Политиката ни е напълно дребнава и идиотска

У нас, на жив човек му почетоха минута мълчание на мач, в тотото в тираж 5 от 35 се падна топка №41, политиката ни е напълно дребнава и идиотска, затова минавам директно на геополитическите новини:

  • В Германия, бъдещите коалиционни партнори вече обсъждат дали да отворят отново Северен поток след края на войната в Украйна. Разбира се, не Германия да получава 65% от газа си от Русия, но може би 10-20%, което дори не се квалифицира като зависимост. Членове на екипа за енергийна политика на християндемократите смятат, че повторното отваряне на Северен поток е възможно, но под контрола на САЩ. Социалдемократите по принцип са за възобновяване на бизнеса с Русия, а и помните кой направи Северен поток- бившият лидер на социалдемократите и бивш канцлер Герхард Шрьодер. Рьзбира се, Зелените ще са против, но те ще са в опозиция в бъдещото правителство.
  • В Европа, тази зима беше трудна за европейските газови хранилища заради студа, но по-трудната част предстои. Сега нивата на запълване на хранилищата са 34%, доста под петгодишната средна стойност от около 45%. Презареждане на тези резерви през лятото ще доведе до повишаване на цените спрямо нивата им през зимата. Това намалява стимула за съхранява газ, закупен през лятото, за да го използва или продава през зимата. Има няколко неща, които страните от ЕС могат да направят по този въпрос. Едното е да субсидират презареждането на газохранилища. Другото е да се свали задължителният % на презаредени хранилища. В момента ЕС държавите трябва да разполагат със съоръжения за съхранение на 90% пълни до началото на ноември. Това беше временна мярка, но Европейската комисия иска я удължи до 2027 г. От това какво ще решат зависи едно от най-важните неща за икономиките ни- цената на газа. Да напомня, че 26% от европейската ел.енергия се поризвежда от газови централи и цената на газа има огромно влияние и върху цените на ел.енергията. Полша, която сега председателства Европейскиюя съвет, допусна отклонение от тези 90%. Франция, Германия и Холандия подкрепят идеята, както и Словакия и Унгария. Ние нямаме позиция, щото се занимаваме с глупости от сорта какво сторила Киселова на МЕЧ.
  • В Близкия изток, Тръмп е на път да загуби своя ореол на миротворец, а започна така добре, като накара Нетаняху да подпише спиране на огъня за встъпването в длъжност на Тръмп. Нетаняху поднови войната, след като Хамас не прие промяна на плана от първоначалното споразумение за прекратяване на огъня. Нетаняху се съгласи само на временна пауза в боевете, докато Хамас поиска формула, която ще сложи край на войната. Близкоизточният пратеник на Тръмп Стив Уиткофф, който всъщност цял живот е търгувал с недвижими имоти в Манхатън и Маями и единственият му досег до Близкия изток е парите на арабските му инвеститори, в интервюто си с Тъкър Карлсън даде да се разбере, че САЩ не биха влезли в конфликт с Нетаняху, дори ако не са съгласни с неговата стратегия. Уиткофф говори за „мостова“ сделка, която ще доведе до още едно временно прекратяване на огъня без ясен ангажимент на Нетаняху да сложи край на войната в замяна на освобождаването на заложниците. Тръмп има много неща на главата си в момента у дома и в чужбина. Неговите отношенията с Русия заради войната в Украйна са с предимство пред това, което се случва в Газа. Рискът е, че като остане пасивен наблюдател на конфликта в Газа и като продължи военната подкрепа за Израел, заедно със стратегията за максимален натиск над Иран, Нетаняху няма да има стимул да промени собствения си подход. Сега мирът в Газа е все по-далечен.
