У нас Пеевски и Борисов решават кой да е председател на БСП, Теменужка се е оплела с бюджета, Желязков е на екскурзия в Париж, в министерствата кашата е повсеместна, затова преминавам към геополитическите новини:
- В САЩ, Тръмп иска Египет и Йордания да приберат палестинците, а саудитците да платят сметката за оправянето на Газа. Навремето така искаше мексиканците да платят за стената на границата, помните ли? Успя да ошашави всички в Близкия Изток и днес кралят на Йордания е при него да го моли да се откаже. Тръмп говори бизнес, за разлика от Путин, който говори военна сила, но и двамата имат една цел- територия. Ще видим кой подход печели повече от нея. Тръмп измисли и налага нова концепция на дипломация, „мир-чрез-принуда“, което не мисля, че ще сработи.
- В Румъния, президентът Йоханис подаде оставка, след като партиите бяха започнали процедура по импийчмънт. Мандатът на Йоханис изтече още ноември, но продължава да е президент поради отмяната на президентските избори. Съгласно румънските закони, президентът има право след мандата си на 75% от заплатата си доживот, плюс къща и охрана. При импийчмънт това отпада и Йоханис просто спаси заплатата с оставката си. Трябва да призная, че само за 2 години Йоханис се превърна в най-мразения от всички политик в Румъния, вкл. от собствената си партия, заради едно просто нещо- безбройните си пътувания с президентския самолет със съпругата си до Африка и Латинска Америка, докато Румъния тъне в проблеми и корупция. Впрочем, ако ние наистина искаме да намаляваме бюджетен дефицит, трябва да започнем от заплатите на министри и депутати, нека дадат личен пример, да продължим през привилегиите за бивши президенти и премахването на напълно излишната позиция на вицепрезидент, и да завършим с премахването на половината регулатори, които са просто бухалки. Някой наистина ли мисли, че до гроб трябва да издържаме всеки политик, случайно станал президент?
- Отново в Румъния, инсталираният мощност на потребители за собсвено потребление достигна 2337 Мвт. според данни, публикувани от енергийния регулатор (ANRE). Това надхвърля инсталираната мощност в соларни паркове от 2,212 Мвт. и дори инсталираната мощност в румънската ядрена централа Чернавода. 194 900 семейства и фирми в Румъния имат инсталирани соларни панели за собствено потребление. Единственото, което е необходимо за това е лесни регулации, хората сами ще си го направят. У нас процесът отнема около година разправия с общината да сложиш 20 панела на покрива и никой с акъла си няма да го направи, само ентусиастите.
- В Босна, правителството обмисля възможността за въвеждане на нов регламент, който ще позволи на магазините да работят 16 недели в годината, следвайки примера на Хърватска. Много общини подадоха искания за освобождаване от забраната за работа в неделя, която влезе в сила през ноември. Данни, предоставени от търговците на дребно показват, че въвеждането на неработна неделя е довело до рязък спад на оборота. При нас е див капитализъм, всеки работи когато си иска.
- В Казахстан, правителството реши да вдигне ДДС от 12% на 16%. Първоначалният план бе за 20%, но сега решиха да го правят на стъпки поради силни негативни реакции от страна на предприемачи. Решиха също така да има и диференцирана 10%-а ставка за отделни сектори, които предстои да се обявят, и 0% за земеделски производители. Според мен вдигането на ДДС у нас е единствената сигурна мярка, която ще донесе приходи. Проблемът е, че носи и инфлация, а ние искаме хем приходи, хем ниска инфлация, а такъв филм няма.
- В Полша, страната е на второ място по регистрирани украински бежанци в ЕС в края на 2024 с общо 991 630 украинци, според изявление на Евростат. Според Евростат 4.3 млн. украинци са напуснали Украйна след началото на войнатаот тях 1.2 млн. са в Германия, 388 хиляди са в Чехия, 226 хиляди в Испания и 180 хиляди в Румъния. В България са 69 хиляди, колкото са и в Португалия, в Гърция са 32 хиляди, в Сърбия и Македония няма ни един. Сега знаете къде е „русский мир“.
- Отново в Полша, нетната печалба на полските банки е скочила с 51.9% на годишна база до рекордно високо ниво от 42 млрд. злоти (20 млрд.лв.) през 2024. Приходите от лихви са 174 млрд. злоти, приходите от такси и комисионни са 26.2 млрд. злоти. При нас печалбата на банковия сектор нарасна с 8% през 2024, просто защото предните години растеше с по 60% на година и вдигна базата, но основната разлика с Полша е, че 40% от печалбите на банките у нас идват не от лихви, а от такси и комисиони, и чета, че пак ще ги вдигат. Затова трябва таван на банковите такси, но БНБ са напълно неадекватни.
