Да внесе спешно бюджет с 3% дефицит и без вдигане на данъците
Да работи за влизане в еврозоната и Шенген
Да реализира вече уточнената законодателна програма, включително конституционната реформа за съдебна реформа.
Денков повтори, че кабинетът ще направи всичко необходимо за влизане в Шенген още тази година, като сред мерките за това посочи контрол на границите, промени в службите.
За влизане в еврозоната обеща бюджети с нисък дефицит и гарантирани социални разходи, борба с инфлацията, както и активна кампания срещу дезинформацията по въпроса с приемането на еврото.
Сред приоритетите на кабинета бъдещият премиер посочи достъпност и прозрачност на цените на електроенергията. Обеща подпомагане на българския бизнес и засилване на контрола върху изразходване на субсидиите.
Допълни, че правителството си поставя за цел България да получи втория транш по Плана за възстановяване и устойчивост и работа за наваксване на изоставането в работата за следващите етапи.
„Детската ми мечта не е била да бъда премиер на държава в тежка политическа и икономическа криза и разделено общество. Поемам този риск с ангажимента, че ако приоритетите бъдат подменени или тръгнат в грешна посока, ще подам оставка“, заяви Николай Денков.
В представянето кандидат-премиерът на няколко пъти подчерта колко много разчита на Мария Габриел, която в първите девет месеца ще бъде вицепремиер. Подчерта, че няма по-подходящ партньор на европейските институции за реализация на основните ни приоритети на страната – Шенген и еврозоната, от доскорошния еврокомисар.
Денков представи с по няколко думи всяка от номинациите за министри. Изрично подчерта, че няма съмнение, че възпитаникът на „Харвард“ Асен Василев може да се справи с тежката ситуация с бюджета и да вкара България в еврозоната на 1 януари 2025 г.