Европейската комисия ще предложи налагането на таван на цената на руския газ и още четири мерки за пестене на енергия, включително задължително намаляване на потреблението на електричество в пиковите часове и таван на печалбите на централите, които не произвеждат ток от газ.
Това заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. В петък министрите на енергетиката на страните от ЕС се събират в Брюксел, за да обсъдят мерките на Еврокомисията и вземат решение за тях, предаде БНТ
Изправени сме пред извънредна ситуация, защото Русия е ненадежден доставчик и манипулира нашите енергийни пазари, каза пред журналисти в Брюксел Урсула фон дер Лайен и допълни, че единството и солидарността са гаранция, че ЕС ще се справи със ситуацията.
Тя припомни, че в момента европейските газови хранилища са пълни на 82 процента, а доставките на втечнен газ или газ по тръбопроводи от САЩ, Норвегия, Алжир и Азърбейджан значително са се увеличили.
В момента Норвегия доставя повече газ за ЕС отколкото Русия. Днес вносът на газ от Русия за ЕС е една 9 процента, а в началото на войната той е бил 40 на сто от целия внос.
Фон дер Лайен заяви, че цените на електроенергията за домакинствата и фирмите са астрономически и затова Брюксел предлага набор от незабавни мерки, които да защитят уязвимите потребители и предприятия и ще им помогнат да се адаптират.
Първата мярка е интелигентно спестяване на електроенергия и намаляване на търсенето. ЕК ще предложи задължителна цел за намаляване на потреблението в пиковите часове.
Втората мярка е таван на приходите на компаниите, които произвеждат електроенергия с ниски разходи. Става дума за производството на електроенергия от възобновяеми източници и атомни централи.
Според Брюксел тези източниците на енергия с ниско съдържание на въглерод носят приходи, които не отразяват производствените им разходи. Брюксел предлага пренасочване на тези свръхпечалби, за да бъдат подпомогнати уязвимите хора и компаниите да се адаптират.
Третата мярка е свързана с ограничаване на печалбите на компаниите за изкопаеми горива. Петролните и газовите компании също реализират огромни печалби, смята Европейската комисия.
Приходите от ограничаването на свръхпечалбите за производство на електроенергия трябва да се инвестират в подкрепа на уязвимите домакинства и екологични енергийни източници.
Четвъртата мярка на Брюксел е свързана с подпомагане на компаниите за енергийни услуги. В момента от тях се иска да предоставят неочаквано големи финансови средства, което застрашава капацитета им за търговия и стабилността на бъдещите пазари, смята ЕК.
Целта е държавите-членки да предоставят по-лесно и бързо финансова подкрепа за енергийните компании. Тази мярка е свързана с актуализиране на временна рамка за предоставяне на държавна помощ.
Петата мярка е таванът на цените на руския газ. Трябва да намалим приходите на Русия които Путин използва, за да финансира жестоката война срещу Украйна, каза Урсула фон дер Лайен. Според нея не е изключено в бъдеще да бъде поставен и таван на цената на втечнения газ, който ЕС внася.