Върховният административен съд (ВАС) отхвърли като неоснователно искането на Андрей Гюров за спиране на допуснатото по закон предварителното изпълнение на решение № 340 от 16 юли 2024 год. на Управителния съвет (УС) на БНБ, с което е отстранен от длъжност. Това съобщиха от ВАС.
Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред петчленен състав на ВАС в седемдневен срок от съобщаването му на страните, като делото с номер 7373 от 2024 г. предстои да бъде разгледано по същество на 2 август, петък от 11 часа.
БТА припомня, че Комисията за противодействие на корупцията установи несъвместимост със заеманата длъжност при подуправителя на БНБ Андрей Гюров.
На 1 юли в БНБ е получено уведомление от Андрей Гюров относно подадена от него жалба срещу решението на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) от 24 юни т.г., съобщиха от Централната банка на интернет страницата си.
Андрей Гюров призова УС на БНБ да не взима решение за евентуалното му освобождаване, преди произнасянето на съда по жалбата му срещу решението на Комисията за противодействие на корупцията, в което се посочва, че той е в несъвместимост със заеманата позиция.
По това решение той вече е завел жалба в административния съд. До произнасяне на съда и парламента дали Андрей Гюров може да бъде подуправител, ръководещ управление „Емисионно“, и член на УС на БНБ, той спира да изпълнява правомощията си, съобщи на 16 юли БНБ.
Върховните магистрати приемат, че спирането на изпълнението на правомощията на подуправителя по силата на Закона за БНБ е временна мярка, която се налага по изключение при определени предпоставки и за определен период от време.
Волята на законодателя за „спиране изпълнение на правомощия от деня на решението на управителния съвет“ е категорично доказателство за приоритет на обществения интерес пред интересите на оспорващата страна, били те политически, икономически, юридически, търговски или професионални, посочват от ВАС.
При преценката си за наличие на законовите предпоставки за спиране на допуснатото по силата на закона предварително изпълнение, съдът не може да изследва обстоятелства във връзка с вероятната основателност на жалбата, тоест съдът не следва да се съобразява с последиците от едно уважаване на жалбата, тъй като на практика това означава да обсъжда евентуалните последици от настъпването на бъдещи несигурни събития и то свързани със съществото на спора. /БТА