Версии за взрива: Умишлен палеж или мълния

Версията за умишлен палеж в складовете край Елин Пелин стои на дневен ред. Това заяви криминалистът Иван Савов пред Нова.

„Вчера първото ми разсъждение по темата беше свързано с някаква авария или небрежност от страна на работещите. След като проведох разговори с хора, които са запознати с материята, получих уверение, че  подобен тип съоръжения се проектират, така че да имат няколко степени на защита. Да не говорим, че самите пиротехнически изделия, които не се произвеждат там, пристигат готови и пакетирани, което ги защитава от външни влияния”, коментира още Савов.

По думите му проверка от преди няколко месеца не е установила нарушения относно безопасността в склада.

„Целта на подобно деяние може да е от бизнес интереси през лични отношения до терористичен акт”, добави експертът.

Той не изключи възможността все още да има живи хора вътре.

„Подобен тип съоръжения се изграждат със специално предназначение. При строежа се взимат мерки както за обезопасяване на взривните вещества, така и за места, където персоналът би могъл да се скрие”, заключи Савов.

Има различни версии, но да се правят предположения към момента е рисковано. Сред тях са кълбовидна мълния, попаднала в склада, човешки фактор, престъпна небрежност или умишлено деяние. Държавата би трябвало да знае какво има в него, фирмата е задължена да го декларира, каза експертът по сигурност Милен Иванов.

Според него от такива инциденти остават достатъчно следи, за да се направи експертиза. „Терминът два тона тротилов еквивалент звучи страшно, но така би било само ако всичкият експлоадира едновременно. Взривните материали в склада не са бързогорящи. Черният или още наричан димен барут – това е основната суровина за производство на фойерверките. Той гори бавно, може да възпроизведе силен взрив само в затворено пространство. Ако и другия склад в района бъде засегнат, ще има сериозен взрив. Няма какво друго да се направи освен да се чака и да се надяваме да няма нови експлозии“, заяви той.

По думите му законът не прави разлика между боеприпаси, взривни вещества и пиротехника – има определени правила на съхранение и работа. „Абсолютно възможно е някой да е неглижирал правилата за безопасност. При такива бедствия първо се изолира района от външната граница, за да не станат домовете жертви на мародери. Съобщение „евакуирайте се“ не стига, трябва да има организация“, поясни Иванов.

Четете още

Избор на редактора