Брюксел недоволен от ваксинирането, ние още сме последни

Брюксел размаха пръст предупредително към държавите-членки и ги призова да засилят имунизационните кампании срещу КОВИД преди есента и зимата.

България е на опашката по ваксиниране на населението още от началото на коронакризата. Според изследвания, ние сме последни не само в съюза, но и в цяла Европа. Статистиката показва, че у нас на 100 човека са приложени средно 65 дози ваксини, докато в Малта, например, те са 252. Данните на statista са актуални към 5 август.

Комисарят по здравеопазването на ЕС Стела Кириакиду посочи, че има риск хората да намалят бдителността си през летните месеци и че здравните министерства трябва да направят повече, за да се подготвят за по-широки огнища, въпреки разбираемата „умора“ на населението от пандемията, съобщи БНР.

„Трябва да увеличим ваксинациите, да разширим обхвата на бустерите и да сме сигурни, че здравните системи са готови да се справят с бъдещи вълни“, каза тя в интервю за „Файненшъл таймс“.

Кириакиду сподели притеснението си, че ваксинациите достигнаха плато през последните няколко месеца, но проследяването на контактите и тестването вероятно не са толкова интензивни.

Забележките на Кириакиду дойдоха, след като „Файненшъл таймс“ съобщи, че ЕС, държавите-членки и компаниите BioNTech/Pfizer са провели разговори за забавяне на част от доставките на ваксините до 2024 г. Това става на фона на изобилието от ваксинационни дози, като планът е получил временна подкрепа от компаниите и Брюксел.

Настоящият договор е до 2023 г. Някои доставки на Moderna пък потенциално са отложени до първите няколко месеца на следващата година, въпреки че договорът на ЕС с компанията обхваща само 2022 г.

Изказването на комисаря идва, след като писа до здравните министри на ЕС, предупреждавайки за „обезпокоителен скок“ в текущите КОВИД случаи в съюза, включително увеличаващи се нива на тежки заболявания и приемане в болница и интензивни грижи. Кириакиду ги призовава да направят повече, за да се подготвят за това, което може да се окаже „тежка есен и зима“ в блока.

Четете още

Избор на редактора