Земята скоро ще се сдобие с „мини Луна“ за около два месеца, предаде Асошиейтед прес.
Това е астероид с размерите на училищен автобус – 10 метра. Когато той премине край Земята в неделя, ще попадне в гравитационното поле около нашата планета и ще обиколи земното кълбо – но само за около два месеца.
Небесното тяло – 2024 PT5, е забелязано за първи път през август от астрономи от университета „Комплутенсе“ в Мадрид с помощта на мощен телескоп, разположен в Съдърланд, Република Южна Африка.
Тези краткотрайни явления вероятно се срещат по-често, отколкото предполагаме, казва Ричард Бинцел, астроном от Масачузетския технологичен институт. Последната известна „мини Луна“ е открита през 2020 г.
„Това се случва с определена честота, но ние рядко ги виждаме, защото са много малки и е доста сложно да ги открием“, каза той. „Едва напоследък възможностите ни за изследване достигнаха точката, в която ги забелязваме рутинно“.
Обектът няма да бъде видим с невъоръжено око или чрез любителски телескопи, отбеляза Бинцел.
Откритието, направено от Карлос де ла Фуенте Маркос и Раул де ла Фуенте Маркос, е публикувано от Американското астрономическо дружество.
Минилуната ще обиколи земното кълбо за около 57 дни. Очаква се 2024 PT5 да премине около Земята отново през 2055 г., отбелязва Асошиейтед прес. /Дарик