Веско Топалов: Аз съм против руски президент на световния шах

19-ият световен шампион, който участва за поредна година във фестивала в Саламанка, където живее, говори за кариерата си и последните събития в света на шахмата.

От най-добрите шахматисти на планетата покрай дъската са останали само двама, които са над 45 години – индиецът Виши Ананд (52) и Веселин Топалов (47), който от десетилетия живее в Саламанка.

Българският шампион обаче никога не е мислил да играе за Испания. „Нито пък са ми го предлагали“, казва Веско. Той е и един от малкото играчи, които са надхвърлили бариерата от 2800 Ело точки.

Той спечели и двата си мача от последните два кръга на турнира, но остана втори в крайното красиране.

Скромният Топалов не се смята за един от най-великите, въпреки че има пети най-висок резултат в историята: „2800 точки е много добре, но има 14 или 15 играчи, които са го постигнали. Карпов и Фишер не успяха. Това е просто число. Истинската дистанция с останалите е по-важна, когато си номер едно. В шаха тези резултати са завишени. Фишер, с 2785, имаше сто точки пред втория. Не знам дали някой ще достигне 2900, но има трима, които са надхвърлили 2850, Карлсен , Каспаров и Каруана.“

Българинът признава, че не го бива в играта срещу жени. В първия ден в Саламанка обаче той победи бившата световна шампионка Александра Костенюк и настоящата испанска шампионка Сабрина Вега . „Миналата година се представих много зле срещу тях. Вярно е, че като цяло мъжете играят по-добре, но през последните 10 години жените напреднаха много. Преди беше много рядко да се види жена да победи елитен гросмайстор, а сега това не е толкова голяма изненада. Жените имат много опит и често са много труден противник.“

В своята златна епоха той често се изправя срещу Юдит Полгар , най-добрата досега. „Това беше изключение. Единствената, която се доближи до нея, беше Хоу Ифан . Една година загубих от нея в Саламанка – тя беше близо до топ 50 в света. Полгар стигна много по-далеч и проби в топ 10. В момента не виждам някоя от тях да има шанс да спечели абсолютната световна титла, но това не означава, че няма да е възможно в бъдеще.“

Самият Топалов има две дъщери – Лаура и Валерия, но е рано да се каже дали ще се занимават с гамбити и признава, че е „лош учител“.

Веселин Топалов беше необичаен шампион. Той проби след стотици открити турнири, заедно с неразделния си приятел Силвио Данаилов , с когото изминаха десетки хиляди километри с кола, преди да стигнат до върха. Той спечели място сред елита без да бъде поканен. За това беше нужен по-агресивен стил: „Много пъти бях твърде оптимистичен. Рискувах повече. Това е добре, когато си във върхова форма, но ако не си, може да е катастрофа.“

Топалов има уникална кариера, но избягва да се хвали: „Всеки шампион е различен. Хората винаги започват да подражават на шампиона, но много пъти той е неподражаем. Петросян, например, имаше много различен стил от Тал. Няма универсален. Възползвах се от периода между оттеглянето на Каспаров и пристигането на Карлсен, двамата, които се откроиха над останалите. Те са изключително добри почти през цялото време. Бях точно между тях и успях да бъда номер едно и световен шампион, но тогава дойде норвежецът, който е много по-млад, и моите шансове намаляха.“

Защо се появяват толкова много деца-чудо? Според Топалов е много трудно да се предвиди наследникът на Карлсен: „Всяка година излиза някой различен. Алиреза Фируджа очевидно е много млад и има всичко, като се започне с много талант, но на турнира на кандидатите в Мадрид не се представи добре и няма да му е толкова лесно. Има няколко момчета от Индия с опции, между 16 и 18 години. Те са се подобрили много и нивото е високо. Освен да си на върха в определен момент, трябва и късмет, дори системата, използвана за определяне на шампиона, може да облагодетелства някого.

Първият път, когато играх срещу Каспаров, беше през 1994 г. Бях на 19 години. Тези момчета, на 15 или 16 години, са изиграли по 30 партии с Карлсен и още няколко десетки срещу играчи от топ 10. Въпреки че много от тях са в онлайн игри, те играят срещу най-силните почти всеки месец. Възрастта за достигане на върха е намалена с около пет години.“

Топалов не се оттегли преждевременно, като Каспаров и Крамник , но вече не играе в основните турнири: „За мен бавните игри вече са малко демонстрация. Когато вече не се виждате с реални възможности, по-добре е да дадете път на младите хора.“

Веселин е щастлив е в Испания, но смята, че Испания вече не е раят на шаха: „Удобно ми е. Жалкото за мен е, че когато пристигнах, това беше най-добрата страна за шах, с турнири всеки месец на моето ниво. Имаше няколко елитни, едни от най-добрите. За 25 години това изчезна. Сега този в Саламанка е почти най-добрият, заедно с Леон. Преди имаше много; Каспаров и Карпов идваха всяка година. Мисля, че това се дължи на лошо управление от страна на Испанската федерация (FEDA). Вярно е, че преживяхме криза, но тя беше в целия свят. Турция не съществуваше преди 20 години, а сега тя е не по-малко активна от Испаия или Казахстан, Азербайджан, почти всички бивши съветски републики, както и Полша и Франция“.

