Светлана Броз, внучка на бившия югославски лидер Йосип Броз Тито, почина в Белград на 70-годишна възраст. Светлана беше кардиолог, писател и правозащитник.
Броз е автор на няколко книги, сред които култовата творба „Добри хора във време на зло“, която има седем издания и е преведена на шест световни езика. Тя също така е публикувала книгите „Праведниците на Руанда между забравата и помирението“, „Галактика Гойер“ и „Мина“ и е съавтор на множество публикации в областта на мирните изследвания.
Създава и ръководи неправителствената организация „Гариво Сараево“, чрез която е сред първите в Европа, които въвеждат системно обучение за гражданска смелост, организират публични лекции, Училище за гражданска смелост и издават повече от 60 книги. Основава и наградата за гражданска смелост „Душко Кондор“, за чиито носители е заснела над 40 документални филма.
Преподавала е в 52 университета в САЩ и 80 европейски университета. За хуманитарната си дейност по време на войната в Босна и Херцеговина е обявена за почетен гражданин на Тузла. Наградена е и с френския национален орден за заслуги, със златната лента на Маргерита Зобели за образованието на Италия, а в Милано получава званието праведник в Световния парк на праведните.
Дъщеря й съобщи, че кремацията ще бъде на 26 март от 14.15 часа. на Новото гробище в Белград.
Светлана Броз завършва Медицинския факултет в Белград през 1980 г., а от 1981 до 1999 г. работи като кардиолог във Военномедицинска академия. След избухването на войната в Босна и Херцеговина през 1992 г. тя е доброволец и предоставя медицинска помощ в засегнатите от войната райони. Вдъхновена от историите на пациенти, оцелели благодарение на хора, които се противопоставят на етническото насилие, тя започва да събира техните истории, което води до книгата „Добри хора в зли времена“, публикувана в Босна и Херцеговина през 1999 г. и по-късно преведена на английски под заглавието „Добри хора в зли времена“.