Ето и днешните наши и геополитически новини:
- В България, премиерът Желязков каза, че „не можем да избираме между САЩ и Европа“, израз на изконното наше въжделение да сме хем либерали, хем консерви, хем безбожници, хем сегиз-тогиз да удряме по един кръст, хора сме. Безгръбначната ни политика най-много ме дразни – по-добре грешна, но позиция.
- Също в България, парламентът днес ще гледа и приеме на първо четене бюджета. Ще посъкратя малко писането си, трябва да помогна на един депутат с изказването му. Вече е ясно, че управляващата коалиция плюс Пеевски ще подкрепят, не очаквам изненади. Този бюджет в приходната си част е пълна пирамида и всички го знаят. От НАП и митници направо се срамуват от това, което са написали като мотиви за приходи, принудени от Теменужка. Нали знаете как е, „искам 33.7% ръст на ДДС, вие ми дайте мотивите“, и после НАП и митници виновни. Пишат мотиви с отвращение.
- В САЩ, Тръмп изнесе първата си реч пред Конгреса и Сената, нищо особено. Ще сключи сделката за минералите на Украйна, но тя е просто ПР: средното време от откриване на находище до изграждане и заработване на една мина е 18 години, дотогава ще са минали 4 президенти и всички ще са забравили сделката. Тръмп похвали Мъск за работата му да орязва администрация и програми. Мъск впрочем каза, че тяхното НОИ е най-голямата Понзи схема в света, т.е. пирамида. Някой замислил ли се е за нашето НОИ?
- В Германия, случи се типичен пример как всяко финансово министерство в света е фокусник с числата. Тъй като немската конституция казва, че всеки бюджет трябва да е балансиран и без дефицит, бъдещите управляващи християндемократи и социалдемократи просто приеха, че „средствата за въоръжаване се броят като дефицит само до 1% от БВП“, оттам нагоре – не. И приеха фонд от 500 млрд. евро за инфраструктура за 10 години, по 50 млрд. евро на година. Теменужка няма толкова фантазия, но ето идея- „парите за съфинансиране на европроекти и за въоръжаване се броят за дефицит само до 1% от БВП“, оттам нагоре- харчи и да не ти пука. Ако Урсула каже нещо- да бъде така добра да види какво прави родната й Германия.
- Във Франция, правителството реши да увеличи разходите за отбрана до 3% от БВП. Франция имаше 6.2% бюджетен дефицит през 2024, сега ще станат още повече. И тези искат от нас фискална дисциплина и 3% дефицит и ще ни приемат в еврозоната? Правителството също така реши да обложи с допълнителни данъци богатите, за да попълни дупката от превъоръжаване, и Жерар Депардийо пак ще се мести в Русия.
- В Брюксел, Урсула обяви план на ЕК да използва правомощията по чл. 122 от Договора за ЕС за т.нар. извънредни обстоятелства и да отпусне 150 милиарда евро нови заеми за разходи за отбрана чрез съвместни обществени поръчки, заобикаляйки европарламента.
- В Украйна, Владимир Зеленски вчера свали да не казвам какво и похвали Тръмп като „велик лидер“. Това ще проправи пътя за подписването на договора за минерали между САЩ и Украйна, но Украйна е в много по-лоша ситуация днес отколкото ако Зеленски беше запазил самообладание миналия петък. Паузата във военните доставки от САЩ ще продължи. Това ще затрудни Украйна и Европа да кажат не на мирно споразумение. Европейската дипломация е абсолютно контрапродуктивна. Докато всички погледи са насочени към външната политика в момента, още по-голям шок за Европа ще бъдат тарифите, а Тръмп вчера обяви, че на 2 април ще има нова серия такива.
- В Газа, страните от Страните от Арабската лига одобриха египетския план за възстановяване на Газа, който предвижда оставане на палестинците в Газа, управлявани от временно технократско правителство. Това е контрапредложение на плана на Тръмп за „Ривиера Газа“, който включва разселването на 2 млн. палестинци в съседни държави. Белият дом побърза да отхвърли предложението на Арабската лига като неразбиране на реалностите на една необитаема Газа. Предложението на Арабската лига определя план за реконструкция за период от пет години за разчистване на мястото и възстановяване на жилища и инфраструктура, както и възстановяване на земеделска и индустриална земя. По първоначална оценка това ще струва 53 млрд. долара. Планът ще бъде придружен от карта за съвместно съществуване на 2 държави, Палестина и Израел. Саудитска Арабия настоя още преди този план да няма нормализиране с Израел без път към решение за две държави. За мен този план е мъртвороден, Израел няма да се съгласи, а и звучи нереалистично Хамас изведнъж да изчезне и да се появи някакво технократско правителство.
- В Полша, премиерът Туск каза, че до 30 млрд. злоти (14 млрд. лв.) могат да бъдат прехвърлени от Плана за Възстановяване и устойчивост за допълнително увеличаване на разходите за отбрана на Полша, които вече ще бъдат 4.7% от БВП тази година, след като бяха 4.2% през 2024. Разходите за отбрана ще бъдат извадени от изчисленията на процедурата по прекомерен дефицит, в която Полша се намира. Между другото, тъй като май така и ще си останем само с първото плащане, не можем ли да вземем парите от следващите траншове поне за превъоръжаване, ако не друго? Имаме нужда и е ужасно глупаво да ги изтървем.
