В САЩ гласуват за президент. С разлики в социологическите проучвания в рамките на статистическата грешка, битката между Доналд Тръмп и Камала Харис е една от най-оспорваните в историята на САЩ.
Заради часовата разлика избирателните секции в САЩ още не са отворили врати. От няколко седмици обаче американците могат да подадат своя глас предварително или по пощата. От това право се възползваха над 78 милиона избиратели, което е повече от половината от общия брой на хората, гласували на изборите преди 4 години. Тези числа обаче са далеч от пандемичната 2020 година, когато предварително гласуваха повече от 110 милиона американци, което беше 70% от броя на всички подадени гласове.
В последния ден преди изборите и двамата кандидати акцентираха на изяви в така наречените „колебаещи“ се щати, които в крайна сметка ще решат и изхода от вота. В понеделник Камала Харис проведе 5 митинга в Пенсилвания, завършвайки с митинг във Филаделфия с участието на Лейди Гага. По време на речта си в Питсбърг Харис заяви: „Инерцията е на наша страна“ продължавайки речта си с думите, че американците са били пред „десетилетие на политика, водена от страх и разделение“. Тя допълни, че е важно да се гласува защото тези избори са „борба за бъдещето и това е борба за свобода“.
Доналд Тръмп от своя страна посети три щата в рамките на ден, а именно Пенсилвания, Северна Каролина и Мичиган, където беше финалната му среща с избирателите. По време на паралелния си митинг в Питсбърг той описа Съединените щати като „окупирана страна“, имайки предвид нелегалната миграция и обеща да „спаси всеки град, който е бил нападнат и завладян“. Той акцентира и на икономическите проблеми с думите: „Четирите години на Камала не донесоха нищо друго, освен икономически ад за американските работници“.
Какво освен горните послания предлагат двамата кандидати на гласоподавателите? Вицепрезидентът Камала Харис, която е основна част от екипа на Джо Байдън, управлявал страната през последните почти 4 години, акцентира в кампанията си върху правата на жените, и по-специално правото на аборт, което според нея трябва да бъде гарантирано на национално равнище. Други основни моменти в кампанията й са икономиката и данъците, а също и потенциалните опасности за демокрацията от евентуално завръщане на Доналд Тръмп начело на държавата.
Посланията на Тръмп не са нови за американското общество. Той се обявява за силни САЩ, както във вътрешен, така и в международен план, възход на икономиката, която според него е в лошо състояние именно заради управлението на Джо Байдън и Камала Харис.
Посланията на двамата кандидати са толкова различни, че минималната разлика в социологическите проучвания сочи колко разделено е американското общество по някои въпроси.
В последните дни двамата бяха насочили усилия предимно към избирателите, които все още не са взели решение кого да подкрепят. При незначителната разлика между тях тежестта на всеки един глас е значителна и двамата кандидати правят всичко възможно за да ги привлекат.
Кой от двамата кандидати ще спечели решаващия брой от 270 гласа в избирателната колегия и ще стане държавен глава на САЩ, предстои да се разбере през идните дни.
И въпреки че погледите са насочени основно върху надпреварата за Белия дом, избирателите в САЩ днес ще определят и кой ще контролира двете камари на Конгреса. Заложени са всичките 435 места в Камарата на представителите и 34 места в Сената. В момента републиканците държат минимално мнозинство в долната Камара, а демократите – в Сената. Проучванията сочат, че двете партии могат да си разменят контрола над двете камари, като в случай, че Републиканците спечелят Белия дом, ще им е необходимо само едно място, за да поемат Контрола над Сената, тъй като според американското законодателство гласът на вицепрезидента е решаващ. В Камарата на представителите демократите трябва да спечелят само четири места, за да поемат контрола й, като това може да стане дори ако Камала Харис загуби Белия дом. За да станат ясни резултатите обаче ще са необходими дни, тъй като в някои щати, включително и в най-големия – Калифорния, гласовете се броят бавно.
Освен че ще гласуват за президент, гласоподавателите в 41 щата ще се произнесат и по 146 различни теми, засягащи собствените им щати, сред които правото на аборт, изборните закони, правата на работниците и дори легализирането на определени наркотици. Медиите коментират, че вероятно точно тези мерки ще бъдат първото нещо, което избирателите ще почувстват върху гърба си, тъй като който и да поеме кормилото на Белия дом, ще е необходимо време, за да бъдат почувствани неговите политики.