Руснак или китаец ще е световният шампион в шаха

Днес в Астана тържествено ще бъде открит мачът за титлата световен шампион по класически шах между руски и китайски гросмайстори: Ян Непомняшчи и Дин Лирен.

Първата партия от мача ще се играе на 9 април.

Наградният фонд на мача – 2 милиона евро, ще бъде разпределен в съотношение 60% към 40% в полза на победителя.

Противниците получиха правото да оспорват шахматната корона по различни причини:
Непомнящчи спечели Турнира на кандидатите, а Дин Лирен, който зае 2-ро място в този турнир, стана участник в шампионския мач, след като настоящият световен шампион, норвежецът Магнус Карслсен, отказа от още една защита на титлата.

Според регламента мачът е от 14 партии, но приключва по-рано, ако някой от двамата  събере 7,5 точки. При равен резултат – 7:7, съперниците ще определят най-силния в тайбрек, състоящ се от партии на рапид, а при необходимост и на блиц.

Контролата на времето в партиите в класическия сегмент на срещата е както следва: 120 минути за всеки играч за първите 40 хода и 60 минути за следващите 20 хода. Започвайки от 61-ия ход, времето за всеки играч е ограничено до 15 минути, но всеки ход добавя към него (т.нар. увеличение) допълнителни 30 секунди.

Двубоят е предвиден за 14 игрови дни и 9 почивни дни.