  • В Турция, въпреки ареста и анулирането на дипломата му, Имамоглу остана единственият кандидат на първичните президентски избори на опозиционната Републиканска партия. Опозицията създаде избирателни секции, наречени секции за солидарност, което позволява както на членове на партиите от опозицията, така и на нечленове да участват в първичните избори за кандидат-президент, провели се вчера. 1 653 000 от 1 753 000 регистрирани членове на Републиканската партия гласуваха за Имамоглу. Той получи и 13.2 млн. допълнителни гласа чрез урните за солидарност. При тази забрана на събирания в Турция, при тези масови арести, 15 млн. души да гласуват е истински урок по гражданско общество, който Турция ни дава. Моята прогноза? Протестите в цялата страна ще ескалират, но и правителството няма да отстъпи. Върховния съвет на радиото и телевизията (RTUK), вече обяви, че ще наложи дългосрочни спирания на излъчване и отнемане на лиценз на медии, които канят обществеността на протести. Ердоган вероятно ще предизвика предсрочни избори, за да има право на още един мандат, а и за да предотврати появата на Имамоглу, който сега няма право да се яви заради отменетата университетска диплома и ще обжалва в съда, но до изборите едва ли ще има съдебно решение. Но съм истински впечатлен от протестите и демонстрациите не само в Истанбул, но и в места, където управляващите са силни, например Коня и Кайзери, и дори в родното място на Ердоган Ризе.
  • Отново в Турция, правителството обмисля да намали данъка върху доход от лихви по депозити, за да стимулира депозитите и да озапти падащата лира. Сегашните ставки на данъка върху срочните депозити влязоха в сила на 1 февруари. Тогава за депозити с падеж до 6 месеца данъкът върху доход от лихви се вдигна от 10% на 15%, при тези със срок до 1 година – от 7,5% на 12%, при тези над 1 година – от 7.5% на 10%. Турската лира загуби 13% от началото на годината спрямо еврото.
  • На Балканите, Хърватия, Албания и Косово подписаха съвместна декларация за сътрудничество в областта на отбраната, за да засилят безопасността и сигурността в Югоизточна Европа и да повишат готовността за настоящи и бъдещи заплахи. Министрите на отбраната на трите страни подписаха документа в Тирана на 18 март. Документът очертава 4 области на сътрудничество: насърчаване на отбранителните способности и индустриалното сътрудничество, подобряване на оперативната съвместимост чрез образование, обучение и учения, противодействие на хибридни заплахи и укрепване на устойчивостта, както и предоставяне на пълна подкрепа за евроатлантическата интеграция. Декларацията ядоса сръбския президент Александър Вучич и той обвини трите страни, че започват надпревара във въоръжаването в региона. Премиерът на Хърватска Пленкович каза, че трите страни не трябва да искат одобрение нито от Сърбия, нито от НАТО, за да сключат споразумение. Нашето недоразумение и младежки лидер на ГЕРБ Георг вика „ние в сепаратистки действия не участваме“. Ама тя външната политика не е като да целуваш ръцете на Борисов…
  • В Унгария, правителството би искало банковите такси да се върнат на нивата си от края на 2024, каза министърът на икономиката Мартон Нади. Банковите такси са се увеличили значително през февруари, като има 13% увеличение на годишна база за таксите за финансови услуги, 15% увеличение на годишна база за таксите за теглене на пари в брой, 26% на годишна база за таксите за управление на текущи сметки и 6% увеличение на годишна база за таксите за банкови карти. Банките повишихаа таксите главно през януари като така прехвърлят върху клиентите увеличението на данъка върху финансовите транзакции от средата на 2024. Същото се случва и у нас- банките вдигат таксите, за да компенсират загубите си от евентуално влизане в евлозоната, когато няма да взимат такси за обмяна на валута. БНБ спи, правителството спи.
  • Отново в Унгария, правителството получи удължаване на освобождаването от санкциите на САЩ срещу Газпромбанк. Санкциите бяха обявени през ноември 2024, но имат потенциала значително да нарушат доставките на руски газ за Унгария, като усложнят процеса на плащане, поради което Унгария бе временно освободена от тях за 3 месеца, които изтичат в края на март. Сега вероятно това освобождаване е удължено с нови 3 месеца. „Турски поток“ остава от ключово значение за сигурността на газовите доставки на Унгария, която е внесла 7.6 млрд. куб.м. газ през тръбопровода миналата година. Помните ли, че Асен Василев искаше да им взима такса от 20 лева на мегаватчас руски газ за Унгария? 1000 куб.м. газ са 10.5 мвтч., следователно 7.6 млрд.куб.м. са 80.18 млн. мвтч., и като вземето по 20 лева на 1 мвтч., ето ви 1.6 млрд.лв. Гениално, но Орбан щеше да ни изхвърли от ЕС.
