Дончева: Ако махнем „главен прокурор“, ще ги командва Пеевски

„България винаги е имала главен прокурор. Промяната на досегашната система не значи да няма главен прокурор. Това са глупости“, коментира пред БНР Татяна Дончева – лидер на „Движение 21“, което е част от коалиция „Левицата“.

„Трябва да се направи анализ какво в съдебната система пречи, за да се поправи то, а не просто да се правят импровизации – сега не ни трябва Гешев, дай да махнем фигурата на главния прокурор. Знаете ли какво ще стане от това? Това, което ще се случи при липсата на главен прокурор, е, че Пеевски ще  ръководи прокурорската система, защото той си е назначил ключовите прокурори по места“.

По думите й е принципен въпросът да има или да няма главен прокурор като конституционно решение.

„Всички на масата трябва да са си написали домашното и да са готови със своите идеи за главата. Това не е просто дискусийка. Тук става дума за концепция на съдебна състема. В момента ни пречи главният прокурор. Като ни пречи, пътят е той да бъде сменен, а не да бъде закрита длъжността“, категорична е Дончева.

Според нея е много важно да бъде сменен главният прокурор: „Когато и да бъде сменен, все ще е късно. Той поначало беше неправилно избран. Ако някой в момента лежи на това, че ще го остави колкото се може по-дълго, защото той може да прави Бойко Борисов на луд, той се е объркал. Гешев доказано може да образува дела, да арестува хора и да ги държи в арестите. Но Иван Гешев доказано не е осъдил още никого и това нещо съдържа рискове за България като световна репутация“.

Запитана дали Иван Гешев има бъдеще като политик, Дончева коментира: „С политика са се занимавали всякакви хора. Иван Гешев, като знам кой го направи главен прокурор, като нищо ще му направи и политически проект като на Слави Трифонов. Резултатът няма да бъде по-добър. Библиотекарските кръгове няма да направят по-добър резултат.

Те са лоши селекционери, защото не ги интересува дали човекът има лидерски качества, има ли съзнание под каскета, какво има да се прави като визия, има ли кого да пита и откъде да вземе и как това нещо става. Някои смятат, че се става политик, като се седне на властнически стол“.

Четете още

Избор на редактора