За трети път Кот д’Ивоар е шампион на Африка

Кот д’Ивоар спечели Купата на африканските нации. На финала в Абиджан домакините на турнира стигнаха до обрат с 2:1 срещу Нигерия.

За „слоновете“ това е трети триумф в Купата на африканските нации след 1992 и 2015 г., като тимът се изравни именно с Нигерия във вечната ранглиста. Кот д’Ивоар стана първият домакин, който печели турнира, след Египет през 2006.

Успехът на домакините е още по-впечатляващ, тъй като те едва излязоха от групата си, където завършиха на трето място след Екваториална Гвинея и Нигерия.

Кот д’Ивоар продължи на осминафиналите като четвъртия най-добър отбор сред завършилите на трето място в групите си. Федерацията уволни селекционера Жан-Луи Гасе по време на турнира, а на негово място беше назначен застана временния наставник Емерс Фае.

В елиминациите тимът победи предишния шампион Сенегал с дузпи на осминафиналите, Мали с 2:1 след продължения на четвъртфиналите и Демократична република Конго с 1:0 на полуфиналите.