Продължителността на живота у нас с рекорден спад за 2019-2021 г.

Средната продължителност на живота се различава в отделните региони на света през втората година от пандемията от COVID-19 заради различния процент на ваксинация, сочат данните от проучване, цитирано от „Франс прес“ и БТА.

Според него България е на първо място по спад на продължителността на живота (с 43 месеца) за периода 2019-2021 г.

През 2020 г. пандемията доведе до най-голям спад след Втората световна война, обявиха миналата година изследователи от Центъра за демографски науки „Ливърхюм“ към Оксфордския университет.

Но през 2021 г. „се появи внезапно разминаване“, коментира Риди Кашиап, професор в Оксфордския университет и съавтор на новото проучване, публикувано в списанието „Нейчър хюман бихейвиър“.

„Някои страни започнаха да показват признаци на възстановяване“, а други отчитат „влошаващи се загуби“, обяснява той пред AФП. Изследователите анализират данни за смъртността в 29 европейски държави, САЩ и Чили от 2015 г. насам.

В много западноевропейски страни продължителността на живота се е възстановила почти до нивата преди избухването на пандемията от COVID-19. Франция, Белгия, Швейцария и Швеция дори успяват напълно да се върнат към средната продължителност на живота, отчетена през 2019 г.

В Източна Европа обаче тя е намаляла до нива, невиждани след разпадането на Съветския съюз, сочат данните от проучването.

В България средната продължителност на живота е спаднала с 25 месеца през 2021 г., след като намалява с 18 месеца година по-рано. България има най-ниско ниво на ваксинация в Европейския съюз.

Четете още

Избор на редактора