- В Румъния, правителството издаде законопроект, според който всички държавни компании трябва да разпределят 90% от печалбата си за 2023 като дивидент към правителството. Министерството на финансите изчисли, че ще получи около 8 млрд. леи (3 млрд.лв.) от това. Най-големите и най-печеливши контролирани от държавата компании са, също като при нас, тези от енергийния сектор- Хидроелектрика, Ромгаз, Петром и Нюклеарелектрика. Да напомня, че у нас трета година поред взимаме 100% от печалбите на държавните предприятия, което е пълна глупост- нямат никакъв мотив да правят печалби и никакви пари за собственото си развитие.
- В Чехия, доставките на петрол през тръбопровода Дружба отново са прекъснати без ясна причина. Чехия има готовност да се премине към Трансалпийския тръбопровод (TAL), който сега свързва Чешката република с Италия. Тръбопроводът „Дружба“ е построен по време на Съветския съюз и от десетилетия е основният източник на петрол за Чешката република. Чехия, заедно с няколко други държави-членки на ЕС, има изключение от санкциите на ЕС върху вноса на нефт от тръбопроводи от Русия до края на първото полугодие на 2025. Вносът на руски петрол в Чехия все още е 42% от общия обем внос на петрол. Пак да питам, ние защо се отказахме от евтиния руски петрол, след като имахме дерогация, вместо Лукойл да си го доставя, а ние да ги облагаме с извънреден данък? Сега нито цените паднаха, нито данъци събираме, и петролът пак е руски, ама с казахски етикет. Идиоти сме, никакво съмнение.
- В Азербайджан, президентът Алиев обяви нов етап на многостранно сътрудничество с енергийни компании от Русия, Казахстан и Узбекистан. Алиев направи това изявление по време на среща с ръководители на руската „Татнефт“, на казахстанската „КазМунайГаз“ и на узбекската „Узбекнефтегаз“. Алиев каза, че четиристранното сътрудничество ще бъде важно за съвместно производство и изпълнение на поръчки към приятелски страни. Да ви напомня, че бащата на Алиев беше шеф на КГБ в Азербайджан, после член на Политбюро и пръв президент на независим Азербайджан. Самият Алиев като млад доцент ми преподаваше в института МГИМО в Москва. Нали не се заблуждаваме, че Русия някога ще позволи Азербайджан да бъде под неруско влияние?
- В Румъния, крайният срок за подаване на заявления за участие в президентските избори е 15 март. Централното бюро за избори трябва да валидира заявленията до 17 март. Джорджеску още не е подал кандидатурата си, като каза, че „има изненада за своите избиратели“. Прокуратурата, която го арестува преди седмица, все още не е изпратила делото на Джорджеску в съда. Няма шанс да видим Джорджеску осъден толкова скоро, че може да му бъде забранено да се кандидатира за президент. Конституционният съд обаче може да го отстрани от надпреварата, както направи с лидера на SOS Romania Диана Сосоака. Ако Джорджеску се кандидатира и Конституционният съд го остави в надпреварата, най-вероятно ще стигне до балотаж с кмета на Букурещ и ще го спечели. Ако съдът го отстрани и няма друг кандидат за националисти, балотажът ще е между кмета на Букурещ Дан и кандидата на властта Антонеску. Джорджеску е много мътен политик- така и не успя да обясни връзките си с най-известния офицер на Секуритате Караман, както и как е живял 10 години във Виена с 2 малки деца, без доходи и и без никога да работи нищо.
- Отново в Чехия, управляващата коалиция отхвърли с малко ветото на президента върху законопроект, който ще повиши заплатите на високопоставени политици. Поправката беше приета със 102 от 200 гласа. Изменението беше опит да се разреши решение на Конституционния съд относно магистратските заплати, тъй като съдът каза, че правителството не може да ги замрази. Заплатите на магистратите останаха непроменени през 2024 г. поради пакета за фискална консолидация на правителството. Конституционният съд обаче твърди, че по този начин правителството е накърнило независимостта на съдебната власт. Основният проблем е, че заплатите на висшите политици (депутати, членове на кабинета, президент) са в същия клас като магистратите, така че повишаването на заплатите в съдебната система автоматично ще доведе до скок за политиците. Това не беше прието добре от опозицията и от обществото като цяло, вероятно защото първоначалното предложение предполагаше до 12% увеличение на заплатите. Приетият законопроект ще увеличи заплатите със 7% през 2025 г. и с 5% през следващите години.
- В Босна, износът на оръжия и боеприпаси е скочил със 124% на годишна база. Най-търсените продукти от отбранителната индустрия са бомби, гранати, торпеда, мини, ракети. Основните експортни пазари, подобно на предходните години, са Чехия, САЩ, Саудитска Арабия и Сърбия.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам и интерпретирам.