Въглищните централи ще работят до 2038 г.

Това, което правим, е най-доброто възможно и за тях и за държавата. Голяма част от техните искания се основават на невярна или изопачена информация. Крайният срок да се изпрати пакетът документи до Европейската комисия е утре, събота. Никакво отлагане повече не може да се направи, защото рискуваме загубата на 3,5 млрд. лева, ако изпуснем срока на ЕК. Второ – в документите, които изпращаме, ясно е казано, че централите ще работят до 2038 г. Трето – няма дати за затваряне на конкретни въглищни централи. Това заяви премиерът акад. Николай Денков след извънредното заседание на Министерски съвет във връзка с териториалните планове.

Премиерът обяви, че се създава предприятие за превръщане на териториите на мините в зони за икономическа дейност. „Изключително важно е да се създадат механизми, с които хората с определена квалификация да могат да намерят работа в същия регион. Затова създаваме предприятие, което ще работи в индустриална зока на територията на Мини Марица изток. То няма да работи в конкуренция, а в сътрудничество с тях. Тази зона ще привлича инвеститори“, обясни той.

Министър-председателят уточни, че мините ще съществуват и ще продължат да работят, ТЕЦ-овете и новото предприятие, което ще се създаде до края на годината, както и инвеститори, които вече са проявили интерес.

Той допълни, че е предвидено създаването на социални пакети за тези кадри и призова работещите в Марица изток, които въпреки това желаят да продължат да протестират, да го правят по законен начин, без да пречат на други.

„Следващите два месеца ще преговаряме с ЕК. След 30 ноември тя трябва да представи на всички държави членки договореното и до края на декември всяка държава трябва да се е съгласила с предлаганото. Ако това не се случи, то тогава средствата ще се изгубят и последствията за тези региони ще бъдат изключително тежки”, допълни Денков.

Министърът на финансите Асен Василев добави, че Планът за справедлив преход е бил приет буквално в последния момент.

„Миналата година загубихме над 100 милиона, защото планът не беше  изпратен… Стандартните пакети са 24-месечни. В България обсъждахме с парламентарните партии, че те могат да бъдат до 36 месеца. Това означава, че един такъв пакет би бил между 140 000 – 150,000 на човек, на работник, обясни Василев. – От 2019 година датата 2038 е записана в нашето законодателство в енергийната стратегия, приета от тогавашния парламент. Това е датата, в която България трябва да затвори своето въглищно производство. Тази дата се запазва. Тя не е променена. Това, което виждаме в момента, в рамките на тази година е, че мините и ТЕЦ-овете са изправени пред финансови проблеми, защото себестойността на електроенергията, която произвеждат, е много висока спрямо пазарните цени и те не могат да реализират достатъчно енергия. Тези проблеми само ще се задълбочават в бъдеще!“

Четете още

Избор на редактора