Поредицата от опити на Бойко Борисов за излизане от изолацията е един от основните сюжети в българската политика през последните две години. Това измъкване от обръча има три последователни етапа. Трите парламентарни вота през 2021 г. бяха разглеждани като референдуми „за“ и „против“ Борисов.
Сега не е така, управлението на бившия пожарникар вече е 2 години назад във времето, а и той се отказа от премиерския пост, за да не дава възможност на противниците си да се обединят и да фокусират ударите си срещу него.
Вторият етап от разкъсването на изолационния обръч бе маркиран от факта, че останалите парламентарни групи вече седнаха на една маса да водят разговори с ГЕРБ – било за законодателни приоритети, за избор на парламентарен шеф или за правителство.
Борисов обаче все още не излязъл напълно от изолацията ако не прескочи третата, най-важна бариера – съставянето на правителствена коалиция под негова егида. Летвата е поставена доста нагоре, затова Мария Габриел с нейната брюкселска биография трябва да послужи като прът за овчарски скок, с помощта на който ГЕРБ да се издигне на голяма политическа височина.
„Продължаваме промяната-Демократична България“ няма да помогнат на Борисов да завърши излизането от изолацията. За Кирил Петков и Асен Василев отношението към ГЕРБ е екзистенциален въпрос, от който зависи политическото им съществуване. Върху фундамента на „Продължаваме промяната“ е изписано „Ние ще отстраним Борисов“, затова те не са привлечени от брюкселската правоверност и атрактивност на г-жа Габриел, въпреки че нейната кандидатура е евроатлантическо послание, насочено именно към тях.
Кирил Петков няма да се излъже за коалиция с ГЕРБ дори и Борисов да му предложи най-милото си – поста на централен нападател в Бистришките тигри.
В сравнение с ПП-ДБ, Борисов има много повече поле за маневри – той привлича избиратели със собствената си персона и чрез клиентелистките мрежи, изградени в годините на управлението му.
Така че може да си позволи коалиция с ДПС и БСП. Хората на Пеевски и Доган са винаги готови да влязат в управлението, сега въпросът се свежда до това дали Корнелия Нинова ще пристане на Борисов.
Кандидатурата на Мария Габриел не е най-добрият начин за привличане на социалистите към коалицията на ГЕРБ – все пак кандидат-премиерката идва от омразния на г-жа Нинова Брюксел – от там натискат за Истанбулската конвенция и пак там резидират евродепутатите от БСП, които от доста време са душмани на соцлидерката.
Но да видим как ще протекат пазарлъците, аз не се наемам да прогнозирам резултата от тях.