата извън обикновения бюджет. Но това би повишило съотношението дълг/БВП с около 20 % на 80% от БВП.
- В Европа, имаме проблем с газовите запаси. Ще бъде голямо усилие да презаредим газохранилищеата си. Към 3 март газохранилищата в Европа бяха пълни само на 38%, но в Германия 32%, а във Франция 21%, преди година по това време бяха на 60%. Това означава, че цената на газта ще расте поради увеличеното търсене. До ноември хранилищата трябва да са пълни поне на 90%. Спряхме руския газ, уж да не сме зависими от Русия, но сега сме зависими от американския втечнен газ. Миналият месец 82% от американските товари на втечнен газ са се отправили към Европа. През януари беше 86%. САЩ вече са най-големият износител на втечнен газ в света, като основният износ е към Европа.
- В Португалия, малка държава с големи проблеми. Премиерът на Португалия Луис Монтенегро реши да поиска вот на доверие за неговото правителство на малцинството, и ще го загуби. Той не можа да спре спекулациите за конфликт на интереси във връзка с компанията за недвижими имоти Spinumviva, която семейството му притежава и която е създал, преди да стане политик. Социалистите, най-голямата опозиционна група в парламента, потвърдиха че ще гласуват срещу правителството при вот на доверие. Ако правителството падне, това ще доведе до трети предсрочни избори за по-малко от четири години.
- В Унгария, министерство на икономиката очаква търговците на дребно да обявят плановете си за ограничаване на инфлацията до една седмица. Министерството очаква доброволно намаляване на цените от търговците на дребно, засягащо основните хранителни продукти, които бяха засегнати от по-ранното регулиране на ценовите тавани. Продуктите-заместители също трябва да бъдат обхванати от тези доброволни намаления на цените. По-конкретно обхватът трябва да включва свинско, пилешко месо, олио, яйца, мляко и млечни продукти, брашно и захар. Тези продукти имат общо тегло от 22,9% дял в кошницата на храните. Нашите министерства още мислят какво да направят, цените растат.
- Също в Унгария, управляващата партия Фидеш е загубила 250 хил. гласоподаватели от опозиционната партия Тиша. Тиша води с 37% подкрепа сред избирателите, които планират да участват в изборите, пред Фидеш с 33%. Само националистите от „Наша родина“ също биха могли да влязат в парламента с 5% подкрепа. По 3% имаха създадената на шега „Партия на кучето с две опашки“ (МККП) и социалистите. Нашите социалисти и те ще имат 3% на следващите избори, ако така продължават.
- В Румъния, премиерът Чолаку приветства предложението на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен разходите за отбрана да бъдат изключени от фискалните правила, позволявайки по-големи дефицити, без да се налага процедура по прекомерен дефицит на държавите-членки. Чолаку повтори съгласието на Румъния за увеличаване на разходите за отбрана и несъгласието с изпращането на войски в Украйна. Румъния е дала 2.3% от БВП за отбрана миналата година, и 1.6% от БВП през 2023. Бюджетният дефицит на Ручъния през 2024 е 8.65% от БВП.
- В Турция, след 27 години преговори туркменският газ потече към Турция. Преговорите за доставка на природен газ между Турция и Туркменистан датират от 1998. Пробивът дойде по време на среща в Анталия през март 2024 между Ердоган и председателя на парламента на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов. Турция доставя газ от над 25 държави, от Сенегал до Туркменистан, и ни го продава като „турски“. Ние нищо не правим.
- В Чехия, правителството реши да увеличава разходите за отбрана с 0,2% от БВП годишно до 2030 г., когато те трябва да достигнат 3% от БВП, каза премиерът Петр Фиала. По този начин разходите за отбрана трябва да достигнат 2,2% от БВП през 2026 и да продължат постепенно да нарастват. Обосновката е по-голямата заплаха за сигурността на Европа, както и последният отбранителен план на ЕС, който предвижда 800 млрд. евро за превъоръжаване.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.