Светът е сложен, България е проста- тук проблемът е просто корупция, накъдето и да се обърнете. Пътищата няма да се оправят със смяната на някакъв си шеф на АПИ, а със смяната на тези, които го избират, за да им изпълнява корупционните заповеди. Затова, ето и геополитическите новини днес:
- Пазарите са в свободно падане, повечето индекси загубиха 10% само за 2 дни, а от най-високата си точка през януари са загубили близо 20%. Китай няма да отстъпи, Тръмп- също, и ни чака търговска война. Най-глупавото, което ЕС може да направи и да последва Китай и да наложи ответни мита на САЩ- но ние нямаме ресурса за това, който има Китай- нито евтини суровини, нито добра работна ръка. През 2000 година Китай е произвеждал 6 % от световното производство- днес е 32%. САЩ и ЕС заедно произвеждат по-малко от Китай. Ще бъде много трудно тази тенденция да се обърне и производството да се върне към САЩ, а към Европа- още по-трудно. Най-умното, което ЕС може да направи е да се съюзи с Китай, Япония, Южна Корея, Австралия и Великобритания срещу САЩ. Само че Урсула няма акъл за това и докато тя е там, нищо добро не чака Европа.
- В Русия, тази седмица се очакват нови контакти между САЩ и Русия, както обяви специалният представител на Путин и ръководител на Руския фонд за преки инвестиции Дмитриев. Въпреки че не е ясно нивото или естеството на тези поненциални контакти, срещите може да се ограничат до технически разговори между външните министерства за възстановяване на операциите на посолствата. Въпреки привидната интензивност на диалога, няма напредък към осезаеми споразумения. В края на миналата седмица Рубио заяви, че Тръмп няма да бъде въвлечен в „безкрайни преговори за преговори“, като подчерта, че Русия ще трябва да покаже сериозен ангажимент за мир в рамките на седмици, а не месеци.
- Също в Русия, Москва се изкачи на второ място в света по брой милиардери, изпреварвайки Хонконг и изоставайки само от Ню Йорк, според последната класация на Forbes „Градовете с най-много милиардери“. Руската столица сега е дом на 90 милиардера. Сред руските бизнесмени основателят на Лукойл Алекперов остава най-богатият, като капиталът му нарасна до 28.7 милиарда долара през последната година.
- В Украйна, корупцията е вторият най-важен проблем след войната, според проучване. Войната е сериозен проблем за 95% от анкетираните, а корупцията е с 92%. По-надолу в списъка са високите разходи за живот и ниските заплати (88%), несправедлива правосъдна система (по 83%), престъпност (81%), прекомерна бюрокрация и наркомания (по 80%) и безработица (79%). Сред най-корумпираните институции респондентите избраха парламента (65%, спрямо 39% в подобно проучване през 2023), централното правителство (55%, увеличение от 27%), регионалните власти (46%, увеличение от 25%) и президента и неговия екип (45%, увеличение от 14%).
- В Турция, битовите потребители се сблъскаха с 25% увеличение на тарифите за електроенергия, докато в обществения сектор имат увеличение от 15% в сила до 5 април. Индустриалните потребители също отбелязаха ръст от 10%, а селскостопанските дейности бяха подложени на ръст от 12.4%. В момента електроенергията има тегло от 1,7942% в инфлационната кошница, което означава пряк принос от 0.45 процентни пункта към инфлацията през април от тази корекция. Отделно Petroleum Pipeline Corporation (БОТАШ) потвърди корекции на цените на едро на природния газ, като промишлените потребители получават средно 20% увеличение, а електроцентралите са изправени пред повишение от 24.2% за газа, който потребяват. БОТАШ е на загуба и дотациите от турското правителство към фирмата достигнаха достигнаха 35 млрд. турски лири (1.6 млрд.лв.) Затова съм и голям скептик, че БОТАШ някога ще предоговори договора с Булгаргаз- за тях той е златна кокошка, парите им трябват, а ние плащаме като изоглавени. Най-глупавият договор, който можете да си представите.
- В братска Македония (Северна), бившият министър на здравеопазването Венко Филипче бе утвърден за лидер на основната опозиционна партия СДСМ на вътрешнопартийните избори на 6 април. Филипче беше единственият кандидат за лидерския пост. Във вътрешните избори участваха 18 140 избиратели, или 76,5% от 23 712 активно регистрирани членове на СДСМ. Филипче се смята за близък до бившия лидер на СДСМ и премиер Зоран Заев.
- В Румъния, лидерът на националистическата партия Алианс за обединяване на румънците (AUR) Георге Симион има най-голяма вероятност да спечели първия тур на президентските избори на 4 май с 28% от гласовете, според последно проучване. Въпреки това той не може да събере мнозинство от гласовете на балотажа, тъй като антисистемният електорат (включително националистите) е ограничен от около 40%, факт, отразен от резултатите от общите избори на 1 декември 2024. Според същото проучване, Крин Антонеску, кандидатът на властта, ще се състезава със Симион на балотажа и ще спечели с 61%. Никусор Дан, независим кандидат и кмет на Букурещ, е трети, на много малко разстояние от Антонеску (в границите на грешката). В сценария, при който Dan стигне до балотаж, той също ще победи Симион с 61%.
- В Узбекистан, държавата е най-големият продавач на злато в света през февруари, според Световния съвет по златото (World Gold Council). Централната банка на Узбекистан продаде 12 тона злато, заемайки първо място сред страните продавачи, на второ място е Казахстан с 8 тона. През февруари Полша е основният купувач на злато, с 29 тона. Следващите най-големи покупки са Китай с 5 тона, Турция и Йордания с по 3 тона, Катар и Чехия, закупили по 2 тона злато.
Сега знаете повече за света около нас, както аз го виждам.