Топалов поведе след 4 кръга на турнира в Саламанка

19-ият световен шампион по шахмат Веселин Топалов поведе в класирането на традиционния турнир в Саламанка след четвъртия кръг.

За шести път градът, в който живее българския гросмайстор, е домакин на фестивала „Люлка на съвременния шахмат“.

Празникът, организиран от местното кметство и Университета на Саламанка, един от най-старите в Европа, включва силен турнир с 8 участника.

Освен българина зад дъските в местния клон на „Банка де Еспаня“ играят още – най-ембеламатичният шахматист на Украйна – Василий Иванчук, европейски и олимпийски шампион, младата надежда Кирил Алексеенко от Русия и двукратният победител в Саламанка – Хайме Латаса.

Сред жените-участнички впечатлява името на иранската шахматистка Сара Кадем, която на световното първенство по бърз шах в Казахстан се появи без хиджаб и после отказа да се прибере в родината си, шампионката на Испания – Сабрина Вега, бившата европейска шампионка Ана Ушенина от Украйна и младата надежда на Азербайджан Гюнай Мамадзада.

В третия кръг Топалов наидгра с черните Алексеенко, а в четвъртия завърши реми с миналогодишния победител в турнира Латаса.

Резултати:

Трети кръг: Ушенина – Мамедзада 1:0, Алексеенко – Топалов 0:1, Латаса – Кадем – реми, Вега – Иванчук 0:1.

Четвърти кръг:  Мамадзада – Иванчук 0:1, Кадем – Вега – реми, Топалов – Латаса – реми, Ушенина – Алексеенко 0:1.

Временно класиране: Топалов, Латаса, Алексеенко – 3 т. Иванчук, Ушенина – 2 т. Вега, Кадем, Мамадзада – 1 т.

Утре от 18.30 часа българско време са партиите от 5-и и 6-и кръг.