  • В Сърбия, управляващата партия СНС обмисля трима кандидати за наследник на премиера в оставка Вучевич. Фаворит е Деско Никитович, американски гражданин, израснал в Чикаго и изпълнителен президент на East Point Metals Ltd. Никитович (65) е представлявал сръбската общност в Чикаго по време на войната в Югославия през 1999 г. и е бил генерален консул на Сърбия в Чикаго. Вторият кандидат е Бранко Миланович (72), водещ икономист, работил в Световната банка във Вашингтон от 1990 насам. Третият кандидат е Иван Трифунович, заемал високи позиции в американските фармацевтични компании Johnson&Johnson и Pharmacia. Президентът Вучич каза, че ако няма ново правителство до 18 април, изборите ще се проведат в рамките на 45 до 60 дни. Парламентарните опозиционни партии предложиха сформирането на ограничено във времето правителство на народното доверие, но Вучич и управляващите партии твърдо отхвърлят подобна възможност.
  • В братска Македония, правителството по балкански се юрна на проверки и отмени 97 строителни лиценза на юридически лица след пожара в нощен клуб в Кочани. Правителството досега е прегледало 643 от общо 1100 строителни лиценза. Нощният клуб в Кочани, където пожар уби 59 души, е работил с незаконно издаден лиценз от министерството на икономиката през март 2024, въпреки липсата на подходящи мерки за пожарна безопасност. Досега повече от 20 души са задържани във връзка с трагичния инцидент, включително бившият министър на икономиката Крешник Бектеши, наскоро подалият оставка кмет на Кочани Люпчо Папазов, двама бивши кметове на Кочани, бивши държавни служители и полицаи.
  • В Узбекистан, от 2026 г. тарифите за електроенергия и природен газ ще бъдат определяни за минимален период от три години, реши правителството. Преминаването към дългосрочно регулиране на тарифите беше обявено за първи път през юни 2024 г. като част от по-широки реформи в енергийния сектор. Преди това цените на електроенергията и газа в Узбекистан се преразглеждаха до два пъти годишно. У нас цените на ел.енергия за бизнеса са различни всеки ден и час, а скоро така ще е и за битовите абонати. Цените на газа се определят всеки месец. Можем само да мечтаем за деня, когато ще имаме сигурност за 3 години като Узбекистан, който обаче за разлика от нас е 10-ят най-голям производител на газ в света.
  • В Грузия, председателят и членовете на Централната избирателна комисия получиха право да носят оръжие. „Правото да носят служебно оръжие в системата на грузинската избирателна администрация е запазено за действащия председател и членовете на Централната избирателна комисия на Грузия, както и за действащия председател и избраните членове на Върховната избирателна комисия на Автономна република Аджария“, се казва в решение на правителството. Като знам какви ги върши нашият ЦИК тука, скоро и на тях ще им трябва разрешение за оръжие.
  • В Беларус, правителството ще намали броя на артикулите, чиито цени подлежат на регулиране. Припомням, че съществуващите ценови тавани обхващат 331 вида стоки, което представлява около 90% от всички категории, включени в пазарната кошница. В допълнение, правителството възнамерява да промени тавана на търговските надценки за местно произведени стоки, за да ги направи равни на тавана за вносни стоки. Таванът на надценка за местни стоки е по-нисък в момента, което е проблем за местния бизнес. Чакам Пеевски кога ще се сети не само за глупостта да прави магазини в пощите, а и да регулира цените в тях.

Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.

Четете още

Избор на редактора