„Имаме рамков договор за газ, офертата е стенографирана в Министерския съвет. Това не е просто оферта, тя е ангажираща”, заяви бившият енергиен министър Александър Николов по Нова тв в отговор на обвиненията от служебната власт, че няма гарантирани количества за страната.
„Договорът е за седем карга, като двете страни имат ангажименти по него, а наше право (на платеца и получателя) е да реши да я приеме или не. За трите танкера има ангажимент, за четирите – описан механизъм”, обясни Николов.
Бившият енергиен министър уточни, че има осигурен слот за получаване на първото карго. „За него е взето решение, защото е скоро във времето – през октомври. Въпреки това, съвсем случайно, след като е обяснено как той да се плати и след като има цялата комуникация в „Булгаргаз” и БЕХ, окончателното решение още не е прието”, посочи той. Двете организации трябва да дадат инструкции по договореното и да задействат механизма.
„Доставчиците имат твърд ангажимент към нас, България трябва да реши дали иска количествата“, уточни той.
За втория и трети танкер Николов подчерта, че е казал на служебния министър кои са неговите „критични” колеги от държавите – Гърция, Азербайджан и Турция, но към тези коментари той проявил „мижав интерес”.
Николов беше категоричен, че проблемът с количествата е решен. Хранилището в Чирен се пълни с по-бързи темпове, в сравнение с предишните две години, и не е напълнено на 80%, защото сега е много скъпо. „Трябваше да го пълним на 250 евро за кубометър“, уточни той.
„България е една от 12-те държави, към която дългосрочният договор от „Газпром” не се изпълнява едностранно”, подчерта още Николов.
„Появиха се твърдения, че следващото правителство може да накара „Газпром” да си изпълнява договора“, каза той и предупреди за риск, че ако гръцката връзка не влезе в експлоатация поради целенасочено забавяне на процедурата на 1 октомври, България да бъде поставена в изключително зависима и тежка ситуация. „Ако се забавим съществува втора опасност – договорените карга да не могат да влязат в алтернативното трасе „Кулата – Сидерокастро”, защото евентуално там ще трябва да минава азерският газ. Това ще направи управлението на кризата и цените изключително тежки”, обясни Николов. Той визира необходимостта бързо да бъдат придвижвани процедурите за завършване и пускане в експлоатация на интерконектора.
„Безкрайно уважавам президента Радев. Искам да го помоля, абсолютно искрено, да не се предоверява на хора с доказано нисък експертен потенциал и по-нисък морал”, призова бившият енергиен министър.
„В момента нямаме нужда от кризисен щаб и анализи, а от бързо действие и незабавни преговори“, каза и бившият министър на икономиката Корнелия Нинова по БТВ. Според нея в България 28 000 фирми работят на газ, а в тях са заети 250 000 души, чиято работа зависи от сигурността на доставките.