Държавите членки на Европейския съюз са готови да финализират нова цел за възобновяемата енергия, за да постигнат 42,5% от общата енергия на блока от ВЕИ-та до 2030 г. Това показва окончателната версия на предложението, съобщава Ройтерс, цитирана от БНР.
ЕС настоява страните от блока усилено да декарбонизират своите икономики, за да се справят с изменението на климата и да укрепят сигурността на доставките чрез развитие на европейска зелена индустрия, за да избегнат енергийна зависимост от всяка една друга страна като Русия. Законопроектът, който дипломати от страните от ЕС ще разгледат в сряда, потвърждава политическата сделка, постигната с Европейския парламент в края на март.
Окончателният текст все още се нуждае от официално одобрение от страните от ЕС и от Европейския парламент – стъпка, която обикновено е формалност, напомня агенцията. Съществуващата настояща цел на ЕС е да има 32-процентен дял от възобновяема енергия до 2030 г. Новият законопроект поставя обвързваща клауза от 42,5% и посочва, че държавите членки трябва да се стремят дори до дял от 45%.
В транспортния сектор законът ще изисква държавите членки да достигнат поне 29-процентен дял от ВЕИ или да намалят интензивността на парниковите газове в своя транспортен сектор с най-малко 13%. Що се отнася до индустрията, държавите от ЕС ще трябва да увеличат използването на възобновяема енергия с 1,6% годишно. До 2030 г. 42% от водорода, използван в промишлените процеси, трябва да бъде получаван от възобновяема енергия, като до 2035 г. делът ще достигне 60%.
Преговорите бяха напрегнати след френски натиск да се позволи включването на водород, произведен от ядрена енергия. В окончателния вариант ЕС се съгласи, че страните могат да намалят целите си за възобновяеми горива за промишлеността с 20%, ако по-малко от 23% от техния водород се произвежда от изкопаеми горива през 2030 г. – ход, който дава тласък на страните, използващи ядрена енергия, да премахнат изкопаемите горива от своя енергиен микс.