Пеевски иска да е премиер, ама не мислете, че е „заради хората“

У нас, ЕЦБ и ЕК издадоха положителни конвергентни доклади по чисто политически причини- Европа има нужда от положителни новини и да демонстрира как се разширява. Иначе всички сме наясно, те също, че нито дефицитът ни е под 3%, нито инфлацията. Сега предстои одобрение на още няколко институции от сорта на Съвет на Европа, европарламент и т.н., докато накрая премиерите на всяка страна от еврозоната трябва да кажат „да“. Единствената вероятност да не влезем е по-скоро ако ни е си го направим- например с падане на правителството или с някакво решение на Конституционния съд, което да вкара референдума на Радев.

  • Също у нас, разбирам, че Борисов свиква на сбирка в Пловдив другата седмица всички активисти, депутати и кметове на ГЕРБ. Не знам защо, но логиката е да се готвят за избори. Сега правителството зависи вече не от Борисов или друг, а само и единствено от Пеевски. А той, казват, искал избори, за да си вдигне броя на депутатите, да удари доганистите и да стане официален участник в управленска коалиция. Пеевски иска да премиер, ама не мислете, че е „заради хората“. Мисли си, че това е билетът му да излезе от Магнитски. Това правителство е едно щастливо семейство с двама съпрузи- Пеевски и Борисов, и две булки- ИТН и БСП. На следващите избори булките ще са извън борда.
  • В Русия, Путин очевидно ще трябва да отговори на унижението от Украйна, и го е казал на Тръмп. Аз лично мисля, че ще тръгне към Одеса. Тази война няма да спре. Миналата година военните разходи в Русия нараснаха с 38% спрямо предходната, а тази година са заложили още 25% увеличение. Само че цените на петрола и газа падат, а те са 30% от приходите в бюджета. Данни на руското финансово министерство за май показват, че приходите от петрол падат с 35% на годишна база. Ако цените на петрола не се възстановят, това ще остави голяма дупка в бюджета на правителството. Това е игра на търпение. За да победи, Путин няма нужда да се бие вечно, а просто да се бие, докато на Тръмп му омръзне да е посредник в този конфликт. После Украйна няма да е трудна плячка.
  • В Китай, европейската и американската автомобилна индустрия е на път да има нов проблем. Веригите за доставки на автомобилната индустрия са задръстени от решението на Китай да контролират износа на редкоземни магнити в отговор на митата на Тръмп. Китай обеща да премахне контрола през 90-дневния период на преговори, но не го прави. Уолстрийт Джърнъл цитира американски производители на автомобили, че производството на автомобили може да спре до седмици. Марош Шефчович, еврокомисар по търговията, също проведе разговори с китайските си колеги, защото ситуацията става критична и в Европа. Китай има почти пълен монопол в този важен сектор. Редкоземните магнитите са критичен компонент в електрическите двигатели и в много електронни компоненти от висок клас на автомобили. Казано с 2 думи, електромобилите ще стават по-скъпи. У нас така и така няма субсидия за тях, единствената помощ е, че паркират безплатно, и сега общинарите и това искат да им вземат. Карайте тротинетки, дето вика Борис Бонев, алтернативен метод на придвижване е.
  • В Брюксел, остава ни година до момента, в който Фондът за Възстановяване и Устойчивост трябва да приключи. До момента са усвоени една 57% от безвъзмездните средства и 38% от заемните средства, общо за всички държави. Ние сме най-трагични, традиционно, имаме получен един транш само и той е за около 8% от общата стойност на Фонда за България. Ако питате мене, първият, който има нужда от възстановяване, е самият Фонд за възстановяване.
  • В Европа, изтичат временните мерки за преференциално третиране на зърното от Украйна. Знаете, Украйна получи безквотен достъп до европейския пазар заради войната, но това е временно и трудно може да се удължи, особено с този нов президент в Полша, а това е най-страдащата държава от евтиния внос на украинско зърно. Киев изчисли, че с връщане в сила на предвоенните квоти Украйна ще губи около 3 милиарда евро приходи. Правителството там очаква намаляване с 1% на ръста на БВП, ако не се намери решение. Очаквайте пак размирици, включително и у нас, защото нашите зърнопроизводители също страдат от това.
  • В Германия, както знаете, Тръмп забрани на чуждестранни студенти да получават визи за следване в Харвард. Което накара новият министър на културата на Германия, някой си Волфрам Ваймар, да предложи кампус в изгнание за Харвардския университет. Само че Харвард има 2400 професори, 22 000 студенти и фонд от 50 млрд. долара. Университетът в Бон например, един от добрите университети в Германия, има 700 професори, 37 000 студенти и се финансира предимно от държавата. Германските университети имат средно 50 студента на професор, докато в САЩ са 17 студента на професор. Но идеята е екзотична- да вземе нашият министър на културата да я заимства? Що да нямаме и ние Харвард кампус примерно в Банкя?
  • В Украйна, Зеленски призова съюзниците да не показват „слабост“ на Путин, след като руският лидер заплаши с отмъщение срещу скорошните украински удари в разговор с Доналд Тръмп. „Ако светът реагира слабо на заплахите на Путин, той вижда това като желание да си затворите очите за действията му“, каза президентът на Украйна. Фактът обаче е, че всички се страхуваме, че прекалено унижение за Путин може само да го накара да посегне към това, което досега не е правил- ядреното копче. Така направиха американците след Пърл Харбър.
  • Също в Украйна, финансово министерство очаква 19% бюджетен дефицит тази година, като 39.4% от разходите са за отбрана. Ето така изглежда една война от бюджетна гледна точка.
  • В Словакия, президентът Пелегрини каза, че не може да се проведе референдум за санкциите срещу Русия. Той посочи, че Конституцията възлага отговорността за конституционност и законосъобразност на обявяването на референдум на президента, като добави, че ако държавният глава установи, че не е изпълнено някое от предписаните конституционни и законови условия за провеждане на референдум, той не може да го обяви. Референдумът беше иницииран от извънпарламентарното Движение за словашко възраждане (SHO). Движението искаше президентът да обяви референдум със следния въпрос: „Съгласни ли сте, че Словашката република не трябва да прилага санкции срещу Руската федерация, които вредят на словашките граждани, едноличните търговци и бизнеса?“ Ако такъв референдум има тука, резултатът ще е 90:10. Да вземем да инициираме един? Като не искат за еврото, ето ви за друг наболял въпрос- санкциите- които в крайна сметка носят инфлация за нас.
  • В Унгария, опозиционната партия Тиша увеличи преднината си пред управляващата партия Фидеш до 5 пункта през юни, според последното проучване на Републиканския институт. Подкрепата за Партията на Тиша остана непроменена м/м с 32% сред всички гласоподаватели, докато Фидеш губи 1 процентен пункт от подкрепата и пада на 27%. Но не отписвайте Орбан- той, също като Ердоган, е много добър на избори.
  • В Турция, министерството на вътрешните работи обяви отстраняването от длъжност на няколко кметове от Републиканската народна партия (РНП) след операции, насочени към предполагаеми финансови престъпления. Отстранени са кметовете на 3 района на Истанбул и 2 района в град Адана. С това общият брой отстранени кметове на РНП стават 11. Скоро и Пеевски и верният му вътрешен министър ще ги отстраняват така, ако не се снимат с него.

Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.

Четете още

Избор на редактора