Джеймс Камерън се прицели в $2 млрд. приходи с „Аватар: Природата на водата“

Новият кинохит „Аватар: Природата на водата“, продължение на научнофантастичния „Аватар“ от 2009 г., стигна до кината след 13 години чакане, а отзивите към момента са много добри.

Но не отзиви движат киноиндустрията. Режисьорът Джеймс Камерън вдигна летвата високо още преди премиерата на новия си филм, когато заяви, че „Аватар: Природата на водата“ е толкова скъп, че за да излезе на печалба, е необходимо да стане един от трите най-успешни във финансово отношение филми в историята.

Т.е. трябва да изкара 2 милиарда долара. Само така ще могат да са спокойни от Disney, които държат правата над поредицата след закупуването на филмовото студио 20th Century Fox. Бюджетът на новия филм е от рекордните 350 милиона долара.

Какви са първите резултати след премиерата? Новият „Аватар“ изкара 441,6 милиона долара в световен мащаб само за първия си уикенд на екран. От тях 134 милиона от кината в Северна Америка и 307,6 милиона от останалата част от света.

Джеймс Камерън има опит с правенето на успешни филми – два от общо пет филма в историята с приходи от над 5 млрд. долара са негово дело.

„Аватар“ (2009 г.) – 2,9 млрд. долара

„Отмъстителите: Краят“ (2019 г.) – 2,7 млрд. долара

„Титаник“ (1997 г.) – 2,1 млрд. долара

„Междузвездни войни: Силата се пробужда“ (2015 г.) – 2,07 млрд. долара

„Отмъстителите: Война без край“ (2018 г.) – 2,05 млрд. долара

Това обаче се случи в доста по-добри условия – и чисто икономически за зрителите, че да могат да си позволят отново и отново да гледат даден филм на кино, и без последствията от пандемия, заради която посещаването на киносалони в някои части на света все още върви с притеснение.

Добрата новина за Disney е, че два от тези пет филма са дело на самия Джеймс Камерън, който определено знае как да прави кино за масовата публика.

Лошата е, че „Аватар: Природата на водата“, въпреки огромните очаквания, за момента всъщност не разбива рекорди в следпандемичната киносреда. Напротив, финансовите резултати от премиерния му уикенд са третите най-добри от началото на пандемията досега.

Със своите 441,6 млн. долара филмът се нарежда след „Спайдър-мен: Няма път към дома“ с неговия впечатляващ дебют от 600 милиона долара и дори плътно зад друг хит на Marvel – „Доктор Стрейндж в Мултивселената на лудостта“ (442 млн. приходи).

Трябва да се отбележи, че финалът на новата „Спайдър-мен“ трилогия дори не успя да достигне прословутите 2 млрд. долара, които сега Камерън си е поставил като цел. Комиксовият филм завърши престоя си в кината с 1,9 млрд. световен боксофис.

Само два други следпандемични филма успяха да изкарат дори 1 млрд. долара – „Топ Гън: Маверик“ и „Джурасик свят: Господство“.

Сега Камерън иска новият му филм не само да премине границата от 1 млрд. (което почти сигурно ще направи в идните седмици), но и да успее да влезе в елитния клуб на филмите с над 2 млрд. долара приходи.

Пречка се оказва ситуацията в Китай. Очакванията за 100 милиона приходи в този огромен пазар не се оправдаха и филмът изкара само 57,1 млн. долара. Фактор в азиатската страна са последствията от пандемията и все още присъстващият страх от масовите събирания.

„Варайъти“ отбелязват, че „Аватар“ и „Титаник“ – предните два филма на Джеймс Камерън – не започват много силно своя път в кината. „Титаник“ през 1997 г. има доста скромен от днешните стандарти дебют от 28 милиона долара в Северна Америка, а „Аватар“ през 2009 г. изкарва не особено впечатляващите 77 млн. долара.

И двата филма обаче успяват да натрупат огромна аудитория с времето.

Четете още

Избор на редактора