- В Хърватска, правителството намали тавана на цените на дребно на някои горива за следващите 14 дни. Таванът на цената на бензина бе намален с 0.02 евро до 1.51 евро на литър, този на дизела – с 0.04 евро до 1.43 евро на литър. Таванът се изчислява по формула според базова цена на нефт през предходния 14-дневен период, с надбавка от 0.15 евро на литър за дизел и бензин, които да покрият разходи и печалба на бензиностанциите. У нас новите управляващи кога почват да връщат едното левче?
- В Унгария, страната е най-корумпираната в ЕС и е на 82 място, според последната класация на Транспарънси Интернешънъл. Това е единствената класация, в която не сме последни, а предпоследни в ЕС, на 76 място, барабар с Китай, Молдова и Соломоновите острови. Мрачно е държави като Косово и Албания да са преди нас, но пък е успокояващо Македония и Сърбия да са по-зле от нас.
- Отново в Унгария, инфлацията се ускори до 5.5% на годишна база през януари спрямо 4.6% на годишна база през предходния месец. Основните носители на инфлация са телекомуникационните услуги, които се качват с двуцифрено число, горива с 11.8% спрямо януари предната година, услуги- с 8.5% и храни с 6%. Инфлацията се завръща и у нас- и телекомите вдигат цени, и банките, и куриерските фирми обявиха повишение, а храните нямат спиране. Правителството не прави нищо, че по-лесно, оставя пазарът да се оправя, а той е монополизиран и с неработещи регулатори.
- В Албания, Специализираната прокуратура (SPAK) официално обяви обвиненията срещу арестувания вчера кмет на Тирана. Обвинени са и съпругата на кмета, която е под домашен арест, и петима бизнесмени. Кметът е обвинен в корупция и пране на доходи от престъпна дейност. Съпругата му е обвинена в пране на пари и укриване на активи. Петимата бизнесмени са обвинени за това, че са предоставили подкупи на кмета в замяна на разрешителни за строеж. И тук в Столична община отдавня трябваше да има арестувани, но у нас корумпираните ги правят или депутати, или министри, защото се контролират лесно.
- В Италия, Матео Салвини и партията му предлагат нов вариант на данъчна амнистия, която ще облагодетелства около 10 милиона италианци, ако бъде одобрена. Новата схема ще позволи разпределяне на плащанията за 10 години на равни месечни безлихвени вноски. Според предварителните оценки на Министерството на финансите, това би довело до приходи в бюджета от около 5 млвд. евро през 2025. Да ви кажа, че ставката в Италия, ако получавате над 50 хил. евро на година е 35% от доходите, така че оценявайте какво направихме през 2008, когато премахнахме нашите ставки от 18, 20 и 22% и въведохме една ставка от 10%. Не крийте доходи, за 10% не си заслужава. И затова и не трябва да има данъчна амнистия у нас, никога.
- В Литва, Съветът по отбрана, състоящ се от президента, министър-председателя, председателя на Сейма, министъра на отбраната и началника на генералния щаб се съгласи да подкрепи по-високи разходи за отбрана в размер на 5-6% от БВП. Преди това управляващата коалиция обеща да увеличи разходите за отбрана от 3% от БВП през 2024 до 3.5%- 4% от БВП през 2025. Натискът на Тръмп за 5% от БВП за отбрана на всяка страна-членка на НАТО дава плодове и ще дойде и до нас, а ние нямаме пари за това, нито смеем да кажем дума на Тръмп, само се снимаме пред камината с него.
- В Словакия, премиерът Фицо написал писмо до Мъск с искане за информация относно безвъзмездни средства, предоставени на словашки неправителствени организации и медии чрез Американската агенция за международно развитие (USAID), твърдейки, че средствата са били използвани за политически цели в Словакия и са били насочени към изкривяване на политическата система и облагодетелстване на определени политически партии. Фицо е готов да се срещне лично с Мъск, тъй като смята за сериозен въпросът за злоупотребата с чужди средства в Словакия за постигане на политическо влияние. У нас всичко е фарс, Пеевски е пръв анти-соросоид и очаквам всеки момент да поиска среща с Мъск.
- В Словения, правителството няма да удължи тавана на цените на електроенергията като част от мерките за смекчаване на енергийната инфлация, които изтичат в края на февруари. Съгласно настоящите мерки крайните потребители са освободени от плащане на вноска за подпомагане на производството на електроенергия от когенерации и чисти енергийни източници. След февруари домакинствата ще плащат 50% от тази дължима вноска.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.