У нас, пълен провал на държавата с домовете за възрастни хора. Какво, като се радваме за някаква глупава валута, като възрастни хора живеят вързани и оковани, а държавата нехае не с години, а с десетилетия? Ето това са важните неща, не конвергентните доклади. Затова преминавам към международните събития.
- В САЩ, сериозни размирици в Лос Анжелис, а вече и в Сан Франциско. Служителите на реда в Лос Анджелис се сблъскаха в неделя за трети ден с групи хора, демонстриращи срещу репресиите на администрацията на Тръмп срещу имигранти. Началникът на полицейското управление в Лос Анджелис предупреди, че сблъсъците по улиците „стават все по-лоши и по-насилствени“. Губернаторът Нюсъм и кметът Карън Бас влязоха в пряк сблъсък с Тръмп, като го обвиниха, че администрацията на Тръмп е превишила правомощията си, Полицаите стреляха с газ и други боеприпаси, докато демонстрантите хвърляха скутери и хвърляха фойерверки и камъни към полицейските коли, някои от които се запалиха. Трима полицаи са ранени.
- В Украйна, руските войски достигнаха западната граница на Донецка област и продължиха настъплението си на територията на Днепропетровска област, съобщиха вчера от руското министерство на отбраната. Това не е потвърдено от Киев. Днепропетровска област е основната индустриална сила на Украйна и най-гъсто окупираният регион, откакто Русия окупира по-голямата част от Донецка област през 2022. Докато Донецка област беше провъзгласена от Путин за част от Русия, Москва никога не е претендирала официално за Днепропетровска област. Междувременно Русия също продължава своята офанзива срещу украинския североизточен регион Суми, която започна миналата пролет. Москва също никога не е претендирала за Сумска област, което означава, че разширява претенциите си. Много ще зависи от капацитета на Европа и от политическата воля за подкрепа на Украйна, тъй като САЩ намаляват помощта си, както и от моралното състояние на украинските войски, които изпитват недостиг на амуниции и очевидно войната с безпилотните самолети. Новината, че Тръмп е пренасочил 20 хил. ракети от Украйна към Израел никак не е добра за Украйна.
- В Унгария, цените на 25 най-употребявани лекарства ще бъдат замразени в резултат на преговори на правителството с аптекарите. Замразяването на цените ще бъде в сила до края на 2025. Министърът на икономиката Нади започна преговори с аптеките през май и това вече доведе до споразумения по повечето въпроси. Аптекари и търговци на едро също са готови да върнат цените на някои лекарства до нивата им от края на 2024. Всяка държава прави нещо, за да контролира инфлация и цени, само нашето правителство- нула. Само безсмислени пресконференции на КЗК, НАП и т.н. как щели да наказват за „необосновано вдигане на цени“. Това ще падне във всеки съд, защото няма понятие „необосновано вдигане на цени“ в пазарна икономика, ако нямаш наложени законови ограничения, а такива няма.
- В Румъния, политици, участващи в техническа група по пакет от мерки за фискална консолидация, обмислят да премахнат по-ниските нива на ДДС в няколко сфери и да доведат ставката до стандартните 19%. В Румъния с намалена ставка от 9% ДДС са сфери като покупки на жилища, фармацевтични продукти, култура, спорт, настаняване, храна и 5% за книги, дърва за отопление, топлинна енергия. Освен ДДС, техническата група също така разглежда премахването на няколко освобождавания от корпоративен подоходен данък, за въвеждане на нов данъчен кредит в научноизследователската и развойна дейност и нова схема за наблюдение на трансферните цени. Премахването на субсидиите, увеличаването на акцизите и намаляването на служителите в областните управи също са сред обсъжданите мерки. Румъния имаше дефицит от 9.5% през 2024 и се цели в дефицит от 7.7% тази година. Ето това се получава, когато изтървеш бюджетния дефицит.
- В Словения, доставчици на електроенергия получиха компенсации на стойност 291,5 милиона евро, свързани с таваните на цените на електроенергията, въведени от правителството през есента на 2022. Компенсациите бяха изплатени за 2023-2024 и първите два месеца на 2025. Словенското правителство въведе тавани на цените на електроенергията за домакинствата и малките търговски потребители през есента на 2022, за да смекчи скока на цените на енергията поради войната в Украйна. Ако някой продължава да ви обяснява как само България в ЕС има субсидиран пазар за домакинствата, не му вярвайте. Всъщност повечето държави по един или друг начин субсидират домакинствата.
- В Хърватска, премиерът Пленкович призова инфлационният натиск да бъде ограничен в контекста на туристическия сезон. Последните макроикономически прогнози на централната банка на Хърватска са за очакван чувствителен скок на цени. През 2024 Хърватска има 21.7 млн. туриста, 110 млн. нощувки и 15 млрд. евро приходи от туризъм и свързаните с него дейности. България отчете 13 мл. Посетители през 2024, които обаче са оставили едва 7 млрд. евро приходи.
- В Полша, председателят на Сейма и съпредседател на партия Трети път каза, че иска данъкът върху свръхпечалбите на банките да бъде включен в предоговореното споразумение за управляващата коалиция. А ако банките прехвърлят данъка върху свръхпечалбите на клиентите, неговата партия ще предложи връщане на кредитните ваканции (помните ли, че по време на ковид имаше период от няколко месеца, в който не се дължаха вноски по кредити? Това е кредитна ваканция). Полската банкова асоциация (ZBP) каза в изявление, че мярката би била изключително неподходяща, тъй като би означавала, че банките имат по-малко капитал за финансиране на икономиката. Аз също съм на мнение, че у нас отдавна трябваше да има еднократен данък свръх-печалба за банките, чиито печалби общо за сектора от 800 млн. лв. през 2020 нараснаха до 3.4 млрд. лв. през 2024, като 40% от печалбите са от такси. Само че политиците са купени, банките имат силно лоби и сметката я плащаме ние, а дивидентите ги взимат чуждите собственици.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.