Стенната скулптура в реален размер на метростанция „Таганская“ в Москва изобразява Сталин, стоящ на Червения площад в Москва, заобиколен от тълпа от съветски граждани, които го гледат с възхищение, и е пресъздаване на паметник, открит на същата станция през 1950 г., три години преди смъртта на Сталин.
Московското метро съобщи, че оригиналният паметник на Сталин е бил „изгубен“ през 1966 г., когато метростанцията „Таганская“, където се намира, е била преустроена.
Московското метро заяви в изявление, че новата версия на паметника, която беше представена на обществеността на 15 май, е един от нейните „подаръци“ за пътниците по случай 90-годишнината на разпростиращата се, богато украсена и известна с ефикасността си транспортна система.
Оригиналното заглавие на произведението, „Благодарност на народа към вожда и командира“, е посветено на ролята на Сталин за постигането на победата на Съветския съюз във Втората световна война, 80-годишнината от която Русия отбеляза тази година.
„Този човек (Сталин), той създаде много“, каза Евгений Иванов, жител на Москва, който беше дошъл да разгледа новия паметник в сряда.
„Той има с какво да се гордее. И не е наша работа да го събаряме. Човек е направил нещо – ние трябва да уважаваме това, което е направил.“
Кирил Фролов, друг жител на столицата, каза, че приема, че постиженията на Сталин са противоречиви и че не може да се нарече „добър“.
Но той каза, че ролята на Сталин като победител във Втората световна война и успешната му индустриализация на Съветския съюз означават, че той е постигнал реални резултати и заслужава да бъде запомнен.
„Този човек направи повече за страната ни от всеки друг. Ето защо мисля, че това (новият паметник) е хубаво и трябва да има още… Защото поколението, да речем, от 2000-те и по-късно, те всъщност изобщо не разбират кой е това.“
Московският клон на либералната партия „Яблоко“ отправи официален протест срещу това, което нарече връщането на паметник на „тиранин и диктатор“ и поиска московското метро да се съсредоточи върху почитането на жертвите на сталинските репресии.
„Връщането на символите на сталинизма в Москва е плюене в лицето на историята и акт на подигравка с потомците на репресираните“, се казва в изявление на „Яблоко“.
Неизвестни лица първоначално са оставили на паметника две табели с цитати от руския президент Владимир Путин и бившия президент Дмитрий Медведев, критикуващи Сталин. По-късно те са били премахнати.
Александър Зиновиев, изследовател и експерт по съветска архитектура, заяви, че според него новият паметник и периодът, който той извиква, имат някои паралели с настоящите настроения в Русия в момент, когато тя е в конфликт със Запада заради войната в Украйна.
„Това е същата самоизолация, същата консервативна идеология и разчитане на собствените ни сили“, каза той.
„И тази тема със Сталин, с неговата естетика… че трябва да се доверяваме на нашия лидер и да бъдем щастливи, а не да критикуваме тези, които са на власт, е много в унисон с нашето време.“/ news.bg