БНБ отчита увеличение при отпускането на кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Това е причината Народната банка да разпореди на останалите банки в страната да вземат допълнителни мерки за гарантиране на сигурността на финансовата система, информираха от Българската народна банка.
Основната причина за нарасналото търсене на подобни заеми е, че заплатите се увеличават повече, отколкото нарастват цените на недвижимите имоти, показва анализът на БНБ.
Годишният темп на нарастване на кредитите, обезпечени с жилища, за банковата система се увеличава от 10.1% в края на 2020 г. до 15.0% и 16.1% през следващите две години и се ускорява до 19.9% в края на 2023 г. Банките не са разхлабили режима при отпускане на такива кредити и не трябва да го правят, става ясно от доклада на централната банка.
С решение на Управителния съвет на банката се утвърждават определенията и начина на изчисляване на няколко показатели, които банките трябва да спазват. Въвежда се и тримесечна отчетност за тези показатели. Централната банка иска много внимателно кредитните институции да прилагат следния минимален набор от показатели, когато отпускат ипотечни кредити:
– Съотношения между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане;
– Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
– Съотношение между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на кредита, обезпечен с жилищен недвижим имот, и месечния доход на кредитополучателя при отпускане;
– Съотношение между размера на дълга и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
– Съотношение между размера на кредита и годишния доход на кредитополучателя при отпускане;
– Максимален срок по договора за кредит (матуритет).
Брутният обем на новоотпуснатите кредити, обезпечени с жилищни недвижими имоти възлиза на 5.2 млрд. лв. през 2022 г. и на 5.8 млрд. лв. през 2023 г. За периода на първото тримесечие на 2024 г. новоотпуснатите кредити са в размер на 1.7 млрд. лв. С основен принос при новоотпуснатите кредити, имат големите банки, които поддържат дял от поне 80%.