„Може би съм старомоден, но силно вярвам в демокрацията“. Това са думи на президента Румен Радев на въпрос на CNN, дали все още желае провеждането на референдум за въвеждането на еврото в България през 2026 г.
Държавният глава даде интервюто след участието си в Ташкентския международен инвестиционен форум.
Президентът обясни, че някои лидери вярват в технокрацията, други в движещата сила на икономиката.
„Но ако няма демокрация, цялата социална конструкция е обречена“. Затова е инициирал провеждането на референдум.
Попитан, дали може да се стигне до конституционна криза, ако министър-председателят продължи да настоява за присъединяване към еврозоната, а президентът – това да не става толкова бързо, а само след референдум, държавният глава посочи, че конституционна криза няма и не може да има.
„Това обаче би могло да подкопае обществения договор между правителството и българските граждани и доверието в институциите“, подчерта президентът.
На въпрос за налаганите нови санкции от ЕС на Русия заради войната в Украйна Румен Радев призова „преди всичко да разберем и признаем какъв е резултатът от санкциите и кой е победителят от тези санкции“.
Според държавния глава от политиката на санкции най-облагодетелстван е Китай, защото печели от евтините руски енергийни ресурси и от достъпа до военни технологии.
Запитан как да се стигне до мирно решение между Русия и Украйна, което да не облагодетелства агресията на Москва, Радев казва, че международната общност „лети“ към трудна политическа и морална дилема. В битка за всеки инч територия най-важният фактор не са оръжията, а хората. Наближава моментът, в който Украйна може да остане без хора, които да се бият за нея, казва още Радев.
„Мислите ли, че Русия изобщо ще отстъпи Крим и другите области?“, пита президентът и посочва две опции – първата да се примирим с факта, че в 21-ви век територии могат да бъдат завоювани със сила и да забравим за международното право.
Другата – да изпратим войски на НАТО да бранят Украйна и да изтласкат Русия до границите ѝ от 1991 г., но това означава трета световна война.
Затова Радев подкрепя усилията на новата администрация на САЩ да инициира мирен процес между Русия и Украйна.
„Вярвам, че Тръмп е прагматичен бизнесмен, който не приема опустошенията от която и да е война и моето разочарование е, че президентът Тръмп все още не намира достатъчно подкрепа в Европейския съюз за своите мирни усилия“, заяви Румен Радев.
Президентът добави, че някои европейски лидери отказват да приемат реалността на бойното поле и това също е голям проблем./БНР