Разговора ни скача от държава на държава, докато стигне до Русия . Той е за най-суровите санкции: „Не знам какви наказания, но очевидно, ако се състезават срещу украинци, няма значение дали е шах или други спортове, те не могат да тренират едно и също защото къщата им или стадионът могат да бъдат разрушени. Или нямат интернет. Или не могат да пътуват по турнири. Разбира се, не искам руските градове да бъдат бомбардирани, но украинските и руските играчи не се състезават при равни условия. Затова трябва да има санкции . Ще има хора, на които не им е добре в Русия заради санкциите, но е несравнимо с бомбардировките.

Следя малко межудународната обстановка, но като цяло съм против руския президент. ФИДЕ живее повече от 20 години с 90 процента руски пари. Не може да продължава така. Аз съм против руския президент, не съм за сегашния, както и да се казва.“

Естествено, стигаме до случая Нийман, скандалът на 21 век. Последно американецът претендира за обезщетение от Карлсен и Chess.com за повече от 400 милиона долара за това, че са го набедили, че е измамник. По време на турнира в Сейнт Луис Топалов беше в „Дисни“ с дъщерите си: „Видях играта на мобилния си телефон. Тъй като има толкова много играчи между 2600 и 2700 точки, аз дори не знаех за Нийман. Мислех, че е немски гросмайстор. От моя гледна точка, когато предполагаемият измамник не е хванат с устройство, е много трудно да се докаже и мисля, че в Сейнт Луис имаше електронен контрол, добър или лош. Това е точка в полза на Нийман. От това, което ми казаха, той е играл игри на невъзможно ниво и това е много съмнително и Карлсен може да има право, но в играта между двамата не мисля, че е имало измама. Изглежда, че ще има съдебен процес и не се знае какво ще стане. Не е толкова просто. Как да влезете в мозъка на човек? Този човек призна, че е измамил в Интернет, но онлайн шахът е различно нещо.“

Веселин Топалов не се свени да говори и за стария си спор с Владимир Крамник . Руснакът му отне титлата през 2006 г. Тогава протестите му, които той направи публично достояние в интервю за ABC , едва не му костваха няколкогодишна присъда за обвинение без достатъчно доказателства. Паралелите с днешния ден са очевидни, въпреки че Топалов се дистанцира от настоящия номер едно. „Карлсен в нито един момент не може да обвини организаторите и тогава измамата в интернет не е същото.“

„Мисля, че тогава той (Крамник) явно е правил неща против правилата“, настоява Топалов. „Очевидно не мога да го докажа, но има видеозаписи, които организаторите не желаят да покажат. Той никога не говори за това. Той е правил нещо, което не иска да бъде видяно. Ако си спомняте, когато руските спортисти бяха изключени от игрите в Сочи, наред с други неща те унищожиха допинг тестове . По принцип това е подобно. Има видео, което не се показва, но е разбиремо – ФИДЕ се контролира от руснаци. Чули ли сте някога Международната федерация да пита за тези видеоклипове? Това е мълчаливо признание за вина. Съвсем ясно е, че той е направил нещо, което не иска да бъде видяно. Говореше се, че е пушил, но с пушенето не правиш беля. Направил си нещо против правилата.“

Българският гросмайстор говори и какво ще означава да имаш шампион, който не е номер едно, предвид отказа на Карлсен да защитава титлата си. „Не бях изненадан, че го направи. Когато нямаше Ело, хората вярваха, че шампионът е най-добрият, но сега може шампионът да не е номер едно. За мен класификацията е по-важна. Никога не съм бил шампион на България, но съм бил най-добрият в страната си. А на индивидуалното европейско първенство не играят много от най-добрите. При жените години наред Юдит беше най-добра и никога не е била шампионка. Ако можете да го комбинирате е по-добре, но най-важното е да сте номер едно. Също така се чувствам по-горд, че съм бил първи в ранглистата, отколкото че съм спечелил Световното първенство. Трябва да защитаваш първото място всеки месец, а Световното първенство можеш да спечелиш дори ако си загубил всички други мачове. Ако трябва да избирам, бих избрал номер едно в ранглистата, въпреки че званието „световен шампион“ дава повече пари. Мисля, че това е грешно.

Преди 30 години Каспаров и Карпов играеха за титлата и имаше повече пари от сега, днес номер 15 или 20 печели много повече от тогава. Каспаров официално стана най-богатият човек в СССР, а Карлсен печели много, но нито в Норвегия, нито в друга страна шампионът е най-богатият.“

Четете още

Избор на редактора