Калта може да спаси детето от алергии, астма и депресии

Децата обичат да се цапат. Те са привлечени от локвите като магнити, без да се съобразяват с обувките или цвета на дрехите си. Но сега се оказва, че калта може да окаже силно въздействие и върху тяхното благосъстояние.

С възхода на урбанизацията и съблазънта на видеоигрите и социалните медии контактът с природата е много по-рядък, отколкото в миналото. За много хора просто няма възможност да се цапат с кал.

Според последни изследвания мръсотията навън е пълна с приятелски микроорганизми, които могат да тренират имунната система и да изградят устойчивост към редица заболявания като алергии, астма и дори депресия и тревожност, пише Би Би Си.

Тези открития показват, че дейностите на открито са полезни не само заради възможността за свободно движение – но и че някои естествени материали, като почвата и калта, съдържат изненадващо мощни микроорганизми, чието положително въздействие върху здравето на децата едва сега започваме да разбираме напълно.

Много от психологическите ползи от играта на открито вече са добре известни. Мозъците ни са еволюирали в естествените пейзажи, а възприемателните ни системи са особено подходящи за дивите пространства на открито. Това означава, че естествените сцени осигуряват перфектното ниво на стимулация, за което се смята, че помага за презареждане на мозъка, когато той е уморен и лесно се разсейва. В подкрепа на тази теория проучване от 2009 г. установява, че децата със синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) са в състояние да се концентрират по-добре след 20-минутна разходка в парка в сравнение с 20-минутна разходка по улиците на добре поддържан градски район. Пребиваването в близост до трева и дървета изглежда е имало благоприятен ефект върху съзнанието им. Авторите препоръчват използването на такива „дози природа“ като безопасен и достъпен начин за подпомагане на децата със СДВХ, наред с други средства.

Освен тези възстановителни ефекти, играта на открито може да предложи ценен учебен опит. Например актът на оформяне и месене на материали като кал или пясък може да помогне на децата да развият начина, по който си взаимодействат сетивата и движенията, известен като сензомоторно развитие, според Франческо Витрано, детски невропсихиатър, психотерапевт и преподавател в университета в Палермо, Италия, който има дългогодишен опит в прилагането на тези терапии. Това позволява на детето постепенно да разбере телесните си сигнали.

Такива дейности – далеч от дома или класната стая – могат също така да помогнат на децата да намерят начини да се справят с емоциите, които може да са трудни за изследване в друга среда. Така наречената „терапия с пясък“, която включва използването на пясък и миниатюрни фигурки за изразяване на мислите и чувствата, е приета форма на консултиране за деца, които се затрудняват да вербализират емоционалното си състояние.

Що се отнася до физическото здраве на детето, най-очевидното предимство на играта на открито може би е физическото натоварване. Според проучване, ръководено от Елизабет Гершоф, професор по човешко развитие и семейни науки в Тексаския университет в Остин, САЩ, детето може по-лесно да изгради сила и издръжливост, което води до намаляване на риска от затлъстяване.

Последните открития обаче сочат, че играта в естествена среда може да има и редица други предимства – а тайната може да се крие в самата кал.

Учените предполагат, че много спа терапии – включително кални бани и бани с термална минерална вода – могат да подобрят здравето ни чрез въвеждане на полезни организми в микробните общности на кожата.

Като се имат предвид известните психологически ползи, много детски градини и училища вече насърчават по-големия контакт с природата – с уроци на открито, редовни разходки сред природата и изграждане на „кални кухни“, които насърчават децата да играят в пръстта. Всичко, от което се нуждаете, за да си сътворите такава „кухня“ у дома, е стара маса и няколко стари тенджери, напълнени със смес от почва и вода. По-сложните конструкции могат да бъдат оборудвани с шкафове и чекмеджета, пълни с камъни, скали, пясък и растителност. Докато малките готвачи на кал се оцапват с новите си творби с въображение, те могат да развиват съзнанието си и да оптимизират имунната си система, което ще им донесе ползи за месеци или дори години напред.

Четете още

Избор на редактора