Разгеле! 140 избраха Наталия Киселова за шеф на парламента

Единадесет опита бяха необходими на депутатите, за да изберат председател на Народното събрание. Близо месец след старта на 51-ото Народно събрание депутатите най-накрая успяха да изберат шеф на парламента. Това е Наталия Киселова.

При представянето на номинацията на Киселова Борислав Гуцанов заяви от парламентарната трибуна, че от „БСП-Обединена левица“ е подписала декларацията за санитарния кордон. От левицата обаче очакват подкрепа за кандидатурата на Киселова, тъй като по думите му вече има достатъчно гласове тя да бъде избрана.

Надежда Йорданова заяви, че номинацията на Атанасов е „единствената, която дава шанс това Народно събрание да не бъде зачеркнато след два месеца“.

В хода на заседанието депутатите преминаха през три почивки по 15 минути.

Докато течаха дебатите, се чуха няколко категорични заявки. От „БСП-Обединена левица“ заявиха, че Наталия Киселова ще си подаде оставката, ако бъде избрана с гласовете на „ДПС-Ново начало“ за председател. По-късно същата заявка направи и Атанас Атанасов, който бе номинацията на ПП-ДБ за парламентарен шеф.

Страстите се покачиха по време на дебатите. Чуха се взаимни обвинения между политическите сили. Критики бяха отправени и от Явор Божанков към колегите му в ПП-ДБ.

Гласуването

Първа на гласуване бе подложена кандидатурата на Атанас Атанасов. При първото гласуване той получи 56 гласа „за“ (бел. от ред. – ПП-ДБ и АПС). Против бяха от четирима депутати от ГЕРБ-СДС, „Възраждане“, ДПС-НН, ИТН и МЕЧ. БСП-ОЛ и останалите народи представители от първата политическа сила се въздържаха. При прегласуването цифрите не се промениха.

Кандидатурата на Наталия Киселова бе подкрепена със 105 гласа „за“ (бел. от ред. – ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и АПС). „Против“ бяха от „Възраждане, ДПС-НН и МЕЧ, както и един депутат от ГЕРБ-СДС, а ПП-ДБ се въздържаха.

Петър Петров получи подкрепата 63-ма депутати. Зад номинацията му застанаха от „Възраждане“, ИТН и МЕЧ. 134-ма бяха „против“, а 39 се въздържаха.

Силви Кирилов получи 82 гласа „за“. Той бе подкрепен от „Възраждане“, АПС, ИТН и МЕЧ. „Против“ бяха от ГЕРБ-СДС, 8 депутатите от ПП-ДБ, ДПС-НН и БСП-ОЛ. Останалите депутати от ПП-ДБ се въздържаха.

Балотажът

Първо бе гласувана кандидатурата на Наталия Киселова. Тя получи 140 гласа „за“, 93 бяха „против“, нямаше въздържали се. В подкрепа на канидатурата на Киселова бяха 68 депутати от ГЕРБ-СДС, 35 от ПП-ДБ, БСП-ОЛ и АПС.

По искане на ИТН бе направено прегласуване. При него цифрите за Киселова се повториха.

Номинацията на Силви Кирилов бе подкрепена от 98 депутати – 16 от ПП-ДБ, „Възраждане“, АПС, ИТН и МЕЧ. 119 бяха „против“, а 17 се въздържаха.

„ДПС – Ново начало“ не издигна номинация за зам.-председател на НС. Веднага след избора на Наталия Киселова депутатите от формацията напуснаха пленарнатс зала и не участваха в гласуванията.
Почти единодушно – с  202 гласа „за“ и само 1 въздържал се от ПП-ДБ, и без дебат бяха избрани 7 зам.-председатели.
Това са Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Атанас Атанасов от ПП-ДБ, Цончо Ганев – „Възраждане“, Драгомир Стойнев – „БСП – Обединена левица“, Хайри Садъков от АПС, доц. Николета Кузманова – ИТН и Радостин Василев от МЕЧ.
Веднага след това новоизбраният председател Наталия Киселова даде почивка, за да могат парламентарно представените формации да уточнят предложенията си за ръководства на групите и за членове на Комисията за изготвяне на правилника за дейността и работата на НС.

Наталия Киселова е родена на 19 юни 1977 година в Казанлък.

Завършва Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ през 2002 г. в специалност „Право“, със специализации по „Правораздаване“ и „Публична администрация“. В периода 2003–2005 г. е редовен докторант по Конституционно право в катедра „Конституционноправни науки“.

През 2007 г. защитава докторска дисертация на тема „Парламентарен контрол“. От 2005 г. е преподавател по Конституционно право в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, а от 2006 г. – по Конституционно право на Република България в Академията на МВР. В периода 2011–2012 г. е научен секретар на Юридическия факултет на Софийския университет.

Специализирала е в Университета Кеймбридж (2015) и Московския държавен университет „Ломоносов“ (2014).

Наред с преподавателската си дейност работи последователно като експерт към Постоянната комисия по въпросите на държавната администрация в LX Народно събрание (2006–2009 г.), държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“ в Министерство на правосъдието (2010–2012 г.), съветник по правни въпроси на президента на Републиката (2012–2016 г.) и секретар по правни въпроси на президента на Републиката (2016–2017 г.).

Има множество публикации в областта на конституционното и административното право.

Четете още

Избор на редактора