Лекарството за отслабване Mounjaro помага на хората да отслабнат значително повече от конкурента Wegovy , сочи проучване.
Ключово проучване, сравняващо лекарствата едно с друго, установи, че Mounjaro – наричан „Кинг Конг“ сред лекарствата за отслабване – е по-добър, когато става въпрос за сваляне на килограми, въпреки че и двете лекарства са действали.
Както Mounjaro (тирзепатид), така и Wegovy (семаглутид) са лекарства за отслабване, които помагат на хората да се чувстват сити за по-дълго време след хранене и следователно по-малко гладни. Изследването е спонсорирано от Eli Lilly and Company, производител на Mounjaro.
Новото рандомизирано контролирано проучване включва 751 възрастни със затлъстяване, но без диабет тип 2.
Типичната възраст на участвалите е била 45 години, като повечето (65%) са били жени, с типичен индекс на телесна маса (ИТМ) от 39.
Всички са имали поне едно известно усложнение, свързано със затлъстяването, като високо кръвно налягане, сънна апнея или сърдечно заболяване.
Типичният спад в телесното тегло в края на проучването е бил 20,2% намаление с Mounjaro и 13,7% с Wegovy.
Спадът в обиколката на талията е бил средно 18,4 см при Mounjaro и 13 см при Wegovy.
Изследователите установиха, че хората, приемащи Mounjaro, са по-склонни да постигнат целите си за отслабване.
Едно ограничение на изследването беше, че хората са знаели кое лекарство приемат, въпреки че изследователите твърдят, че резултатите са в съответствие с предишни проучвания.
Двойно действие
Д-р Луис Арон от Weill Cornell Medicine в Ню Йорк, който ръководеше изследването, заяви, че двойното действие на Mounjaro може да обясни откритията.
Както Мунджаро, така и Уегови имитират хормон, произвеждан в тялото, наречен GLP-1 – вещество, освобождавано в червата, когато се консумира храна.
Този хормон забавя скоростта, с която храната се изпразва от стомаха, намалява апетита чрез мозъка и действа върху нивата на инсулин.
Но Mounjaro имитира и друг хормон, известен като GIP (глюкозо-зависим инсулинотропен полипептид).
Д-р Арон каза: „Нашето проучване показва, че лечението с тирзепатид е превъзхождало семаглутид по отношение на намаляването на телесното тегло и обиколката на талията.“
„Тирзепатидът, макар и единична молекула, фармакологично активира два метаболитни рецептора, GIP и GLP-1, които имат както припокриваща се, така и неприпокриваща се експресия и функция.“
„Този двоен агонизъм на тирзепатид може да допринесе за по-голямото намаляване на теглото, наблюдавано в настоящото проучване, в сравнение със семаглутид, моноагонист.“
С намаляването на теглото на хората в проучването, здравословни фактори като кръвно налягане и нездравословни мазнини в кръвта се подобриха.
В реч на Европейския конгрес по затлъстяване в Малага, д-р Арон каза: „Това всъщност е първото пряко проучване на две лекарства за затлъстяване, така че мисля, че ще започнем да виждаме повече от тях, когато се появят нови лекарства.“
„Онзи ден видях списък със 150 лекарства… които сега са в процес на разработка, така че много хора сега осъзнават колко е важно да се контролира телесното тегло в допълнение към други метаболитни фактори. Нарекох го златния век на лечението на затлъстяването. Отне много време.“
Д-р Арон каза, че семаглутидът все още остава „изключително ефективно“ лекарство за отслабване и че изпитването не е имало за цел да сведе до минимум ефектите му.
Той добави: „Ако имате пациент с ИТМ 32, което е затлъстяване от първа степен, той може да достигне ИТМ в средата на 25-те години [със семаглутид], точно около 25, което е нормално.“
„Така че по-голямата част от хората със затлъстяване ще се справят добре със семаглутид. Хората в по-високия клас – затлъстяване от втора, трета степен – в крайна сметка може да се справят по-добре с тирзепатид.“
Противораков ефект
Междувременно, отделни изследвания, представени на конференцията, показват, че инжекциите за отслабване могат да имат мощен противораков ефект.
Експертите вече знаят, че отслабването намалява риска от рак, но сега те вярват, че инжекциите за отслабване може да имат роля отвъд простото подпомагане на хората да свалят килограми.
Това може да се дължи на факта, че лекарствата за отслабване намаляват възпалението, казват изследователите, като по-новите лекарства вероятно имат още по-голям ефект.
Въпреки това, един експерт каза, че са необходими повече изследвания.
Лекарствата за отслабване, известни също като агонисти на GLP-1 рецептора, действат чрез намаляване на желанието за храна.
Тези открития, публикувани в списанието eClinicalMedicine , показват, че агонисти на GLP-1 рецептора от първо поколение, като лираглутид и екзенатид, могат да имат противоракови ползи отвъд загубата на тегло.
Изследователите първо откриха сходни нива на рак, свързан със затлъстяването, сред пациентите, лекувани с лекарствата, и тези, подложени на бариатрична хирургия.
Съавторът, д-р Яел Волф Саги от здравните служби Clalit в Тел Авив, Израел, заяви, че са открили и „директен ефект“ на агонистите на GLP-1 рецептора отвъд загубата на тегло, „който е с 41% по-ефективен при предотвратяване на рак, свързан със затлъстяването“.
Тя добави: „Все още не разбираме напълно как работят GLP-1, но това проучване допълва нарастващите доказателства, показващи, че само загубата на тегло не може напълно да обясни метаболитните, противораковите и много други ползи, които тези лекарства осигуряват.“